Çalışanlarına elektronik kelepçe takacak!

Teknoloji ve bilişim sadece bilgisayar olarak aklımıza gelmesin. Bilişim her alanda kullanılmakta artık. Konuya değinmeden önce aklımdaki soruları sizler ile paylaşmak istiyorum. İnsanlar iş hayatında ne kadar özgür? Yâda iş hayatında eşitlik ve adalet için özgürlük kısıtlanır mı? İşte bu soruları aklımıza getiren konuya gelirsek…

Patentini aldığı yeni ürünü!

Amazon dünyanın en büyük şirketlerinden biri ve son aldığı karar ile akılları karıştırdı. Online alışveriş devi olan Amazon çalışanlarını takip etmek için patentini aldığı yeni sistemin doğruluğu tartışılır. Firma özel bir elektronik bileklikle çalışanlarının tam olarak nerede olduğunu, ne yaptığını ve mola verip vermediklerini takip etmeyi planlıyor. Sizce de bu biraz insan haklarını kısıtlamaya girmiyor mu ki aslında geçmişte benzer sistemler kullandığı bilinen firma şimdiden insan hakları ihlali suçlamaları ile karşı karşıya da kaldı. Eşit çalışma için ne kadar ideal olsa da şöyle ki benim elimde elektronik bir bileklik ile çalışmak hoşuma gidecek bir durum olmazdı. İnsanlar iş hayatında gözetim altında bulunuyorlar aslında. Örneğin; iş yerlerindeki kameralar sadece güvenlik için mi sizce, siz söylemeden belirtmek istiyorum ki değil. Ne kadar kabul etmiyor olsak ta işverenler sadece güvenlik için değil çalışanları gözetim altında tutmak içinde kamera koymakta. Aslında demek istediğim insanlar büyümek ve daha çok gelişmek için çabalarını ve çaba sonucu oluşan maddiyatı korumak ve geliştirmek istiyor. Bundan dolayı temkinli davranıyor. Sorun ve tartışılan konu alınan bu temkinin nasıl, ne şekilde yapıldığı.

Ne kadar tartışma ve ikilem olursa olsun elektronik takip sisteminin patenti Amazon şirketi tarafından alınmış durumda. Nasıl çalıştığına gelirsek bileklik, personelin el hareketlerinden, ne kadar çalıştıklarını takip ediyor. Peki, şirketin bu sistem için herkes bir fikir belirtirken bu konu hakkındaki düşüncesi veya bu sistemi uygulamaya geçirmek istemesinin nedeni ne hemen size açıklayayım, depo çalışanlarının ortalama bir saatte 100 ürün paketlemesi gerekiyormuş ve bu nedenle bilekliklerin çalışanları takip etmek için değil, işlerini kolaylaştırmak için tasarlandığını iddia ediyor. Kolaylaştırmak derken nasıl bir kolaylaştırmaktan bahsedilmekte diye merak ettiğinizi duyar gibiyim. Benimde okuduğumda merak ettiğim şey o oldu. Şöyle ki, Paketlenen ürünleri de takip edecek olan bilekliklerin, yanlış ürünün kargolanmasının önüne geçeceğini ifade etmiş bulunmakta. Tabi ki bu Amazon şirketinin düşüncesi yazımı yazmaya başladığımdan beri merak ettiğim acaba çalışanlar bu konu hakkında ne düşünüyor. Bunu öğrenebilmek imkânsız olmasa da çok zor. Ama empati kurmak zor değil. Peki, siz böyle çalışma imkânlarının olduğu bir ortamda ne yapardınız?

 

 

 

Bir Cevap Yazın