Elon Musk dahi değil… Siz ortalamanın altındasınız!

Yazımın başlığına bakıp, “Ne yani, bize GERİZEKALI mı diyorsun?” demeyin…

Çünkü başlık bir iddia değil, bir gerçek. 2016 yılı ülkeler arası IQ sıralamasına göre Türkiye, ortalama 90 IQ seviyesi ile Kırgızistan, Hırvatistan, Şili, Bosna Hersek ve Arnavutluk ile 17. sıralamaya göre ise 46. sırada (1). Bununla birlikte işaret dilini öğrenerek, insanlarla iletişim kuran, onları doğaya karşı saygılı olmaya davet eden ve zamanın tükendiğini, insanlığın ise hiçbir şey yapmadığını gördüğü için üzüldüğünü işaret diliyle söyleyen goril KOKO’nun ise, insan standartlarına göre 85-95 arasında bir IQ seviyesine sahip olduğu ifade ediliyor. (2)

Elon Musk Dahi Değil

Hayır. Ben kimseye hakaret etmiyorum. Hele hele uğruna canımı vermekten imtina etmeyeceğim, bünyesinden Aziz Sancar, Bilge Demirköz, Mete Atatüre ve adını sayamadığım onlarcası gibi dahiler çıkartabilen, çok sevdiğim Türk milletine hakaret etmek asla haddime değildir. Aslında ben sadece isyan ediyorum.

Küçükken bana ne olmak istersin diye sorduklarında, izlediğim çizgi filmlerin, okuduğum ansiklopedi ve dergilerin de etkisiyle “Ben astronot olmak istiyorum!” dediğimi hatırlıyorum. Yaşıtlarım da benden geri kalır değildi. Oysa gün değiştikçe hayal gücümüz törpülendi, çukura dönüştü. Öyle ki “Mucit olsanız, ne icat ederdiniz?” sorusuna “Yürüyen Uçak” diyen, Recep ivedik ve Cumali Ceber tarzı filmlerin en düşük esprilerine kahkaha atarak gülen bir hale doğru evrildik. Hayal edemiyoruz artık.

O yüzden ki, bugün Elon Musk denen bir adam, 1960 yılının çizgi filmlerinde, dizilerinde hayal edilen şeyleri gerçeğe dönüştürdüğünde alt çenemiz yere düşer hale geldi. Yaşı yetenler hatırlar Knight Rider (Kara Şimşek) diye bir dizi vardı. Dizinin baş kahramanı, KİTT adında simsiyah otonom zekaya sahip bir otomobildi. Konuşabilir, kendi kendine gidebilir, suçluları yakalaması için sürücüsü Michael Knight’a yardımcı olurdu.

Peki Yapay Zeka?

Elon Musk’ın zekasına, vizyonuna, azmine laf söyleyen çarpılır ona bir şey demiyorum ama, ya biz kendi içimizdeki Elon Musk’lara, Larry Page’lere ne yaptık?

Oysa en güzel coğrafyada, en uygun şartlarda yaşıyoruz. Hemen doğumuzda dünyada bilgisayar süper işlemci kapasitesinin % 35’ine sahip Çin (3), 2018’de 5.2 milyon programlama uzmanı ile Hindistan (4), Yapay Zeka, Exoskeleton ve askeri robotik teknolojilerinde dünyanın en önde gelen ülkelerinden Rusya (5), Batımızda ise siyasi politik konjünktürümüz gereği, her ne kadar öyle olmasa da aramızın iyi olması zorunluluğundan dolayı yan yana duruyormuş gibi göründüğümüz Avrupa ve ABD ülkeleri.

Oysa, dogmalarla boğulmuş bir haldeyiz, Topluluk olarak Dunning Kruger sendromu yaşıyor, bilimsel terim geçince en bilgili oluyoruz. Ancak  GDO kelimesini duyar duymaz tıslayan kedilere dönüyoruz. Genetik Mühendisliği ve CRISPR ile modifiye etsek 1 yılda tüm dış borcumuzu bitirebileceğimiz tohumlar yerine, İsrail’den bir yıl kullanılabilecek ve % 50 verimli kısır tohumlar alıyoruz (6). Yenilenebilir enerji tarlaları kurabilsek ya da benim Elon Musk’tan yıllar önce düşündüğüm ama Türkiye’de yaşadığım için “MAALESEF” hayata geçiremediğim solar çatı teknolojisini geliştirebilsek petrol bağımlılığımız bitecek.

Peki, fırsat kaçtı mı?

Bence hayır. Bana göre % 100 milli üretim yapmaktansa, bize özgü ve ülkemizde kullanılacak teknolojilere yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Nano Teknoloji, Astronomi, Yenilenebilir Enerji ve Yapay Zeka üzerine çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Nanoteknoloji alanında dünyada gerçek anlamda çalışmalar yapan birkaç ülkeden birisi olduğumuzu söylersem bu karamsar tabloyu biraz aydınlatabilirim.

Son söz olarak derhal, ama derhal eğitim sistemini düzeltmeli, niteliksiz okullar ve dersler yerine, ilköğretimi bitiren her öğrencinin bir programlama dilini ve bir yabancı dili rahatlıkla konuşabileceği bir duruma doğru geliştirmemiz gerekiyor. Aileler ve devlet olarak tüm çocuklara hayal etmeyi unutturmamamız gerekiyor. Bunu yaparken de çocuklara beyinlerinin 2 lobunu da kullanabilmelerini sağlayacak bir müzik enstrümanını öğretmeli, onları duygusal zekalarını geliştirebileceğimiz sanat dallarına yönlendirmemiz gerekiyor. Yoksa çok değil 30 yıl sonra standart bir kediden bile daha düşük zeka ortalamasına sahip olacağımız gerçeğiyle yüzleşeceğiz.

Kaynakça

  1. https://iq-research.info/en/page/average-iq-by-country
  2. http://scholarworks.sjsu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1011&context=etd_theses (sayfa 24)
  3. https://www.ft.com/content/fe7ece32-36c2-11e6-9a05-82a9b15a8ee7
  4. https://www.computerworld.com/article/2483690/it-careers/india-to-overtake-u-s–on-number-of-developers-by-2017.html
  5. https://www.engadget.com/2017/07/06/russian-exoskeleton-suit-turns-soldiers-into-stormtroopers/
  6. http://www.yeniasya.com.tr/cevher-ilhan/ve-israil-den-kisir-domates-tohumu_321155

Bir Cevap Yazın