GDC 2018: Sanal Gerçeklik

GDC, 19-23 Mart 2018’de dünyanın en büyük profesyonel oyun endüstrisi etkinliğidir ve oyun tasarımcılarını, programcıları, sanatçıları, yapımcıları ve iş profesyonellerini benzersiz bir eğitim, ilham ve ağ oluşturma konusunda 5 gün boyunca bir araya getirir.Oyun Geliştiricileri Konferansı(GDC)’ndan yapılan bir anketin son sonuçları, HTC Vive’ın geliştiriciler arasında en popüler sanal gerçeklik gözlüğü olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Her yıl, San Francisco’daki Game Developers Conference(GDC), video oyun endüstrisindeki en büyük endüstri toplantılarından birine ev sahipliği yapıyor. Mart ayında gerçekleşen etkinlik öncesinde çok sayıda geliştirme stüdyosu bir kez daha yerinde incelemelerde bulunularak, mevcut gelişmeleri burada takip ediyor.

Yapılan son anketlerde, Sanal Gerçeklik için geliştiricilerin katılımının hafifçe düştüğü sonucunu ortaya çıkardı. VR projelerinde geçen sene %24 olan oran bu sene %17’ye düşmüş durumda. Artırılmış gerçeklik katılımı biraz arttı: Geçen yıl bu etkinliğe katılan geliştiricilerin %5 i arttırılmış gerçeklik ile ilgilenirken bu sene bu oranın %7’ye çıkması bekleniyor.Bu sonuçlar da arttırılmış gerçekliğe ilginin düşse de hala bir ilgi  olduğunu gösteriyor.

Grafikten de anlaşılacağı gibi VR geliştiriciler %33 lük bir oranı oluşturuyor.Pek çok geliştirici, ileriye dönük olarak, VR ve AR platformlarının iyi bir kullanıcı tabanına sahip olmasının bir ya da iki yıl daha süreceğini düşünüyorlar.

Yine de AR daha cazip olduğu için, bu deneyim türleri için tüketici düzeyinde daha az bir satın alma var. Tipik bir VR , nispeten güçlü bir PC veya bir PlayStation 4’ün yanı sıra her platform tarafından desteklenen herhangi bir VR kulaklık gerektirmekte bu da maliyeti arttırmakta fakat AR ise mobil cihazlar için daha uygun çünkü sadece akıllı telefon ile kulaklık şartı olmadan kullanılabiliyor.

Şüphesiz şimdiye kadarki en popüler AR sürümü olan Pokémon Go’a bakın. Bu oyundaki her şey akıllı telefonda oluyor. Hiç kimse henüz Pokémon Go’un etkisini çoğaltmayı başaramadı, ancak bu başarı sunduğu ürünler için bir pazar olduğunu kanıtladı.

GDC’nin son anket sonuçları hakkında ne dersin? Sanal gerçekte bir gelecek var mı? Yorumları bizimle tartışın!

Bir Cevap Yazın