DeepMind Go Şampiyonu Yapay Zekası Satranca El attı

Google’ın iştiraki olan DeepMind tarafından oluşturulan ve şimdiye kadar en eski strateji oyunlarından biri olan Go oynunda şampiyonluk getiren yapay zekasını bir “tık” geliştirdi.

Şimdilerde satranç üzerine yoğunlaşan ekip yapay zekanın bir kaç saat gibi kısa bir sürede insanüstü bir oyuncu olmasını sağladılar.

Bunu da AlphaGo Zero altyapısını daha genel işler için programlayarak yaptılar.

DeepMind Yapay Zekayı bir adım ileriye taşıyor

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi AlphaGo Zero’nun izinden giden bu yapay zeka, sekiz saat gibi bir süre boyunca satranç oynaması için programladı. Ve böylelikle yapay zeka kendini hamlelere karşı eğitebildi.

Belirlenen süre tamamlandığında ise yapay zeka kendi içerisinde satranç oynamayı öğrenmiş ve hatta oyuna göre düşünme taktikleri oluşturmuştu.

Her oyun öncesinde bir strateji belirledi. Bu stratejiye göre, en hararetli maçları bile zorlanmadan geçecek bir kabiliyetle bir sonraki olası hamleyi gayet rahat bir şekilde çözümledi.

İlk olarak sekiz saatlik eğitimin ardından insanı satrançta yenen ilk yapay zekanın bir kopyasını yenmeyi başardı.

Sonrasında bir dört saat daha eğitim alan uygulama Stockfish adındaki ve şu an dünya satranç şampiyonu olan uygulamayı da rahatlıkla geçmeyi başardı.

Bu zaferi taçlandırmak için iki saat daha eğitime tabii tutulduktan sonra ise Elmo adındaki, şu an dünyanın en iyi şogi (shogi) oynayan yapay zekasını alt etmeyi başardı.

DeepMind Zoru Başardı

DeepMind Logo

Bu başarıyı şöyle tanımlayabiliriz. 24 saatten kısa sürede bir yapay zeka, kendi kendine satranç öğrendi, iki dünya şampiyonu satranç yapay zekasını yendi ve daha karmaşık bir oyunda galip gelmeyi başardı.

Bu açıdan bakınca DeepMind takımı zoru başarmışa benziyor. Günümüzde yapay zekadan korkmalı mıyız yoksa onlara itinayla mı yaklaşmalıyız sorusu aklımızda yer etmeye başladı.

Sanırım yavaş yavaş bu sorunun cevabı mühendisler tarafından verilecek. Bu arada şu an kullanılan altyapının daha geniş amaçlı bir versiyonunu oluşturmak için de çabaladıklarından eminim.

Umarım yapay zekalar bizimle olur, bize karşı değil…

DN : Şogi, satrancın daha zor ve daha karmaşık olan ve Japonlara özgü versiyonu.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın