Google Erişim Engeline Rağmen Çin’de Üçüncü Ofisini de Açtı

Ünlü arama devi Google ile Çin arasındaki ilişkiler yumuşamış olabilir. Bilindiği üzere Google Çin’deki ilk AI laboratuvarını açmayı planladığını duyurmuştu. Bu açıklamadan bir ay sonra Google Shenzhen’e açtığı ofisle Çin’de yeniden genişliyor. Erişim engeline rağmen yaptığı bu hareketle Çin’deki pazar payını kaptırmaya niyeti olmadığını bütün dünyaya gösterdi. Google’ın hali hazırda Pekin ve Şangay’da iki tesisi mevcut. Şimdi ise Çin’in Slikon Vadisi olarak anılan Shenzen’de yeni bir ofis kiraladı. Hong Kong’a sınırı olan şehir, Huawei, ZTE, OnePlus gibi büyük firmalara ev sahipliği yapıyor.

Google Sözcüsü Haberi Doğruladı.

Google sözcüsü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bölgede çalışmak için bir alana ihtiyaç olduğuna dair birçok geri bildirim aldık. Bu yüzden birkaç aylık keşif izninden sonra, yakın zamanda Shenzhen’de hizmet verecek bir ofis için kira imzaladık. Ofis bu hafta açıldı, şu anda hazır ve çalışır durumda.”

Geçtiğimiz ay ise Çin devlet başkanı Xi Jinpig ülkede big data uygulamalarının hızlandırılması için yetkililere çağrıda bulunmuş ve daha önceki açıklamalarında ise yapay zeka alanında 2025 yılına kadar dünya lideri olmak istediklerini ifade etmişlerdi.

Yapılan bu hareket Google’ın Çin ile on yıllardır süren kavganın ötesine geçmek istediğinin bir işareti olabilir mi?

Bir Cevap Yazın