Elmas Ekran Teknolojisi Geliyor

Hayatımızda en çok kullandığımız teknolojik cihaz nedir? Kullandığınız cihazlarda en çok karşı karşıya kaldığınız sorunlar neler peki? Şimdi tek tek bunları ve daha fazlasını incelemeye ne dersiniz…

Hayatımızda en çok kullandığımız olmazsa olmazımız olan teknolojik alet telefon. Şuan beni doğruladığınızı ve ‘kendimi unuturum ama telefonumu unutmam’ dediğinizi duyar gibiyim. Doğrusu bende bu şekilde düşünüyorum. Evet, bu kadar teknoloji ile bütünleşmiş olmamız belki sorunda teşkil edebilir. Teknoloji bağımlılığı tabiri durduk yere çıkmadı sonuçta değil mi? Ama bir gerçektir ki yaşantımızı çok büyük oranda kolaylaştırmakta. Sizce de öyle değil mi?

Telefon hayatımızın her alanında var ve bu teknolojik cihazın en büyük sorunu ufak bir darbede kırılması veya hasar görmesi… Kırılmak ve hasar görmek bu kelimelerin hiçte hoşunuza gitmediğini biliyorum ama bu bir gerçek maalesef. Ne kadar gelişirse gelişsin, ne kadar yetenekli olursa olsun hala yere düştüğünde kırılmış olma ihtimali ile yüreğimiz ağzımıza geliyor. Hayatımızda bu kadar fazla kullanımına ihtiyaç duyduğumuz şeyin bu kadar dayanıksız olması can sıkmıyor değil. sizlerinde şu anda bu yazıyı okurken aynı şekilde düşündüğünüzü düşünüyorum.

Elmas Ekran

Ve sıra geldi sevindirici habere. Hayatınızda kullanım sıklığı çok fazla olan telefonlarınızın darbeye dayanıklı kırılmaz olması artık imkânsız olmayacak gibi görünüyor. Ekranın kırılma korkusunun önüne geçecek süper dayanıklı elmas cama merhaba diyebilirsiniz. Akhan Semiconductor tarafından laboratuvar ortamında geliştirilen Mirage Diamond Glass, günümüzde kullanılan kimyasallarla güçlendirilmiş Gorilla Glass’tan çok daha dayanıklı olmayı vaat ediyor. Mirage Diamond Glass’ın bu dayanıklılığı ise nanokristal yapısından geliyor. Mirage Diamond Glass, tüm yüzeyi tek bir yapı ile kaplamak yerine kristalleri rastgele bir şekilde düzenleyen nanokristal bir desen kullanıyor. Bu rastgele oluşturulmuş düzenleme herhangi bir darbenin düzey gerilimini kırarak parçalara hasar vermesini engelliyor.

Akhan Semiconductor, Mirage Diamond Glass’ı2019 da piyasaya sürüleceği düşünülüyor. Şu anlık test ediliyor. Ama gün yüzüne çıkan sorunlardan ilki elmasın parlama sorunu. Cam, yüzeyine gelen ışığın büyük bir kısmını yansıtıyor. Bu nedenden dolayı şimdilik kullanım için uygun değil. Fakat şirket, elmas camı telefona uygulayabilmek için bir üretici ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Diğeri ise maliyet çünkü elmastan yapılacak bir ekrandan bahsediyoruz sonuçta. 2019’u benim gibi sabırsızlıkla bekleyenlerden misiniz sizde?

Elmas Ekran Teknolojisi Geliyor” için bir yorum

  • 22 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:51
    Permalink

    Bukadar teknoji hayatımızın içne gimesi dorumu tartışılır

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: