En İyi Organizasyon Uygulamalarını Sizin İçin Derledik

Projelerden, yapılacaklar listelerine kadar, bu Android uygulamaları hayatınızın tüm önemli alanlarını düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Hayatınızdaki her şeyi takip etmek için yorgun zekanıza güvenmek zorunda değilsiniz.Bunları sizin için yapan mobil uygulamalar var.Bu yazımızda size bu uygulamalardan bahsedeceğiz.

Trello

İster bir takımla çalışıyorsunuz veya kendi bağımsız projelerinizi düzenli tutmaya çalışıyor olun, Trello, fikirleri organize etmek ve ilerlemeyi izlemek için sezgisel ancak özellik dolu bir sistem sunar.

Uygulama işinizi bir dizi panele dönüştürür. Her bir panel içinde bir dizi liste oluşturursunuz. Ve her liste içerisinde, metin, fotoğraf, dosya ve benzeri içeren tek tek öğeler olmak üzere istediğiniz sayıda kart eklersiniz. Kartları etiketleyebilir ve renk kodları koyabilir ve son tarih atayabilirsiniz; siz (ve davet ettiğiniz başka bir kişi), düşünceler ve güncellemeler eklemek için kartlara yorum yapabilir.Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için https://trello.com/home adresini ziyaret edebilir.İndirmek için ise aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

iOS :https://itunes.apple.com/app/trello-organize-anything/id461504587

Android :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trello

Trello iOS ‘ ta aylık 4.99$ fiyatla satın alabilirsiniz.Android te ise ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Any.Do

Görevlerinizi, listelerinizi ve hatırlatıcılarınızı tek bir yerde tutup, tüm cihazlarınız arasında daima senkronize edebiliceğiniz bir uygulamadır.

Any.do’nun ana ekranı, görevlerinizi “Bugün”, “Yarın”, “Gelecek” ve “Birgün” olmak üzere dört varsayılan bölüme otomatik olarak ayırır (ancak kendi özel kategorilerinizi oluşturabilme olanağınız da vardır). Listeler arasında görevleri sürükleyip bırakabilir ve herhangi bir öğeye notlar, dosyalar, kaydedilmiş sesler ve hatırlatıcılar ekleyebilirsiniz. İsterseniz cihazınızın yerel takvimini, görevlerinizin yanında görebilir ve yönetebilirsiniz.

Any.do’nun, mevcut gündeki görevlerinizi bildirim panelinize, isteğe bağlı olarak güzelce tasarlanmış bir ana ekran widget’larına ve size hatırlatmak için akıllı bir açılır pencere uyarısı sistemine yerleştiren isteğe bağlı bir “hızlı ekleme çubuğu” da dahil olmak üzere pek çok yararlı ekstraya sahiptir.Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.any.do/ adresini ziyaret edebilir.

İndirmek için ise aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/any-do-to-do-list-calendar/id497328576?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.anydo&hl=tr

Uygulama tüm platformlarda ücretsiz olup uygulama içi isteğe bağlı satın alımlarda 2$-3$ arası değişmektedir.

Google Trips

Uygulama, seyahat bilgilerini otomatik olarak gelen kutunuzdan çeker; uçuşlar, oteller, kiralık arabalar, rezervasyonlar ve her türlü bilgiyi gezi tabanlı paketler halinde organize eder. Tüm planlarınızı tek bir noktada görebilir ve hatta hedeflere özel cazibe ve yemek önerileri tarayarak bunları doldurabilirsiniz.Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için https://get.google.com/trips/ adresini ziyaret edebilir.İndirmek için ise aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

iOS : https://itunes.apple.com/us/app/google-trips/id1081561570?mt=8

Android :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.travel.onthego&hl=tr

Expensify

İşle ilgili masraflardaki makbuzları takip etmeye çalışmak hayattaki en büyük can sıkıntılarından biridir.
Expensify sizin için tüm organizasyonel işi yapar. Uygulamadaki fiziksel makbuzları taramanız yeterlidir ve tüm ilgili ayrıntıları çıkarır ve günlüğe yazarsınız. Elektronik tablolar için bunları belirli bir adrese iletebilir ve aynı şeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Masraflar, oluşturduğunuz özel kurallara dayalı olarak masraflarınızı kategorize edebilir ve nota verebilir. Ve tüm veriler toplandığında, gönderilmeye hazır gider raporları halinde düzenleyebilir veya bilgileri doğrudan muhasebe yazılımınıza iletebilir.Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.expensify.com/ adresini ziyaret edebilir.İndirmek için ise aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/expensify-receipts-expenses/id471713959?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.me.mobiexpensifyg&hl=tr

Hizmet, kurumsal kredi kartı mutabakatı ve çok aşamalı onay gibi özellikleri içeren bir işletme düzeyinde abone olmak için ayda 5$ veya ayda bir kullanıcı başına 9$ ücreti vardır.

 

 

Kendi alanında çok kullanılan uygulamalar bunlardı.Sizde kendi fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın