İkinci çocukluk (7-11) Döneminde Kodlama Eğitimi Almak Gerekli mi?

Merhabalar,

Bu benim Bilişim Hareketi’ndeki ilk yazım, bu yüzden sizlere kendimden çok kısa bahsetmek isterim.

Bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Mesleğimde 10. yılımı doldurdum. Günümüzde çok popüler kavramlar olarak karşımıza çıkan kodlama ve robotik (STEM) alanında 3 yıldır aktif eğitim vermekteyim.  Bu yıl ise faydasına yürekten inandığım bu eğitimleri hakkıyla verebileceğimiz bir  maker atölyeyi, okulumuz bünyesinde kısıtlı imkanlarla açtık ve bu  yüzden çok mutluyum.

Bu yazıyı okumaya karar verdi iseniz, erken yaşta kodlama eğitimi almanın önemi hakkında bir şeyler duyup okumuşsunuzdur diye düşünüyorum.

Pekala kodlama eğitimi almak gerçekten gerekiyor mu ya da faydalı mı? Ya da şöyle soralım her çocuk kodlama eğitimi almalı mı?

Öncelikle kullanmış olduğumuz kavram  “kodlama” değil “algoritma” olmalı. Aslında kodlama dediğimiz şey hayatımızın neredeyse tüm aşamasında uyguladığımız fakat uygularken bunun farkında olmadığımız disiplinler bütünüdür. Algoritmanın ta kendisidir. Pekala o zaman algoritma nedir?

Vikipedi der ki;

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir.”

Evet çok doğru. Algoritma basitçe bir işi yaparken takip etmemiz gereken işlem basamaklarıdır. Yemek pişirirken, okula gider ya da dönerken hatta oyun oynarken bile belli bir algoritmaya göre hareket ederiz.

Algoritma yani kodlama eğitimi zaten günlük hayatta takip ettiğimiz işlem basamaklarının farkına varmamızı sağlar. Bunun bir tık ötesi ise kişiyi bu bilinçle daha disiplinli, sistematik, sorumluluk sahibi bir hale getirir. Bireyin öz güven kazanmasına vesile olur ki bu, çocuklarımızın kazanması gereken en önemli bir vasıflardan biridir.

Şöyle söyleyebiliriz ki amaç her ne kadar çocuklarımızın kodlama öğrenmesi gibi görünse de; aslında bu eğitim kişilik ve davranış gelişimi açısından bireye çok daha fazla katkı sağlar. Bunu ben de vermiş olduğum eğitimlerde öğrencilerim üzerinde gözlemlemekteyim.

Ülkemiz çocuklarının genellikle başarısız oldukları matematik dersi de; doğrudan kodlama (algoritma) eğitimi ile ilişkilidir. Ve yine gözlemlerime ve öğrencilerimin söylemlerine dayanarak söylemekteyim ki kodlama eğitimi alan öğrencilerimin matematik dersindeki başarı ve algı seviyeleri yükselmiştir.

Örneğin; İngiltere eğitim sisteminde ilk ve orta dereceli okullarda kodlama eğitimi zorunlu. Lise düzeyinde ise matematik alanında belirli başarı düzeyine sahip öğrencilerin tercih edebileceği bir seçmeli ders olarak okutulmaktadır.

Özetleyecek olursam ikinci çocukluk döneminde verilen kodlama eğitiminde sonuç olarak her öğrencinin yazılımcı olmasını beklemek yanlış bir yaklaşımdır. Kodlama eğitiminin asıl kazanımı bilgi işlemsel ve analitik düşünme becerisine sahip; 21. yüzyıl becerilerileri ile donanmış özgüven sahibi çocukların yetişmesi olmalıdır.

Bu yazıda kodlama eğitiminin önemine giriş yapmış olalım; ikinci yazımda kodlama eğitiminin farklı bir boyutunu ele almış olacağım.

İkinci çocukluk (7-11) Döneminde Kodlama Eğitimi Almak Gerekli mi?” için 2 yorum

  • 3 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:02
   Permalink

   Ben teşekkür ederim Serkan Algur. Bilişim Hareketi ailesinin bir parçası olmak benim için büyük mutluluk. ?

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: