Facebook Explore Feed Özelliğini Kaldırdı

Facebook, 2018 itibariyle yaptıkları bir çok yeniliğin yanı sıra geri bildirimlerle hareket eden ve kullanıcı deneyimini sürekli iyileştirmeyi hedeflerken, yakın zamanda test etmeye başladığı Explore Feed yani ‘Keşfetme Odağı’nı kaldırma kararı aldı.

Facebook’un kişilerin arkadaşları ve aileleri ile en etkili ve iyi iletişimi kurmasını istediklerini belirten Facebook News Feed yöneticisi Adam Mosseri, blog yazısında Explore ile ilgili olarak şunları söyledi;

”Facebook’u herkes için daha iyi hale getirebilmemiz için yeni özellikler deniyor, değişiklikler tasarlıyor ve güncellemeler yapıyoruz. Reaksiyonların çeşitlendirilmesi, Canlı Video ve GIF’ler olumlu olarak dönüş aldığımız bazı değişiklikler ve bunlar küresel olarak kullanılmaya devam ediliyor. Bugün, bu testlerden birini sonlandırıyoruz: Explore Feed. Geçtiğimiz yıl insanlardan aldığımız geri bildirimlere göre kullanıcılar, Haber Akışı’nda arkadaşları ve ailelerinden daha fazla bildirim almak istiyor. Bu sebepten Explore Feed’in çok kullanışlı olmadığını düşünüyoruz.”

Yapılan FeedBackler

İlgi odağını marka hesaplarından çok kişisel paylaşımlara yönlendirmenin kullanıcılar için en iyisi deneyim olduğunu daha önce de belirtmişlerdi. İletişim ağının tamamen kişi odaklı olup, marka/kurumsal reklamlar ve tanıtımlardan çok, bilgi ve kişisel içeriklerden oluşan akışlara yönlenmesi için de gerekli algoritmalar üzerinden çalışmalarına devam ediyorlar.

2018 yılı boyunca çeşitli değişiklikler ile kullanıcılarından aldıkları feedbackleri en doğru şekilde kullanmaya çalışan Facebook, bu güne kadar yaptığı bir çok güncellemeyi de kullanıcılarının geri dönüşleri üzerinden şekillendirdi.

Bakalım bundan sonra ki adımları ne olacak.

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Cevap Yazın