Elon Musk’un dev pili şimdi Güney Avustralya’ya güç katıyor

Dünyanın en büyük lityum iyon pilleri, birkaç hafta önce teslim edildikten sonra Güney Avusturya’da ve Elon Musk’un “100 günlük ya da ücretsiz” sözüne kolayca kapıldı. Güney Avustralya Hükümeti, rüzgarın esip geçmediğine bakılmaksızın temiz rüzgar enerjisinin ilk kez sistemi 7/24 güvence altına alarak sistemin güvenilirliğini artırdığını belirtti. 100MW’lık pil grubu, 30000’den fazla eve güç sağlayacak yeterli depoya sahiptir.

Lansmanı bugün, pilin hem Avustralya Elektrik Enerjisi Piyasası’ndan hem de Avustralya Elektrik Enerjisi Pazarından ücret alabileceğini ve bir jeneratör görevini görebileceğini testeden bir düzenleyici periyodunun hemen ardından geldi. NEM, Avustralya’da 40.000 km’lik iletim hatları ve kablolarını bir araya getiriyor. Tesla güç paketleri Adelaide’nin birkaç saat kuzeyinde Neoen’s Hornsdale rüzgar enerjisi tesisine bağlandı. Hornsdale Power Reserveye göre, depolama alanı 10.000 metrekareden daha az arazi kaplıyor.

Elon Musk Tesla Üzerinden Açıklama Yaptı

Tesla, yaptığı açıklamada “Dünyanın en büyük lityum iyon pilinin rekor sürede tamamlanması sürdürülebilir. Etkili bir enerji özümün mümkün olduğunu gösteriyor” dedi. “Güney Avustralya’nın yenilenebilir enerji geleceğinin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve bu proje gelecekteki tüm dünyadaki dağıtımlar için bir model oluşturmasını umuyor.

Tesla, bataryanın devletin enerji sıkıntısı çeken sorunlarını çözmeye yardımcı olacağını ve yaz aylarında zirvedeki yüklerde yardımcı olacağını belirtti. Güney Avustralya, enerji sorunları nedeniyle sorunar yaşadı ve geçen Eylül’de devlet çapında bir karartmaya maruz kaldı. Bu olay, enerji güvenliğiyle ilgili son derece de politikleştirilen bir tartışmaya yol açtı; Federal Hükümet yenilenebilir enerjinin başarısızlığını kullanımını kapsamaya ve diğerleri ise şiddetli hava olayları nedeniyle nakil hatlarını ve kuleleri işaret etti.

Bir Cevap Yazın