Google Android Things İncelemesi

Android Things Google firması tarafından geliştirilen, endüstriyel ürün ve hobi amaçlı uygulama geliştirirken Android işletim sisteminden ve Google teknolojilerinin gücünden faydalanmak isteyenler için geliştirilmiş bir işletim sistemidir.

Android Things ile IOT uygulaması gerçekleştirmek için Google 4 model karta destek vermiş. Bu kartlardan 3 tanesi “nxp” firması tarafından üretilen “NXP ” serisi, bir diğeri ise “Raspberry Pi 3” kartıdır.

Google ın Android Things i oluştururken dikkat ettiği noktalardan biri de donanım tasarlama bilgisi olmayan kişilerin profesyonelce hazırlanmış things modüllerini kullanarak cihazlarını üretebilmeleri ve seri üretim ihtiyaçlarınıda bu yöntem ile gidermeleridir. Bu platform bize hazır bir işletim sistemi ve hazır bir donanım çözümünü getirmektedir.

Android Things Eklenti Desteklidir

Proje SoC, RAM, Flash Storage, WiFi, Bluetooth ve diğer komponentleri desteklemektedir. Google tarafından üretilen çözümler ile beraber 3. parti üreticilerin kullanıma sunduğu donanım desteklerinide projelerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kullanımına izin verilen kart modelleri Raspberry pi hariç 512MB RAM ile çalışmakta ve 500MHz ile 1.2GHz saat frekansında çalışmakta. Bu donanım özelliklerine göre proje için geliştirilen uygulamalar rahatlıkla çalıştırılabilmektedir.

Bu projeye çevresel donanımlar ile destek veren “Adafruit” firması Adafruit Project Kit ile tüm android things donanımları ile uyum içinde çalışmaktadır.

Proje için yazılmış örnek kod arşivine https://developer.android.com/things/sdk/samples.html adresinden ulaşarak gömülü uygulamalar oluşturabilir ve çevresel donanım birimlerini uygulamanıza entegre edebilirsiniz.

Proje için geliştirilen Derin Öğrenme (TensorFlow) kod örneğini buradan https://github.com/androidthings/sample-tensorflow-imageclassifier incelediğinizde Raspberry pi nin kamera modülü ile nesneleri sınıflandırabilirsiniz.

Raspberry pi TensorFlow bağlantı şeması resimdeki gibidir.
Android Things

Şahin Mersin

python, django, assembly, c, c++, pic, 8051, arduino, raspberry pi, c#, ubuntu, git, iot, mqtt, android, orange pi, esp,

Bir Cevap Yazın