ELON MUSK ‘ın Alev Silahına Yasak Geliyor!

Teknolojide çıkan yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Peki, bu çıkan yenilikler ne kadar güvenli tartışılır. Size çıkan şimdiki yeniliği söyleyince hak vereceğinizi düşünüyorum.

Elon Musk 21.yüzyılın dâhisi denebilecek bir adam ve son çıkardığı alev silahı ile ortalığı karıştırdı. Teknolojiyi yeni bir boyuta taşıdı. Alev silahını eğlence amaçlı yaptığını söyleyen musk bunun yasal olduğunu da söylüyor. Ve işin ilginç tarafı sigara ve alkol nasıl yasalsa buda yasal demekte. Peki, bu ne kadar doğru bunu size bırakıyorum.

Sizce de bireysel silahlanma git gide artmakla beraber yaygınlaşmıyor mu? Evet diyorsanız eğer tehlike artıyor demektir. Çünkü bu artık eğlencenin şiddet ve tehlike ile bütünleşmeye başlaması demektir ki buda gözü korkutmuyor değil. Düşünün çevrim içi oyunlarda bile en çok oynanan tarzlar savaş oyunları sanırım. Bu tarz eğlence araçları veya yöntemleri insanı şiddete meyillendirmiyor mu? Bu belki savaşlarda savunma aleti olarak etkili olabilir ama eğlence amaçlı kullanım için uygun mu bilemiyorum.

 

İnsan niye eğlenmek için alev saçan bir şeye ihtiyaç duyar ki? Bu alev silahı gerçekten de eğlenebilmek için uygun bir alet mi? Siz cevabı aklınızdan geçirirken bende söylemek istiyorum ki değil. Tehlikenin yüksek dozda olduğu bu silahı eğer ki varsa çocuklarınızın eline gönül rahatlığı ile oynasın diye verebilir misiniz? Bunu bir düşünelim ‘Tabiki hayır’ dediğinizi duyar gibiyim. O zaman eğlenmek için pekte kullanışlı bir materyal değil. Tehlike ve adrenalin tutkunu iseniz tabi sizin için mükemmel bir alette olabilir. Âmâ yine de dikkatli olun derim. Sonuçta alev püskürten bir silahtan bahsediyoruz.

Şöyle ki tehlikenin farkında olan ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki önemli bir siyasetçiden de tepki almış ve yasal mevzuat hazırlamaya başladığını bile duyurmuştur. ABD’nin 49 eyaletinde yasal olarak satılabilmesi hala tartışma konusu. Tabiki ne kadar tehlikeli olursa olsun insanların bu alev silahına olan ilgisi de yok sayılacak gibi de değil. Şimdiden 10 milyon dolarlık alev tabancası tükenmiş bulunmakta. Sonuç olarak bu alev silahının satış ve üretimine devam edilecek mi bu merak konusu…

Bir Cevap Yazın