Çevrimiçi Arama Gizliliğinizi Arttıran Arama Motoru DuckDuckGo

DuckDuckGo internet’de arama yaparken kişisel gizliliğe önem veren bir arama motorudur. Google firmasına ait olan Chrome tarayıcısında gizli sekme seçeneğiyle arama yapıldığında az da olsa sunucuda bilgiler saklanmaktadır. İşte bu DuckDuckGo arama motoru sayesinde kişisel arama gizliliğiniz tamamen koruma altına alınmaktadır. Brave Software (Cesur Yazılım) olarak da bilinen bu arama motoru acaba gerçekten de kişisel arama gizliliğini arttıran bir arama motoru mu?

DuckDuckGo Genel Müdürü Gabriel Weinberg yaptığı bir açıklamada, “Bir çok insan arama motorlarında bir şey ararken gizli sekme modunda izlenmediğini düşünüyor. Ne yazık ki, bu doğru değil” dedi. Oysa ki DuckDuckGo, herhangi bir kişisel bilgi toplamıyor dedi.

Kişisel bilgisayarlar için Brave Software’ın yeni bir sürümü, varsayılan arama motorunuzu özel sekmeler için DuckDuckGo’ya geçme seçeneği sunacaktır. Google günümüzde hem gizli sekmeler hem de normal sekmeler için bir numaralı arama motorudur. Brave Software, 2018 yılının ilk çeyreğinde bu özelliği tarayıcısının mobil sürümlerine taşımayı planlıyor.

DuckDuckGo ve Gizlilik

Gizlilik, internetde yıllar boyunca süre gelen önemli bir mesele haline geldi, ancak çoğu zaman çoğumuzun pek fazla önemsediği bir konu değil. Bununla birlikte, çevrimiçi reklam verenler bizim hakkımızda daha fazla bilgi öğrenmek isterken, tarayıcılar parmak izimiz gibi bize ait bir bilgiyi ele geçirmeye çalışırken bunun gibi kişisel bilgilerimizin tehlike altında olduğunu öğrendiğimiz zaman belki de bu fikrimiz değişebilir.

Brave, tüm bu bilgilerin odağında daha da mücadeleci bir şekilde kendisini geliştirmeye devam ediyor. Brave dışında Mozilla’nın mobil cihazlar için geliştirdiği Focus tarayıcısı izlemeyi yasaklıyor. Apple’ın Safari tarayıcısı izleyicilere baskı yapıyor. Tor’un kimlik koruma teknolojisinin özel sekmelere entegrasyonu ile daha da güçlü gizlilik koruması planlıyor.

Brave, Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari ve Mozilla Firefox gibi rakipler ile karşılaştırıldığında küçük bir oyuncu. Yine de küçük bir oyuncu bile DuckDuckGo’ya yardım edebilir. Birçok kişi arama motorunu ne kadar çok kullanılırsa, o kadar çok reklam gösterebilir ve o kadar çok reklam veren yerlere bilmeden kaydolabilir.

DuckDuckGo diğer arama motorlarına göre küçük bir oyuncudur. Şu ana kadar 16 milyar arama yapılmıştır. Google’da yılda en az 2 trilyon arama yapıldığı görülünce bu sayı oldukça düşük kalıyor.

Son olarak Brave, reklamları varsayılan olarak engelleyerek reklam endüstrisini rahatsız etti. Ancak gizliliğini korumak için tarayıcı tarafından kişileştirilmiş reklamlar gösteren yeni bir reklam sistemi oluşturmaya çalışıyor.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın