Genç Bir Yazılımcı Projesi : ZeroStagram

Türkiye’ye genç ve dinamik girişimciler ile ilgili hemen her gün yeni haberler duyuyoruz ve bu durum bizleri çok mutlu ediyor. Bugün sizlere henüz lise öğrencisi olan ve yazılıma gerçekten gönül vermiş, bilgisini ve yaptıklarını paylaşmayı seven İrfan Şener‘den bahsedeceğim.

Zerostagram isimli projesi ile herkese açık bir hizmet sunan İrfan Şener, kendisine sorduğum soruları yanıtladı ve ortaya bu tatlı sohbet çıktı. Zerostagram, Instagram üzerinde kullanılan bir sistem.

Neden hala gelişme sürecinde sıkıntılar yaşadığımız teknoloji, bilişim, bilim, yazılım vb konularında böyle gençleri görmek beni gerçekten umutlandırıyor. Umarım çok daha güzel projelerle çok daha faydalı işlerle kendisinin başka haberlerini de yaparım.

İşte Röportajımız

1) Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

2000 yılında Burdur’da doğdum. Lise son sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına hazırlanmanın yanı sıra çeşitli yazılım teknolojilerini de takip etmekteyim.

2) Yazılım ile ne zaman tanıştınız ve bu alanda kendinizi geliştirmek için hangi yöntemleri kullandınız?

Henüz 4. sınıftayken bilgisayar ile tanışmamın ardından tam bir yıl geçmeden yazılım ile de tanıştım diyebilirim.
Benim kendimi geliştirirken izlediğim en faydalı yöntem proje yapmaktı. Php ile başladığım bu dünyada henüz tam yetkinlik kazanmadan projeler yapmaya başladım ve takıldığım her noktayı detaylıca araştırdım. Öğrenmem gereken şeyleri zorunda oldukça değil ihtiyacım oldukça öğrendim. Bu sayede çok daha verimli bir gelişim sürecinde olduğumu söyleyebilirim.
3) Zerostagram isimli projeniz ne zaman hayata geçti? Ve bunu yapmaya nasıl karar verdiniz?
ZeroStagramyaklaşık 2 haftadır yayında. Bunu öncesinde de yaklaşık 10 günlük geliştirme sürecinden geçti. Projenin doğuş hikayesi ise şöyle;
Geçen ay 8digit sponsorluğunda İstanbul’da BigBang etkinliğine katıldım. Bu seyahat sırasında boş zamanlarımı değerlendirmek adına yanıma 10 inç boyutundaki küçük laptopumu aldım. Bilgisayarın konfigürasyonu düşük olduğu için html ve javascript haricinde pek bir şey kodlamak mümkün değildi. Bende elimdeki imkanlar ile yapabileceğim bir proje ararken, instagram için tam boyutlu profil fotoğrafı görüntülemek için bir web sitesi yazmaya karar verdim. Seyahat sürecinde tam olarak bitiremedim. Sonrasında projenin yarım kalması canımı sıktı ve tekrardan başına oturdum. Proje fikrini biraz daha genişlettim ve ZeroStagram ortaya çıktı.
4) Zerostagram için kullandığınız yazılım teknolojisinden bahseder misiniz?
Yol süresince Javascript ve html ile yarım bir proje çıkarmıştım. Eve döndükten sonra baştan kodlamaya karar verdim. Bu süreçte yine javascript dilini kullandım fakat bu defa VueJs framework‘ü ile birlikte. Bunun yanında html, css ve php gibi teknolojilerden de yararlandım.
5) Başka projeleriniz var mı?
Yakın vade içerisinde ZeroStagram‘ın mobil uygulamasını yayına sunacağım bunun yanında geçtiğimiz yaz aylarında hazırladığım eshot.xyz adlı bir projem daha var. Fakat şuan tam olarak istediğim gibi çalışmıyor. Kısa zaman sonra revize etmeyi ve kapsamını genişletmeyi düşünüyorum. Ama bu defa yalnız değilim. Tasarımcı bir büyüğüm ile birlikte bu projeyi de kullanılabilir hale getirmeyi planlıyoruz. Yakın zamanda medium üzerinden nasıl başladığım ve ilerlediğim hakkında kapsamlı bir blog yazmayı planlıyorum. Detayını merak edenler medium üzerinden beni takip edebilir.

Editör notu;

Zerostagram sadece yayına alınmış bir proje değil açıkçası, ‘ben böyle bir şey yaptım, buradan da bunu kullanabilirsiniz’ demek yerine yöntemini anlatan bir web sayfası ve gene detaylı bilgi alabileceğiniz, geri dönüşler yapabileceğiniz sosyal medya hesapları da bulunuyor. Sadece yazılımla ilgilenerek proje yapmanın ötesinde İrfan Şener, yaptığı projenin faydalılığı ve halka arz edilme şekli ile de yakından ilgili. Kendisine sonsuz başarılar diliyorum.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın