Dünyanın Bitcoin Dostu 10 Ülkesi

Her ülkenin kültürü, nüfusu, internet hızı gibi farklılıkları vardır. Bu yazımızın ana konusu bunlar olmayacak. Bu sefer bir farklılık yapacak ve yazımda sizlere ülkelerin Bitcoin ve diğer Kripto Paralarla olan ilişkisinden bahsedeceğim.

Son zamanlarda Bitcoin kavramını çok sık duymaya başladık. Aslına bakarsanız Kripto Para piyasası yalnız Bitcoin’den oluşmuyor. Ethereum, Ripple, Dash, Litecoin gibi kripto para birimleri de bulunmaktadır. Gelecekte tüm insanların bu para birimlerini kullanamaya başlayacağını ve nakit para birimlerinin ortadan kalkacağını düşünüyorum. Zaten birçok ülke bunu ön görmüş ve çalışmalarına başlamıştır. Gelin birlikte inceleyelim.

Estonya

Estonya’nın küçük Baltık ülkesi, adamlar yeni bir teknoloji gördüklerinde dayanamayıp hemen kullanmaya başlıyorlar :). Vatandaşlarına sağlık, bankacılık hizmetleri gibi konularda hizmet verirken Blockchain gibi yenilikçi teknolojileri kullanma konusunda oldukça istekliler. Blockchain tabanlı e-oylama servisini ilk kullanan ülkelerden biriydi.

Estonya bir kullanıcının ihtiyaçlarını cryptocurrency ile karşılayabiliği bir yer haline geliş durumda.

Birleşik Devletler

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde dünyadaki en çok Bitcoin ticaret hacminin  olduğu yer ABD’dir.

Silikon Vadisi’nde cryptocurrency, blockchain ilgili çalışmaların başlatılması ile dünyadaki Bitcoin ATM’leri en fazla olduğu yer haline gelmiştir. ABD için Dijital para her zaman ön planda olmuştur.

Üstelik global süper güç olarak, dünya birçok ülke cryptocurrency yasal statüsü ve düzenleyici niteliğe ilişkin rehber ülke olarak ABD gösteriliyor.

Danimarka

Danimarka, yaşam standartları ve teknolojisi bakımından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir; aynı zamanda, % 100 dijital para birimi kullanarak nakdi ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaları bulunmaktadır.

CCEDK CEO’su Ronny Boesing:

“Danimarka son zamanlarda dünyadaki en mutlu ülke seçildi ve Danimarka’da mutlu yaşamanın bir başka nedeni halkın kripyo paraya olumlu bakmasıdır.”

LocalBitcoins işlem hacmi, özellikle 2015 baharında nakit para önleme planlarının ilan edilmesinin ardından kademeli olarak arttığını gösterdi.

İsveç

İsveç, Danimarka’ya benzer şekilde, nakiti ortadan kaldırmak için başlangıç yapmış durumda. 

İsveç Finansal Denetleme Kurumu (Finansinspektionen), Bitcoin’i ve diğer kripto para birimleri bir ödeme aracı ilan ederek ülkedeki hızlı büyüyen sanayiyi meşrulaştırdı.

Güney Kore

Samsung ve LG gibi devleri içeren ve dünyanın en canlı teknoloji endüstrisinlerinden birine ev sahipliği yapan Güney Kore, Bitcoin’i hem yatırım olarak hem de araç olarak hızla benimsiyor.

Güney Kore, düzenli olarak Bitcoin konferanslarına ev sahipliği yapıyor.

Bitcoin yatırımcısı Roger Ver:

“Bitcoin, dünyadaki yapay finansal engelleri yıkmak üzere. Asya’da ekonomik ve toplumsal bir merkez olan Seul, Bitcoin konferansı için harika bir yer.” dedi.

Hollanda

Burada, bir Bitcoin kullanıcısı gaz, konaklama, bisiklet ve hatta diş hekimi hizmetleri de dahil olmak üzere istediği her şeyi alabilir.

Kripto para birimleri şu anda Hollanda Mali Denetim Yasası uyarınca düzenlenmemektedir, bu nedenle sayısız yeni işletmeye, Bitcoin ATM’leri ve Amsterdam’ın merkezinde bir Bitcoin Büyükelçiliği kurulmuştur.

Buna ek olarak, ABN Amro ve ING de dahil olmak üzere ülkenin bankacılık sektörü, kendi teknolojilerini iyileştirmenin ve maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak Bitcoin ve blockchain teknolojilerini kullanmaya başlamıştır.

Finlandiya

İskandinav komşuları gibi, Finlandiya da Nokia gibi  ünlü bir firmaya ev sahipliği yaptığı için yeni teknolojileri kullanma konusunda kararlı gözüküyor. Finlandiya Merkez Vergi Dairesi düzenleyicisi, Bitcoin’i bir finansal hizmet olarak sınıflandırdı, vergiden muaf tuttu ve alımları KDV’den düşürdü.

Bir lüks araç içeren en pahalı bitcoin satışı € 140,000 değerinde bir Tesla Model S’in Helsinki’de satılmasıyla gerçekleşti.

Kanada

Kanada, çok sayıda Bitcoin start-up’ına ve ATM’sine ev sahipliği yapıyor. Toronto ve Vancouver şehirlerini “Bitcoin hub’ları” olarak adlandırabiliriz.

Kanada, kalabalık bir  cryptocurrency topluluğuna  ev sahipliği yapıyor . Yalnızca Vancouver’da 20 Bitcoin ATM’si var ise, 19 Eylül 2016’da Toronto şimdiye kadarki en büyük blockchain konferansına ev sahipliği yapacak. LocalBitcoins hacmi 2013’ten beri ülkede sürekli bir artış gösterdi.

İngiltere

İngiltere genellikle önde gelen küresel finansal merkez ve yenilik merkezi olarak görülüyor. Bu nedenle, çok sayıda Bitcoin ve blockchain ile ilgili start-upların, ATM’lerin ve aktif bir topluluğun varlığı onu gerçekten Bitcoin dostu bir ülke yapıyor.

İngiltere Bankası, Bitcoin teknolojisini yakından takip ediyor ve kamuoyundan dijitak para sistemini nasıl geliştirebileceklerine dair fikirler önermesini istiyor.

İngiltere Barclays bankası :

“Bitcoin’in daha büyük bir yapı haline geleceği açıkça görülüyor: Barclays da dahil olmak üzere finansal kurumlar, dijital para birimlerini destekleyen teknolojinin (blockchain) finansın nasıl devrim yaratacağını ön görüyorlar.”

İngiltere’nin LocalBitcoins hacmi, bir büyüme gösteriyor.

Avustralya

Avustralya’nın önde gelen bankaları Bitcoin’e karşı düşmanca bir tavır takınırken ülke kısa süre önce Bitcoin’de “çifte vergilendirme” işlemini kaldırdı; bu durum yerel topluluklara ve işletmeler için açısından sevinçle karşılandı; özellikle bazı Bitcoin girişimlerinin olumsuz vergilendirme ve banka hesap dondurulması nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Umarım ülkemiz bu gibi teknolojilere ayak uydurur ve diğer ülkelere öncülük edecek seviyelere ulaşır. Ülkemizin saçma sapan konularda yaşadığı fikir ayrılıklarını aşması gerektiğini düşünüyorum. Her devrimi 1 nesil geriden takip ediyoruz. Artık tüketen değil üreten ülke olmalı ve öncü bir devlet haline gelmeliyiz.

Bir Cevap Yazın