Facebook Beğeni, Yorum, Paylaşım dilenen gönderileri düşürecek

Son zamanlarda zaman tünelinizde bu şekilde paylaşım yapan sayfaları görüyorsunuz değil mi. Beğeni, Yorum, Paylaşım dilenen, “arkadaşlarını etiketle”, beğendiysen yoruma “evet” yaz gibi gönderileri ilerleyen süreçte daha az göreceksiniz.

Facebook zaman tünelini iyileştirmek için haberlerin doğrulanmasına yönelik bir girişimde bulunmaya başlamıştı. Bunun ikinci ayağı olarak da görüntü kirliliği yapan ve hatta sayfalardan insanları soğutan bu gönderileri daha az göstermeye çalışacak ya da tamamiyle “görünmez” olmalarını sağlayacak.

Beğeni dilenenler yandı

Facebook makine öğrenimi yöntemini kullanarak bu ve benzeri gönderileri filtrelemek için altyapıyı oluşturmuş ve testleri gerçekleştirmekteler. Testlerin olumlu sonuç verdiğini aktarmışlar.

Bu hafta içerisinde işleme alınacak olan bu özellik için sizin bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak. Yine de makine öğrenimine ekstra katkıda bulunmak için bu tarz gönderileri bildirebilirsiniz. “Bu posta uyumayı sevenleri etiketle” diye gelen gönderileri görmezden de gelebilirsiniz. Yakında bu gönderiler de canınızı sıkmayacak.

Beğeni, yorum, etiket

Ayrıca tıklama tuzağı (clickbait) için olan gönderiler de bu makine öğrenimi listesine alındı. Yani GIF olarak görünen ama tıkladığınızda başka sitelere yönlenmenizi sağlayan içerikler de hem gözden, hem de facebook zaman tünelinizden düşecek.

Gönderilerin yanında bu gönderileri başlatan sayfalar da tespit edilip kişilere ulaşması bir şekilde engellenecek ya da oldukça fazla azaltılacak.

Böylelikle daha temiz bir facebook deneyimi bizleri bekliyor. Umarım bu işlemler hızlıca başlatılır.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın