Google, Chrome üzerinde yeni güvenlik özelliği duyurdu

Günümüzde bazı sitelere girdiğinizde her yere tıklamanız site dışında yerlere yönlenmenize sebep olmakta. Chrome üzerinde yeni geliştirilen ve Chrome 64 versiyonundan itibaren (şu anki son sürüm 62.0.3202.89) üç yeni güvenlik güncellemesi alınacağı konusunda Google tarafından açıklama yapıldı.

Chrome Güvenlik Güncellemeleri

Yukarıda bahsettiğim gibi bu güncelleme 64 versiyonundan itibaren aktif olacak ve yönlendirmeleri aynı popup engelleyici gibi durduracak ve yine popup engelleyici gibi bilgi aktaracak. İstendiği takdirde yönlenmeye devam edebileceksiniz. Bu yeni sürümün birkaç ay içerisinde yayınlanması bekleniyor.

İşin detayında ise hem mobil hem de masaüstü kullanıcıların istenmeyen linklerde bulunan içeriklerden korunması konusu bulunmakta. Örnek olarak mobil telefonlarda siteleri yönlendirerek apk dosyaları indirilme durumunun önüne geçilmesin olarak görebiliriz. Ayrıca yönlendirmeler tam manasıyla kötü amaçlı olmayabileceğinden devam etmek için uyarıyı göz ardı etmeniz gerekecektir.
Google Chrome Google Chrome

Bunun yanı sıra olarak yeni sekme ile yönlendirme yapan sitelerin de önüne geçmek için gerekli güncelleme de 65 versionu ile gelecek. Bu da yukarıda anlattığım şekilde çalışacak ve kişilerin bu durumda mağdur olmamaları için çalışacaklar.

Butonlardan kaynaklı yönlenmeler

En son olan güncelleme ise sahte indirme ve oynatma butonlarından kaynaklı olan kötü amaçlı yönlendirmelerin önüne geçmek için atılacak açılım olacağı aktarılmış. Yapılan açılmalarda önümüzdeki Ocak ayının ilk haftalarında gelecek olan güncelleme ile Popup engelleyici yukarıda bahsettiğimiz siteleri kontrol ve belirleme işlerini yapacak ve Chrome konsol alanında bu bilgileri rapor eder duruma gelecek. Sonrasında ise daha güvenli bir internet bizleri bekliyor olacak.

Şahsi olarak pazar payını elinde bulundururken var olan özelliklerini daha iyi hale getirmek için yaptıkları çalışmaları başarılı buluyorum. Son özelliklerden sonra Google Chrome ekibini kendi adıma tebrik ediyorum.

Google Chrome blog üzerindeki açıklamayı okumak için sizi şu linke alalım 🙂

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın