Estonya, E-Vatandaşları İçin Dijital Paraya Geçiyor!

“İnternet Cumhuriyeti” olmak için son dönemde yaptığı teknolojik yatırımlar ile adını sıkça duyuran Estonya, şimdi de yeni projesi ile gündemde.

Estonya’da Dijital Para Devri Başlıyor!

1.3 milyon kişiye ev sahipliği yapan Kuzey Avrupa ülkesi Estonya teknoloji alanında attığı adımlar ile adını duyurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ‘Estcoint‘ adı verilen sanal para birimi uygulamasına geçeceğini açıklayan Estonya, e-vatandaşları için dijital paraya geçmeye hazırlanıyor.

Medium sitesi üzerinde e-residency blog olarak kullanıcısı olan ve sıkça makaleler yayınlayan e-vatandaşlık baş direktörü Kaspar Korjus geçenlerde bununla ilgili makale yayınlamıştı. Bu makale oldukça uzun[1] ama sizlere şu şekilde özetleyebiliriz.

Korjus makale içerisinde özellikle dijital para için şu sözleri sarf etmişti;

Bu fikri kapalı kapılar ardında geliştirmiş olabiliriz, ancak açık olmak e-vatandaşlık programını geliştiren en büyük etmen olmuştur. Mümkün olan en kısa sürede bu durum ile alakalı açık tartışma ortamını oluşturmak hem gelişmeye hem de bu fikri sürdürmek için gerekli ortamı sağlayacak.

Bu açıklamalar ve makalelerin ardından “EstCoin” kripto dünyasında tartışmalara neden oldu. Hatta Avrupa Merkez Bankası bile bu durum karşısında endişe duyduklarını ifade eden açıklamalarda bulundu.

Estonya’da E-Vatandaşlığına Nasıl Başvurabilirim ?

E-vatandaşlık programına start veren Estonya, e-resident.gov.ee adresi üzerinden başvuruları kabul ediyor. Programa dahil olan kişilerden 100 dolar harç masrafı isteyen ülke e-vatandaşlığın normal vatandaşlık olmadığının altını çiziyor.

Peki Estonya, şu ana kadar 143 ülkeden 27 bin kişinin başvurduğu e-vatandaşlık ile ne vadediyor? 

Estonya, e-vatandaşlığa geçenlere çevrim içi şirket kurma olanağı ve bu şirketleri uzaktan yönetebilme şansı tanıyor. Bürokratik engelleri aşmak isteyen kullanıcılar şu ana kadar bu sistem ile 5 binden fazla şirket kurdu. E-vatandaşlık kapsamına kullanıcılardan sadece gelir vergisi talep edilirken söz konusu şirketler Avrupa Birliği şartlarında yasal bir şirket olma şansı yakalıyor.

Dijitalleşme alanında attığı adımları sıklaştıran Estonya’nın ilerleyen günlerde kendi dijital parasını bu sisteme entegre edeceği belirtiliyor.

Hatırlatalım, Estonya için e-vatandaşlık başvurularına Türk vatandaşları da başvurabilirler.

Medium makalesi

Hüseyin Körbalta

Blog yazarı, Front end Developer - Blog: https://huseyinkorbalta.com

Bir Cevap Yazın