Giyilebilir Teknoloji, elinde değil, üstündeki teknoloji

Hayatımızın hemen her alanında bizlere kolaylıklar sunan teknolojik imkanların kullandığımız akıllı telefon, tablet ve saymakla bitmeyecek cihazların günlük hayattaki benimsenme serüveni ‘Giyilebilir Teknoloji’ ile devam etmekte.

Hepimiz gerek iş hayatı gerek özel hayat derken ister istemez çağa ayak uydurmak ve teknoloji çağının hızına yetişmek zorunda kalıyoruz. Hıza olan ihtiyacımızı karşılamak için Teknoloji firmaları bu fırsatı avantaja çeviriyor ve bizlere her alanla kullanabileceğimiz ürünler sunuyorlar.

Giyilebilir Teknoloji bileklikler ile çıktığı gelişme döneminde akıllı takılar, akıllı gözlükler, akıllı lensler, akıllı giysiler derken bugün vücut sıcaklığımızı istediğimiz seviyede tutabilen kazaklara kadar ulaşmıştır.

Peki Neden Giyilebilir Teknoloji?

Özel yazılımlar ile üretilen bu ürünler gerek kablolu gerek kablosuz olarak uzaktan kontrol imkanı olan ve bu imkan sayesinde kullanıcısına gerekli konforu sağlayan ürünler günümüzün en popüler giyim, moda hatta tasarım sektörünü oluşturmakta.

Tabi bu noktada en önemli unsur kullanıcı deneyimini en yüksek seviyede tutmak. Bunu başaran ve müşterisine en iyi kullanıcı deneyimini sunan giyim ve aksesuar markaları kendi sistemlerine teknolojiyi de ekleyerek sektörü domine etme yolunda hızla ilerliyor.

İşte Birçok Sektör Markasının Teknoloji Markaları ile Bir Araya Gelerek Ürettiği Birkaç Ürün;

Jacquard

Levi’s ve Google işbirliği ile üretilen akıllı ceket, kullanıcının el hareketlerini algılayabiliyor, ceketin yüzeyindeki dokunmatik ekran sayesinde akıllı telefona entegre olabiliyor.

“Düşünsenize” gibi klişe bir cümle ile başlamayacağım tabii ki, adamlar yapmış. $350 civarında fiyat etiketiyle çıkan bu ürün sizin internete bağlanan ceketiniz. İşlevsellik açısından ufak bri akıllı saat gibi davranıyor ve bunun şirinliği ise hareketleriniz ile şarkı değiştirebiliyor, telefona cevap verebiliyorsunuz. Hem de kulaklıktaki cevap butonuna uzanmadan ya da telefonunuzu cebinizden çıkartmadan. Bakın nasıl olduğunu video ile göstereyim.

Ha bir de not. Sadece on (10) kere yıkayabiliyorsunuz. Sonrasında ceket iflah olmuyor. Yani her kirlenmesi için $35 ödemiş oluyorsunuz. Biraz üzdü, ama olsun.

SafeCap

Ford Trucks’ın GTB ile işbirliği sonucunda ortaya çıkardığı ‘SafeCap’ ile uzun yol şoförlerinin yorgunluk sonucu yaşadıkları dikkat dağınıklığı sonucu olası trafik kazalarını engellemek amacıyla şoförleri belirli ses, titreşim ve ışıklar ile uyanık tutmak amaçlanmış.

Aslında Brezilya’da altmış yıllık bir üretimi olan ve bu üretimin sevincini yararlı bir teknolojik ürün icat etmek için araştırma başlatmışlar ve SafeCap böyle ortaya çıkmış. Şöförler, daha doğrusu insanlar ayakta ya da otururken uykuya daldıklarında başlarını taşıyamadıkları için belli yönlere doğru eğilim gösterirler. SafeCap işte bu sırada devreye giriyor. Kullanıcısı olan kişiyi ışık, ses ve titreşim ile uyararak uyandırmak ve kişiyi sürüş pozisyonuna geri getirmeyi planlamış.

Bu durumda tabii ki şöförlerin bu uyarıyı aldıklarında en yakın dinlenme tesisinde uykuya geçmelerini temenni ediyoruz. Ülkemizde de benzer kazalar yaşandığından aslında bu teknolojinin bütün araç sürücüleri tarafından kullanılması çok güzel olacaktır.

Videosunu izlemek için sizi şöyle alalım;

Kış ayları için Giyilebilir Teknoloji

giyilebilir teknoloji

Soğuk kış günlerinde bizleri sıcak tutması amacıyla üretilen ürünleri de unutmamak lazım.

Üstünde bulunan ısıtıcı sistemler sayesinde vücut sıcaklığımızı 8 saat boyunca istediğimiz sıcaklık seviyesinde tutabilen polar kazaklardan tutun da ellerimiz üşümesin diye telefonumuz çaldığında elimizi kulağımıza götürerek telefon aramalarına cevap verebileceğimiz eldivenlere kadar birçok seçenek mevcut.

Moda sektörünü süreç içinde nasıl bir düzene sokacağı meçhul olsa da kullanım alanı ve sağladığı harika kullanıcı deneyimleri ile giyilebilir teknolojilerin her geçen gün aratacağı ve gelişeceği su götürmez bir gerçek.

Not : Kış İçin Giyilebilir Teknoloji ayrı bir yazı olarak gelecek gibi duruyor. Kış geldi bile 🙂

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın