Facebook, Alman gizlilik yasalarını ve mahkeme kurallarını çiğnedi

Gizlilik hakları mücadelecileri, Alman yasaları savaşında Facebook üzerinden zafer iddia ediyorlar.

Sosyal ağın veri izin politikalarının bazılarının geçersiz olduğu tespit edilen bölgesel bir mahkeme kararına göre;

VZBV tüketici grubu, ilgili gizlilik ayarları “gizli” ile uygulamanın hizmetlerinin varsayılan olarak açık olduğunu ileri sürdü.

Facebook itirazda bulunmayı planlıyor, ancak uygulamada yapılması planlanan değişikliklerin yasayla uymasını sağlayacağına inanıyor.

VZBV, diğer iddialarının bazıları reddedildiğinden itirazda bulunmayı da planlıyor.

Bunlar, Facebook’un hizmetini “özgür” olarak tanımlamasının kullanıcıların kendileri hakkında bilgi paylaşarak etkili bir biçimde ödeme yapmalarının yanıltıcı olduğu yönünde bir iddiayı içeriyordu.

Gizlilik yasası değişikliği

Karar, Berlin Bölge Mahkemesi tarafından 16 Ocak’ta yayınlandı, ancak yalnızca Vzbv tarafından kamuya açıklandı.

Tüketici grubun rızasını kazanmak için, teknoloji firmalarının da müşterilerin verilerini kullanmak yolu doğası, kapsamı ve amacı hakkında net olması gerektiğini söylüyor ülkenin Federal Veri Koruma Yasası, dayanıyordu.

Mahkeme, Facebook’un kişileri birkaç gizlilik ayarını önceden işaretlediği konusunda uyarmak için yeterince şey yapmadığını kabul etti.

Bunlara, konumlarını sohbet ettikleri kişiyle paylaşma seçeneği ve Google’ın  arama sonuçlarında profillerine bağlantılar gösterebileceği konusunda bir anlaşma var.

Buna ek olarak

Mahkeme, kullanıcıların gerçek adlarını sağlama gereğinin kanunlara aykırı olduğuna karar verdi.

Ayrıca, sosyal ağın ticari ve sponsorlu materyallerde üyelerin adlarını ve resimlerini kullanabilmeleri için daha açık bir onay almaları gerektiğine karar verdi.

VZBV, sosyal ağın gelecekte “kullanıcıların bilgilendirilmiş onayı” nı gerektirdiğini söyledi.

Yakında yeni kanun

Anlaşmazlık 2015 yılına dayanıyor ve Facebook, kararın olaylar tarafından zaten geçtiğini öne sürdü.

“Bu son kararı dikkatle gözden geçiriyoruz ve mahkemenin bizimle bir dizi konuda anlaşmaya varıldığından memnunuz” diye belirtti.

“Bu davanın ortaya çıkmasından bu yana ürünlerimiz ve politikalarımız çok değişti ve gelecekteki kanun değişiklikleri ışığında bu yılın ilerleyen dönemlerinde şartlar ve veri politikamızda değişiklikler öngörülüyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni yasa, gizlilik bildirimlerinin açık ve sade bir dilde olması gerektiğini ve önceden işaretlenmiş kutuların ve varsayılan onay formlarının kabul edilebilir olmayacağını açıkça belirtiyor .

Bağımsız bir avukat, yeni kuralların diğerlerini de etkileyeceğini söyledi.

Hukuk firması Kemp Little’in veri koruma uzmanı Anita Bapat;

“Bu davadan ve müteakip itirazdan bağımsız olarak, muhtemelen 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan GSYİH ile bu olaylara uzlaşma sağlayacağız” dedi. hukuk firması Kemp Little’in veri koruma uzmanı Anita Bapat.

Yeni yasa, tüketicilere verilerin, tüketiciyle dostça nasıl kullanılacağı ve gerçek bir rıza sunulması konusunda bilgi verme ihtiyacını vurguluyor.

“Bu, Facebook’tan başlayanlara kadar tüm şirketleri, veri kullanımlarını ele almak için zorlayan bir durumdur.” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın