Elon Musk ve Larry Page Yapay Zeka Yüzünden Karşı Karşıya Geldi!

Son günlerde Dünya’nın gündeminde yapay zeka var. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki saniyede yüzlerce teknoloji geliştirilebiliyor. Yıllar öncesinde bulunduğumuz ve yaşadığımız döneme “Teknoloji Çağı” dönemi denildiğinde bir çok kişi nasıl bir şey olduğunu anlamamıştı.Geldiğimiz şu nokta da teknolojinin en üst limiti olarak kabul edilen yapay zeka teknolojisini konuşur hale geldik.

Türkiye’de ne yazık ki yapay zeka teknolojisine gerekli ilgi gösterilmese de sevindirici haberler gelmiyor değil. Türkiye’de teknolojinin gelişmesine katkı sağlayan bir çok girişimci firma yavaşta olsa bu konuda da çalışmalar yapmaya başladı.Türkiye’de bu konu yavaş ve gerektiği kadar ciddiye alınmadan ele alınırken Dünya’da bu durum oldukça farklı seviyede.

Elon Musk ve Larry Page “Yapay Zeka” Yüzünden Karşı Karşıya Geldi!

Google’nin kurucu ortağı ve Google AI projesinin baş sorumlusu olan Larry Page (Lawrence Page) Google’nin yapay zeka projesinin twitter hesabından yaptığı bir paylaşım ile dikkatlerini üzerine çekti.  Geçtiğimiz Mayıs ayında Google, yapay zeka ve makine öğrenimi programı AutoML açıklamıştı. Google’ın yapmış olduğu bu yapay zeka teknolojisi kendi kendini çoğaltıp,programlayabilmesiyle birçok kesimden tepki almış ve bu tarz bir olaydan sonra Dünya’da yapay zekanın güvenilir olup olmadığı konusunda tartışmalar başlamıştı.

Bu olayın üzerine televizyonlarda teknolojinin önde gelen isimleri yapay zekanın güvenirliliği konusunda tartışmalar yapmış,çeşitli fikirler sunmuşlardır.Google’ın bu projesinden dolayı oluşan tartışma füryasının tozu kalkmadan yeni bir tartışma daha yaşandı. Google yine yapay zeka teknolojisinde bir risk daha almış ve yapmış oldukları yapay zeka yazılımı test sırasında kendisine kötü bir komut veren yazılımcıya kızıp kendini yeniden programlayarak saldırganca bir tavır alması ve daha sonra bu tavırı yazılımı yazan mühendisler tarafından engellenmeye çalışılsa da kendi kendini yeniden programlayarak sisteme zarar vermeye başlamasından ötürü Google’ın Los Angeles’da bulunan veri merkezinde büyük bir yangın çıkmasına ve bir kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Bu olayın üzerine Dünya’nın teknolojiye yön veren isimlerinden biri olan Elon Musk, Twitter hesabından Google’nin yapay zeka üzerinde ki çalışmalarını korkuyla izlediğini belirtmiştir. Teknolojinin gelişmesinde son dönemlerin en etkin ve önemli ismi olan Elon Musk, yapay zeka konusunda her zaman tedbirli davranılması gerektiğini savunmuş ve yapay zeka ile uğraşırken en önemli şeyin güvenlik olduğunu katıldığı bir çok programda ve konferansta dile getirmiştir.

Elon Musk’ın twitter üzerinden vermiş olduğu bu tepki ve uyarılarından sonra Google, Twitter hesabından bir açıklama daha yaparak “Yapmış oldukları yapay zeka teknolojisinin son derece güvenli olduğunu ve risk almadan teknolojide ilerleme ve gelişim sağlanamayacağını…” dair bir açıklama yaparak, Elon Musk’ın tepksininin daha da artmasına ve yıllardır yakın ilişkiler içerisinde olan Google’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Larry Page ile karşı karşıya gelmesine sebep olmuştur.

Elon Musk’a Göre Yapay Zeka İnsanlığı Tehdit Edebilir!


Bu tartışmalarda kimin haklı veya kimin doğru olduğunu karar vermeden önce şunu bilmeniz gerekiyor; Larry Page ve Elon Musk uzun yıllardır çok yakın iki arkadaştır. Birbirlerinin evlerine sıkça ziyaret ederler ve fikri alışverişlerinde bulunurlar.

Hatta öyle ki Larry Page, 2014 Mayıs ayından düzenlenden TEDx14 ‘de ki konuşmasında Elon Musk maddi olarak destek olacağını söylemiş ve Elon Musk’ın bir çok projesine maddi destek sağlamıştır.

İlginizi Çekebilir: Tesla Özelleştirilmiş Yapay Zeka Çipleri Üretecek

Kendisine rakip olan birisine neden destek olduğu sorulunca Larry Page şu şekilde cevaplamıştır; ” Musk, Mars’a gitmek istiyor, bu çok büyük ve önemli bir hedef. Neden bu konuda destek olmayalım?” diye yanıtlamıştır.

Her konuda birbirine destek olan iki büyük girişimcinin ayrıştığı tek nokta yapay zeka noktasıdır.

Larry Page, yapay zekanın limitlerini zorlamak ve alınabilecek en büyük riskleri alıp, yapay zekayı test etmek istemektedir ancak Elon Musk daha ihtiyatlı davranılması gerektiğini düşünmekte ve bu konuda Page ile fikir ayrılığı yaşamaktadır.

Elon Musk; “Google Önlem Almıyor”

Elon Musk katıldığı bir teknoloji programında kendisine yöneltilen; “Neden Larry Page ile yapay zeka üzerinde ortak bir projede çalışmıyorsunuz ?” sorusuna şu cevabı vermiştir; “Google’ın kurucu ortağı olan Page ile bu konuda her gün tartışıyoruz ancak Page yapay zeka teknolojisini bilinçsiz ve güvenliğini tam olarak almadan geliştirmeyi tercih ediyor bu durum beni tedirgin ediyor. Milyon dolarlık yatırımlar yapıyorsunuz ve güvenliğini almadığınız şey basit bir şey değil insanlığı tehdit edebilecek düzeye gelebilecek bir şey. Bunun riskini alamam…” Musk konuşmasının devamını şu çarpıcı sözleri ekliyor;

Google’ın büyük yatırımlar yaptığı ve güvenliğini almadığı robotlar yaratıyorlar. Bu robotlar düşünebiliyor, olaylara kendince çözümler üretebiliyor ve hatta kendini yeniden programlayabiliyor. Öncesinde size dost iken bir anda düşman olabiliyor. Bu durum kontrol altına alınmaz ise tamamen yapay zekanın ürettiği robot ırkı ortaya çıkabilir ve buda insanlığa en büyük tehdit demektir.” diyerek bu konudaki yaklaşımını bir kez daha dile getirmiştir.

Sizce Elon Musk’ın düşüncesi ne kadar doğru? Yapay zeka ile donatılmış robotlar insanlığı tehdit edebilir mi? Ya da Larry Page’ın dediği gibi teknolojide ilerlemek ve gelişebilmek için risk almak gerekli midir? Bu teknoloji ile daha ne yapabiliriz ?

Bu konuda fikirlerinizi yorum olarak gönderin bu konuda tartışalım.

Hüseyin Körbalta

Blog yazarı, Front end Developer - Blog: https://huseyinkorbalta.com

Elon Musk ve Larry Page Yapay Zeka Yüzünden Karşı Karşıya Geldi!” için bir yorum

  • 22 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:45
    Permalink

    “Google’ın Los Angeles’da bulunan veri merkezinde büyük bir yangın çıkmasına ve bir kişinin ölümüne sebep olmuştur”
    Bu olayın kaynağı nedir? Şimdiye kadar hiç duymamıştım. Arama motorlarından arayınca da bulamadım.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: