Facebook Reklamlarından Yeni Hamle: Kripto Para Reklamlarına Son

Facebook Şubat ayı itibariyle reklam ilkelerinde yenilikler yaparak; kripto paralar, ikili yatırımlar ve ICO’lar ile ilgili reklamları yasakladığını duyurdu.

Bu reklamların yanıltıcılığı ve kişilerin yeterli bilgiye sahip olmadan yaptıkları işlemleri zararlı bulan Facebook, aynı zamanda bu durumun dolandırıcılar tarafından da kullanılıyor olmasına dikkat çekti.

Yaptıkları açıklamada;

‘Bu reklam ilkesi, dolandırıcıların Facebook’taki varlıklarıyla kar elde etmesini zorlaştırmak ve reklamlarımızın doğruluğunu ve güvenliğini geliştirmek için yönünde devam eden bir çalışmanın bir parçası.’ diyerek aslında kripto para, ikili yatırım ve ICO reklamlarına karşı olmadıklarını ancak kötüye kullanıma karşı önlem aldıklarını belirttiler.

Kripto

Yapılan güvenilir reklamların tespitini sağlamak ve ilerleyen dönemde sahte reklamlar ile ayırt edebilmek için gerekli çalışmalara da başlayan Facebook, süreç içerisinde reklam ilkelerini daha verimli daha güvenilir bir hale getirmeyi planlıyor.

Kripto paraların kulaktan kulağa yayılan popülerliklerini kullanarak konu hakkında bilgisi olmayan kişileri dolandıranlar sadece Facebook’da değil bir çok yalan haber ve dolandırıcılık yöntemi ile de zarar vermeye devam ediyor ne yazık ki.

Facebook’un bilgiyi paylaşmak ve keşfetmek amacıyla bir çok kullanıcısı tarafından güvenilir olmak istemesi ve bunu da yaptığı revizasyonlar ile göstermesi gerçekten güzel bir çalışma.

Umarım ilerleyen dönemde yeni yöntemler ile sadece kripto para alanında değil, bir çok alanda dolandırıcı reklamların da önüne geçilebilir.

Bildiğiniz gibi Facebook 2018 itibariyle, mecranın kullanım alanının insanların sosyal çevreleri ile iletişim kurması iken artık şirketlerin rekabet ve pazar ortamına dönüşmesinden rahatsız olduklarını ve bu alanda gerekli çalışmalara başladıklarını belirtmişlerdi.

Eminim önümüzde ki bir yılda daha bir çok yenilik ile daha kullanıcı dostu hamleler yapacaklar.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi Bilişim Hareketi Sözlüğü’nde yer alan başlığımızda paylaşabilirsiniz.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın