Farklı Diller ile Teknoloji

Teknolojinin insan yaşamına kazandırdığı alternatif çözümleri yediden yetmişe sahiplendik. Çoğumuz bir mağazaya gitmek yerine online alışverişi tercih ediyoruz. Uygun fiyata alınmış bir elektronik alet, mezuniyet elbisesi ya da ev eşyası için çevrenizdekilerin Alibaba’yı önerdiğinizi duymuşsunuzdur. İşte bu yüzden 2017 Jack Ma’nın yılı oldu.

Çin’de ingilizce öğretmenliği yaparken Amerika’yı ziyaretiyle e-ticarete ilgi duyup, hayal sermayesiyle dünyayı değiştiren Jack Ma’nın, Dünya Ekonomik Forumu 2018 zirvesinde yaptığı konuşması oldukça ilgi çekiciydi. “Ancak eğitim sistemimizi değiştirerek, çocuklarımızın makinelerle yarışabilmesini sağlayabiliriz. 2030’a kadar robotlar 800 milyon işin yerini alacaklar. Eğer eğitim sistemimizi değiştirmezsek yakın zamanda çok büyük bir problemle karşı karşıya kalacağız. 200 yıl öncesinin eğitim modelinden günümüze devam eden bilgi temelli bir sistemi ile çocuklarımız makinelerle boy ölçüşemezler. Çocuklarımız makinelerden daha zekiler. Öğretmenler onlara daha az bilgi öğretmeli. Onlara makinelerin yapamayacağı, farklı şeyleri öğretmeliyiz: değerler, bağımsız düşünce, takım çalışması, başkalarına değer vermek. Bilgi bunları öğretemez. Spor, müzik, sanat… Bunlar yoluyla insanların makinelerden farklı olduğunu anlayabiliriz. Çocuklara öğrettiklerimiz makinelere öğrettiklerimizden farklı olmalı. Okulda öğretilenleri makine daha iyi yapabiliyorsa problem vardır. “

Son yıllarda dijital yeniliklerin gündelik yaşamda herkes tarafından kabullenilişi, Siri ve Alexa gibi akıllı ev asistanları, navigasyon uygulamaları ile saklanılamayacak bir durum hâline geldi. Hem dünyada, hem Türkiye’de dijital vatandaş yetiştirmek adına, yazılım derslerinin devlet okullarının müfredatına girip girmemesi konuşuluyor.  Popüler kültürde de bu ilgi devam etmekte. Ghost in the Shell, Ex Machina, Westworld, Mr. Robot, Black Mirror ve Star Wars gibi başarılı yapımlar ile dijital dünyanın geleceği hakkındaki hikayeler özellikle gençler arasında ilgiyle takip edilmekte.

Her sektör gibi eğitim sektöründe de dengeler dijital yönde ağır basmakta. Biz de eğitmenler olarak, değişen dinamiklere uyumlu bir sınıf ortamı yaratmak gayesindeyiz. Özellikle yabancı dil öğretiminde dijital devrim sektöre hâkim görünüyor. Google translate ile çok rahat çeviri yapabilen, çeşitli çevrimiçi/çevrimdışı uygulamalar ile telaffuz geliştirebilen öğrencilere öğrettiklerimiz etkinlik temelli, öğrencileri dijital vatandaş yapmaya yönelik olmak zorunda. 21. yüzyıl becerilerinin arasında olan dijital okuryazarlık, modern dil öğretim müfredatlarının temelini oluşturuyor. Öğrencilerin sosyal medya ve interneti kullanmasını engellemek yerine onlara sosyal medya ve akıllı telefonları kullanmalarının alternatif ve eğitici yönlerini bulmalıyız. Bu amaçlarla derslerde ve ödev verirken en çok kullandığım uygulamaları sıralamam gerekirse:

 

Duolingo: Ödev olarak bir seviye bitirmeleri istenebilir. Oyunlaştırma kullanılarak, iletişim temelli dil öğretmeyi amaçlayan bir program.

Voscreen: Eğer okulunuz internet temin ettiyse, sınıf ortamında kullanılabilecek çok zevkli bir program. Popüler film, dizi, futbol maçları, röportajlardan kesilerek edinilen gerçek materyaller ile öğrencilerin dinleyip çeviri yapma becerilerini geliştiren bir program.

 

 

Pinterest:  Öğrencilerin belli bir konuyla ilgili geliştirmesini istediğimiz alanda pinler toplamasını isteyebiliyoruz. Öğrenci profilinde bunları sergiliyor. Bir çeşit dijital etkinlik dosyası olarak kullanılabilir.

Kaynak:The English Student

Kahoot: Oyun ve quizler oluşturma imkanı vererek, sınıf ortamını  eğlenceli hâle getirmeye amaçlayan bir program. Socrative de benzer amaçlarla kullanılabilinecek bir program.

 

TedTalkİngilizce metin ve İngilizce altyazı seçenekleriyle dinleme becerilerini geliştirmek için öğrencilere  önerebileceğimiz bir platformların en yaygınlarından biri.

 

Yukarda bahsedilen ya da daha farklı uygulamalar ile teknoloji ile uyumlu sınıf ortamları oluşturabiliriz. Böylece öğrencilerin dijital okuryazarlık becerilerini geliştirerek, onları kapılarını sonsuza kadar açan dijital dünyanın bir vatandaşı hâline getirmiş olacağız.

 

 

 

Bir Cevap Yazın