Google AI telefonunuza birinin baktığını fark edebiliyor

Hiç birinin telefonunuza dik dik baktığını hissediyor musunuz? Google AI hissediyor! Gelecekte bununla ilgili endişelenmenize gerek olmayabilir: Google’ın araştırmacıları, birisinin ekranınızda dik dik baktığını yani sizi gözetlediğini tespit edebilen bir AI aracı geliştirdi.

Quartz tarafından ilk kez denenen yazılıma “e-ekran koruyucusu” deniyor ve şu an araştırma aşamasında. Çalışma mantığı ise oldukça basit cihazınızın ön kamerası ve göz takip aparatı, yüz ve gözle algılama özelliği ile birlikte kullanıyor. Ve tabii ki ekranınıza bakan şüphelileri tam olarak tespit etmek için algoritmaları 🙂

(Not : Google’ın bunu Android’in gelecekteki sürümlerine eklemeyi planlayıp planlamadığını bilmiyoruz, ancak kontrollerde oldukça başarılı olduğu görülüyor)

Google AI O kadar akıllı ki

Yukarıdaki videoyu izlediyseniz, telefonunuza dik dik bakan ve hayatınıza müdahale eden kişinin Google AI tarafından tespit edildiğini görebilirsiniz. Tespit etmek ile kalmayıp o anki ekranınızı ön kameranızın görüntüsüne çevirip, yakaladığı görüntüde kişinin yüzünü kırmızı bir karenin içerisine alıyor. Bununla da yetinmeyen uygulama kişinin ağzından aşağı akan bir şelale kusmuğu ekliyor 🙂

Quartz’a göre e-ekran koruyucusunu oluşturan Hee Jung Ryu ve Florian Schroff ikilisine göre, Google AI her ışık açısında ve ışığın düşüklüğüne göre değişmeyen bir tepki alıyorlar. Yani her koşulda bu uygulama maksimum iki milisaniyelik gecikme ile kişileri tespit edebiliyor, size bildirimini yapabiliyor. Bu hız ile sadece yanınızdan geçerken bir bakış atmış olan kişileri bile yakalayabilir gibi duruyor.

Her ne kadar Google bunu varsayılan özellik olarak Android içerisine ekleyip eklemeyeceği hakkında bilgi vermemiş olsa da, bu küçük yazılımların içine AI eklemenin nasıl yapılabileceği konusunda en iyi örneklerden biri gibi duruyor.

Google, Tensorflow Lite programını kullanarak makine öğrenimini ve diğer küçük hatırlatmaları (kopyalanan yazılar, numaralar, adresler vb.) sağlayan özellikleri zaten Android ve kendi uygulamalarına eklemiş bulunmakta.

Şu an için yüz tanıma teknolojisinin ve yapay zekanın bu tarz özellikler ile kullanılması enteresan geliyor olabilir. Ama ilerleyen süreçlerde hem hayatımıza, hem de bütün dünyanın kullanımına sunulacak olan böyle bir uygulama suçlu yakalamaktan tutun da, en ufak araştırmalar için bile kullanılabilir olacak.

Yapay zekanın sadece ve sadece iyilik için kullanılması dileğiyle 🙂

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın