Free Backend (Firebase Backend) Nedir?

Biz yazılımcı ve webmasterlar olarak PC uygulamalarından, web uygulamalarına; web servis sunucularını kullanan ağ yazılımlarından mobil yazılımlara kadar geniş bir yelpaze içerisinde program ve site geliştirme süreci yaşadık yaşıyoruz. Platform bağımsız uygulamalar, bulut teknolojisi gibi yepyeni teknolojilerle yazılımcıların görüş alanını ve hizmet portföyünü akıl almaz çaplara ulaştırıyor.

Bugün uygulamaların aynı verilere platform ve cihaz farketmeksizin erişmesi kaçınılmaz olmuştur. Ayrıca bu uygulamaların kullanıcı sayıları bazen milyonları hatta milyarları bulabilmektedir. Veri stabilizasyonu ve sunumunun aynı kalitede ve ihtiyacı karşılayabilecek optimizasyona uyumlu olması gerekmektedir.
Mobil cihaz, tablet ve taşınabilir donanım kullanımının her yıl logaritmik oranlarda artış göstermesi, yazılımcıların da bir uygulama geliştirirken bu son kullanıcı farklılığına kendini ve bakış açısını yönlendirmesini gerekli kılmıştır.

Geliştirdiğiniz bir uygulamanın arkaplanında bulunan/bulunacak servis ve veritabanı işlemleri için ya ücretli servis sağlayıcılarından yada ücretsiz kısıtlı hizmet sunan yerlerden yararlanmak zorundasınız. Kendi donanımını kurup servis vermek maliyet ve işletim sorunları ile uğraşmak adına bile bile lades gibi bir şey. Özellikle Türkiye’de web hosting, veritabanı veya storage hizmeti sunan firmalarla yaşamış olduğumuz sıkıntılar beni ve benim gibi düşünen developer kesimini farklı arayışlara sürüklemiştir.

Hem güncel teknolojilere adaptasyon sağlamak hem de bu tür sıkıntılardan kurtulmak için “FİREBASE” biçilmiş kaftan. Neden mi? Okumaya devam edin lütfen…

Geliştirmiş olduğum birçok web uygulaması ve mobil yazılım arkaplan hizmetleri için ülkemizde belki onbinlerle ifade edilen müşteri pörtfoyu olan bir firmadan hizmet satın aldım. Haber verilmeksizin yapılan server bakım ve güncelleştirmeleri yüzünden binlerce kullanıcımı birkaç saatte kaybettim. Kendileri ile sürekli müşteri hizmetleri-müşteri polemikleri ile uğraşmak ve sonunda kayıplarımızla başbaşa kalmak zorunda bırakıldım. Eşzamanlı erişim için “CPU kullanımınız fazla ve ayrılan bellek 512 KB’tan fazla olamaz” gibi komik diyalogları yaşamaz, daha fazlasını istersek farklı server yapılarını kiralamamız gerektiği gibi saçma sapan önerilerle bu polemikler sürüp gitti. Sonunda ne oldu? Araştırdım, karıştırdım ve buldum. Günümüzde teknolojinin çıkış kaynaklarından biri olarak rüştünü ispatlamış ve kullanıcı dostu eğilimleri ile bana göre hep lider olan Google firmasının yan hizmetlerini keşfettim. Bunlardan birisi de bu makalenin konusu olan “FIREBASE” backend hizmetleri.

Firebase Logo

Başlangıçta tüm kullanıcılar için %100 ücretsiz, işinizin kapasitesi büyüdükçe sunulan hizmet oranında makul ücretlendirme. Hemde kesintisiz ve tek yerden kontrol.

Analytics, Authentication, Database, Storage, Hosting, Functions, Test Lab, Crash Reporting, Performence, Notification, Remote Config, Dynamic Links ve Admob hizmetlerin hemen hemen tamamını ücretsiz olarak hemen kullanmaya başlıyorsunuz. Üstelik platform bağımsız olarak. Yani Web Applications, Android , IOS ve Unity uygulamalarınız aynı yapıyı aynı anda kullanabilmektedir. Bu durum gerek amatör gerekse profesyonel çalışan her yazılımcıya mükemmel bir imkan sunmak demektir. Minik bir proje ile mega bir proje aynı teknolojiyi hiçbir ücret ödemeden kullanmaya başlayabilir.

Firebase Hizmetleri Nelerdir?

 1. Analytics : Bu hizmet uygulamalarınızın anlık ve istatistiksel durumunu izlemenize imkan sağlamaktadır. Uygulamalarınızdaki yordam çağrıları, kullanım kitlesi, dönüşümler, müşteri tutma istatistikleri, kohort grafikleri, anlık stream view/debug view, kullanıcı mülkleri (cihaz tipleri), etkin kullanıcı sayıları ve kazançlarınızı anlık izleme imkanı sunmaktadır. En güzel yanlarından birisi Dünya haritası üzerinde anında kullanıcılarınızın konumunu görebilmeniz.
 2. Authentication : Kullanıcı bilgilerini tutma, bu bilgileri hatırlama ve erişim zamanlarını görme ve standart giriş metotlarının hemen hepsine destek sunan bir hizmet. Oturum açma yöntemi olarak Email/Password, Telefon, Google, Facebook, Twitter, Github ve anonim giriş desteklenmekte. Her kullanıcıya otomatik atanan ID ile Database ilişkilendirilebilmektedir. Email ve telefonla doğrulama sistemi kullanılabilmektedir.
 3. Database : Bilinen veritabanı ve Sql yapılarından farklı olarak JSON veri yapısı ile oluşturulmuş veritabanı kullanılmaktadır. Sınırsız tablo benzeri yapılar oluşturma imkanı vardır. Uygulama içerisinden Sql benzeri Query cümleleri kullanılarak veri işleme olayları gerçekleştirilmektedir. Gidip gelen veri yapıları Json text formatlı olduğu için bellek ve trafik ihtiyacı azalmaktadır.
 4. Storage : İhtiyacınız olan tüm dosyalarınızı format ayırmaksızın bulutta depolama ve kullanım imkanı sunmaktadır. Veritabanı ve dosyaların aynı yerde olması, uygulamanızın hızlı, stabil ve tutarlı olmasını sağlamaktadır.
 5. Hosting : Bilinen Web Hosting hizmeti, en azından gözüm arkada kalmasın diye düşünenler için.
 6. Functions : Hiçbir kod yazımı ihtiyacı olmadan mobil backend bulut fonksiyonlarının kullanım imkanı. Uygulamalarınızdaki herhangi bir değişikliğin tüm bulutta anında güncellenmesi.(Kullanıcı rolleri, Server hizmeti, Uygulama Parametreleri gibi.)
 7. Test Lab : Mobil uygulamalarınızın çeşitli cihazlarda test etme imkanı.
 8. Crash Reporting : Uygulamanızdaki olası çökme ve kilitlenme sorunlarını izleme imkanı.
 9. Performence : Uygulamalarınızın performansı ve kullanıcıların karşılaştığı gecikme süreleri hakkında bilgi edinme imkanı.
 10. Notification : Doğru anda doğru kullanıcılarla etkileşim için bildirim kampanyaları ve mesaj gönderme imkanı.
 11. Remote Config : Uygulamanızda tanımlayacağınız parametreler için değer vererek uygulama ile anında etkileşim ve konfigürasyon imkanı.
 12. Dynamic Links : Kullanıcılarınızı uygulamanızdan doğru yerlere yönlendirme imkanı.
 13. Admob : Google reklamları ile entegrasyon sağlanan uygulamanızda reklam kazancınızı takip etme imkanı.

Firebase Ücretlendirmeleri

Ücretlendirme detayları için şu linkte tıklayarak bilgi alabilirsiniz ancak blog yazısının yazıldığı tarihte ücretlendirmeler bu şekildeydi.
Firebase Ücretlendirme

Bir Cevap Yazın