Dijital Yayın Platformlarına RTÜK Denetimi

RTÜK günümüzde geleneksel televizyon kanallarının yerini alan ve yayınladıkları video, dizi içerikleri ile geniş bir izleyici kitlesine sahip platformları denetlemek istiyor. Netflix, YouTube ve benzeri platformlarda denetimi yapılması için hazırlanan yasa tasarısı Meclis’e sunuldu.

Yasa tasarısının onaylanması halinde RTÜK yayına uygun görmediği platformlara erişimi engelleyebilecek. İlgili platformların yani sadece internet üzerinden yayın yapan yayıncıların RTÜK’ten gerekli yayın iletim yetkisini almaları gerekiyor.

RTÜK için kanun tasarısı sunuldu

Kanun tasarısının 73. Maddesine göre RTÜK internet üzerinden yapılan yayınları denetleyebilecek.

Puhu tv, BluTv gibi yerli yayınların yanı sıra uluslararası yayıncılarda sahip oldukları yayın lisansının yanı sıra RTÜK onaylı yayın lisanslarını almak zorunda kalacaklar. Tabi aynı durum sansürler içinde geçerli olacak ve bütün bu yayın servisleri sansür uygulamasına tabii tutulacak.

Yapılan açıklamalarda her ne kadar ‘İnterneti kısıtlamak için değil, kötüye kullanımı engellemek için’ denilse de bir çok kullanıcının ve yayıncının durumdan olumsuz etkileneceği de kaçınılmaz bir gerçek.

Bazı TV kanallarının sakıncalı olabilecek içerikleri internet platformlarından yayınlamasından kaynaklı şikayetler bu duruma etki etmiş gibi görünüyor. İnsanların bu yayınları ve internet sitelerini de denetim kurulu yönetimine şikayet etmelerinden dolayı böyle bir tasarı oluşturulduğu konuşuluyor. Sözlüğümüzde bu konuyu tartışıyoruz. Bu linkten ulaşarak siz de tartışmaya dahil olabilirsiniz.

Şu an için kanunlaşan bir durum değil ancak yakın zamanda internet erişimi konusunda en etkili engellemeyi yaşayacakmışız gibi görünüyor. Sansürsüz yayınlanan dizileri izlemek için platformlardan üyelik satın alan kişilerin, bu tasarı geçtiğinde neler yapacağı ise muamma. Televizyondaki denetlemelerin aynılarına tabii olacak platformlar da bu konu karşısında nasıl bir politika izleyecekler şu an bilemiyoruz.

Umarız ki internetin özgürlüğü yine kısıtlanmaz…

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın