Popüler Mesajlaşma Uygulaması “WeChat” Sohbet Geçmişlerini Saklama İşlemine İzin Vermiyor

Çin’in popüler mesajlaşma uygulaması olarak bilinen WeChat, artık sohbet geçmişlerini sunucusunda depolamayacak. Yakın zamanlarda WeChat’in sahibi olan Tencent firmasının, WeChat uygulamasının kişileri her gün izleyerek kayıt altında tuttuğunu savunan Çinli iş adamı Li Shufu’ya yanıt gecikmedi. Yanıt olarak, Tencent firması ‘Bu sadece bir yanlış anlama’ demekle yetindi.

Tencent, Geely Holdings ve Volvo marka otomobil markasına sahip. Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri ve hükümet tarafından kontrol edilmeyen şirketlerden birisidir. Aynı zamanda Yazılım, Sanayi, Otomotiv ve Endüstriyel gibi çok sayıda sektörde pay sahibidir.

WeChat, hakkında yapılan tüm bu yorumlara yanıt olarak: “uygulama herhangi bir kullanıcının geçmişini saklamıyor, yalnızca kullanıcıların cep telefonlarından, bilgisayarlarda ve diğer terminallerde saklanıyor” dedi.

WeChat, Big Data(Büyük Veri) analizi için kullanıcı sohbetlerinden herhangi bir içerik kullanmayacak. Kullanıcı sohbetlerini saklamayan veya analiz etmeyen WeChat teknik modeli nedeniyle WeChat’in kullanıcıları her gün izlediği söylentileri bir yanlış anlamadan ibarettir.

100 Puan Üzerinden 0

Uluslararası hak mahrumiyeti tarafından hazırlanan sohbet, mesajlaşma uygulamalarını kapsayan rapora göre WeChat uygulaması 100 puan üzerinden 0 puan aldı.

Diğer Uygulama Puanları ve Ayrıntılarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz eylül ayında Çin hükümeti Tencent firmasını ve 2 şirketi daha (Baidu ve Weibo)  kişisel hakları çevrimiçi ortamında sansürlemediği için ve içerik izleme yöntemlerinin arttırılmasını talep ederek para cezası verdi.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın