Elektronikten Kodlamaya

Merhaba arkadaşlar Elektronikten başlayarak Kodlamaya uzanan eğitim projemize bu hafta başlıyoruz.

Hedefimiz bu konuda daha önce hiç çalışmamış ve bilgisi olmayanları bilgilendirmek ve eğitmektir.

1. Bölüm Eğitim Planı;

  • Kavramları Öğrenelim
  • Elektronik nedir?
  • Mikrodenetleyici nedir?
  • İşlemci nedir?
  • Arduino nedir?
  • Raspberry Pi nedir?
  • Kodlama nedir?
  • C dili nedir?
  • Python dili nedir?

 

Kavramları Öğrenelim

Elektronik nedir?

 

Elektrik enerjisi ile çalışan yarı iletken dediğimiz Silisyum ve Germanyum elementlerinden üretilen, elektrik sinyallerini tutan, depolayan, işleyen ve kontrol eden devre elemanları bütününe Elektronik denir. Bu devre elemanları yarı iletken, karbon, yağlı kağıt, film malzemelerden ve birleşiminden de üretilmektedir. Elektronik devre elemanlarının birleşiminden oluşan cihazlara Elektronik Cihaz denilmektedir. Elektronik cihazlara örnek olarak; Televizyon, Radyo, Bilgisayar ve Telefon verilebilir.

 

Mikrodenetleyici nedir?

Elektronik kartların içerisinde bulunan, kod yazma yoluyla çalıştırılan, yazılan kodların çalışabilmesi için işlemci, hafıza, zamanlayıcı, giriş-çıkış birimi gibi bölümlere ihtiyaç duyan elektronik devre elemanıdır. Mikrodenetleyicilere örnek olarak; Pic mikrodenetleyici ailesinden Pic16f84, Atmel mikrodenetleyici ailesinden ATmega328  verilebilir.

 

İşlemci nedir?

Bilgisayar gibi Elektronik cihazların içerisinde bulunan yazılım ile çalışan, çalışabilmesi için hafıza, zamanlayıcı, giriş-çıkış birimi  ve matematik işlem birimi gibi bölümlere ihtiyaç duyan, yazılımın okunacağı bir disk e ihtiyaç duyan elektronik devre elemanıdır. İşlemcilere örnek olarak; Intel firmasının core i7 ve AMD firmasının Athlon modeli verilebilir.

 

Arduino nedir?

Elektronik bir kart olan Arduino Yazılan programın çalışabilmesi için üzerinde mikrodenetleyici ve giriş-çıkış birimi bulunan bütünleştirilmiş bir devre kartıdır. Kolay programlama ve ucuza tedarik edilebilmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Arduino çeşitleri olarak; Arduino Nano, Arduino Uno verilebilir.

 

Raspberry Pi nedir?

Elektronik bir kart olan Raspberry Pi Mini Bilgisayar, yazılan kodların çalışmasını sağlamak için üzerinde işlemci, disk, görüntü işlemcisi ve giriş-çıkış birimi bulunduran bütünleştirilmiş bir devredir. Kolay programlama ve ucuza tedarik edilebilmesi sebebiyle mini bilgisayar uygulamalarında tercih edilmektedir. Raspberry pi çeşitleri; Raspberry Pi Zero,

Raspberry Pi 2 ve Raspberry Pi 3 dir.

 

Kodlama nedir?

Mikrodenetleyici ve Bilgisayar sistemlerinden oluşan elektronik kartları çalıştırmak için belirli şartlar ve adımlar bütününden oluşan programlama adımına kodlama denir. Kodlama yapabilmek için bilgisayar dillerinden en az bir tanesini bilmek gereklidir. Bilgisayar dillerine örnek olarak; C, C#, Java ve Python verilebilir.

 

C dili nedir?

Mikrodenetleyici ve Bilgisayar sistemleri için kodlama yaparak program yazma amacıyla kullanılan Bilgisayar kodlama dilidir. Dennis Ritchie ve Brian Kernighan tarafından Bell Laboratuvarında 1972 yılında geliştirilmiştir.

 

Python dili nedir?

Mikrodenetleyici ve Bilgisayar sistemleri için kolay program yazabilme amacıyla üretilmiş Bilgisayar kodlama dilidir. 1990 yılında Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından yazılmıştır.

Gelecek Bölüm

Elektronik devre elemanlarını tanıyalım eğitiminde görüşmek üzere.

 

 

 

Şahin Mersin

python, django, assembly, c, c++, pic, 8051, arduino, raspberry pi, c#, ubuntu, git, iot, mqtt, android, orange pi, esp,

Bir Cevap Yazın