En Yetkili 5G Şebekesi: Nokia ReefShark

Yakın bir zamanda kullanılmaya başlanacak olan yeni 5G ağlarının milyarlarca kullanılan mobil cihazların ve şebekeye ihtiyaç duyan diğer cihazların yanı sıra milyonlarca ağ düğümünü de destekleyeceği düşünülmektedir.

Bu büyük ölçekli projenin, mevcut alt yapı ve bileşenlerin Communications Service Providers’ın (CSP) 5G şebekelerini hızla ve minumum Toplam Sahip Olma Maliyeti(TCO) ile dağıtmasını sağlamak için teknolojileri ve teknikleri benimseyerek hızla gelişmesi anlamına geliyor. Ağlar mimari odaklı bir yaklaşım benimsemelidir.

Nokia, bu gelecek şebeke proje planına göre 5G ağ kullanımını önemli ölçüde azaltan ReefShark yonga setlerini geliştirdi. ReefShark, mimariye dayalı ağ gereksinimlerini karşılarken dağıtım maliyetleri ve TCO’YU dengelemek için 3GPP 5G yeni radyo özelliğini kendi sistemi için temel olarak kabul etti. ReefShark, her hücredeki boyut, maliyet ve enerji tüketimini azaltırken, aynı zamanda da büyük MIMO antenlerinin zekasını ve performansını da artıyor.

ReefShark, piyasada bulunan Nokia AirScale baz bant modülüne takılan eklenti üniteler aracılığıyla baz bant hesaplama kapasitesini artırıyor. AirScale tam 5G işlevselliğine kadar yükseltilebilir bir yazılımdır ve bu eklenti üniteleri, Nokia’nın hali hazırda pazar lideri olan 28 Gbps’den modül başına 85 Gbps hıza kadar üçlü işlem hacmi sağlamaktadır.

nokia reefshark

ReefShark’ın Yararları

  • ReefShark, ayrık bileşenleri kullanan ürünlerle karşılaştırıldığında %50 daha küçük donanıma daha fazla işlevsellik kazandırıyor.
  • ReefShark yonga seti mMIMO anten boyutunu yarıya indiriyor.
  • ReefShark, enerji kullanımını yüzde 85 oranında azaltıyor ve dağıtım seçeneklerini artırıyor.
  • MIMO antenlerinin zekasını ve performansını artırıyor.

Nokia’nın silikon uzmanlığına dayanan ReefShark, her bir ağ elemanının boyutunu, maliyetini ve güç tüketimini düşürürken aynı zamanda MIMO antenlerinin performansını da artırıyor.

Yapay Zeka, radyo için ReefShark tasarımında uygulanmakta ve özerk, bilişsel ağ tarafından akıllı, hızlı eylemler başlatmak, ağ optimizasyonunu artırmak ve iş fırsatlarını artırarak genişletilmiş derin öğrenmeyi kullanmak için temel bant içine yerleştirilmektedir.

ReefShark özellikli ürünlerle, CSP’ler mevcut ağ yatırımlarını en üst düzeye çıkarabilir ve 5G’nin getireceği yeni iş fırsatları dünyasını açmak için tasarlanmış önde gelen Chip’lerden yararlanabilirler. Bakalım Nokia 5G’nin hayatımıza girmesiyle birlikte ReefShark konusunda nasıl bir adım atacak, bunu ise zaman gösterecektir.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın