Chrome Reklam Engelleyici için tarih verdi

Bu yılın başlarında Chrome ekibi reklam engelleyici sisteminin Chrome içerisine ekleneceğine dair bir açıklama yapmışlardı. Şimdi de reklam engelleyici entegresi için tarih belli oldu. 15 Şubat 2018 tarihinde gelecek olan güncelleme ile birlikte bu özellik chrome ana özellikleri arasında yer alacak.

Reklam Engelleyici Özellikleri

Şu an eklentiler alanından edinebileceğiniz eklentiler gibi her reklamı engellemeyecek olan bu özellik bazı kullanıcıların isteklerini karşılamayabilir. Çünkü eklenti otomatik çalışan sesli reklamları ve tam sayfayı kaplayan reklamları engellemek üzerine yoğunlaşacak.

Ayrıca bu eklenti site yayımcılarını Reklam Deneyim Raporu adı altında yeni bir rapor türü ile uyaracak ve bu konuda yapılması gerekenler hakkında bilgilendirecek.

Bu rapora göre eksikliklerini ya da “fazlalıklarını” düzeltmeyen kullanıcılar için 30 gün beklenecek. Bu süre zarfında iyileştirmeleri gerçekleştirmeyen kullanıcıların reklamları tamamen engellenecek.

Programın asıl amacının yayımcılara reklam kullanımını kullanıcıları sitelerinden uzaklaştırmayacak şekilde yayımlamalarını öğretmek olduğunu açıkladılar.

Bakıldığında günümüzde sitelerde makale içeriğinden çok reklam gördüğümüzü düşünürsek, şahsen 15 Şubat 2018 tarihini iple çekiyorum.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın