Buğra Ayan ile Dijital Medya Röportajımız

Bilişim sektörüne dair yaptığı çalışmalardan, sosyal sorumluluk projelerinden, yazdığı kitaplardan, verdiği seminer ve eğitimlerden tutun da hem kişiliği hem de çevresindeki herkese aynı oranda gösterdiği iletişim ve yardım becerilerini ele aldığımız Buğra Ayan ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Şimdi sizi o röportaj ile baş başa bırakıyoruz.

İçinde bulunduğumuz dijital dönemi en detaylı hatları ile ele aldığınız kadar en genel hatları ile de değerlendiriyorsunuz. Peki en genel hatları ile bize 280 karakter ile ‘Buğra Ayan Kimdir?’ sorusunu cevaplar mısınız?

1989 yılında Erzurum’da doğdu. 2006 yılında Erzurum Fen Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne giriş yaptı. Ayan’ın 2008 yılında gerçekleştirdiği “Facebook’un güvenlik açıkları” adlı çalışması sektörün önemli yayın organı Chip Dergisi’nde yer almıştır. Ayan üniversitede internet üzerine birçok çalışma yapmış ve çeşitli yayın organlarında internet başlıklı yazılar yayınlamıştır. Ayan’ın 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından çeşitli internet stratejilerini içeren “İnternet Sırları” isimli bir kitabı yayınlanmıştır. 2009 yılında Microsoft Öğrenci Danışmanlığı (MSP) görevinde bulunmuştur. 2012 yılında lisans eğitimini tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Bilişim Sistemleri Bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Sosyal Ağlar Tarihi isimli kitabınızda özellikle sizi en çok etkileyen ve üzerinde en fazla araştırmayı yaptığınız sosyal ağ hangisiydi?

Sosyal ağlar tarihi kitabında yaklaşık 230 ağın hikayesi var. Bunlar benim 800’e yakın ağın içerisinden seçtiğim projeler. Dolayısıyla bu hikayelerin hepsinde az çok beni etkileyen adımlar oldu. Fakat özellikle facebook twitter instagram snapchat ve friend feed beni etkiledi diyebilirim. Hayatımızda kapladığı alandan ötürü en çok facebook ve twitter’ı detaylı incelemeye çalıştım. Neredeyse tüm adımları kitapta yer alıyor.

Sosyal Medya üzerinden birçok sosyal sorumluluk projesine imza attınız. Dijital Medya’nın iletişim yöntemlerimizi değiştirdiği gerçeği hakkında görüşleriniz neler?

Sosyal medyanın gelişimiyle herkesin dijital kimliği de oluştu. Bir çok kişinin bu kimliği içerisinde sosyal sorumluluk duygusu da var. Buna sahip olanlarla beraber güzel işler çıkardık. çıkarmaya devam ediyoruz. Bir çok şey bu süreçte değişiyor bunlardan biri de iletişim yöntemleri. Bu değişimi daha iyi okuyan ulusların daha güçlü olacağını ve bir siber güç olma yolunda ilerleyeceğini düşünüyorum.

Çocuklarla ve gençlerle bir araya geldiğiniz zamanlar oldukça fazla. Z kuşağının en etkin ve en zayıf yönleri sizce neler?

Z kuşağının en güçlü olduğu yan zihinlerinin açık olması. Y kuşağına göre daha heyecanlı ve meraklı bir şekilde geleceğe bakıyorlar. Zayıf yanları ise kapitalizmin dijital boyutunun onlara çok önceden ulaşıp hayallerini köreltmiş olması. Bir kısmının youtuber olup hiç bir şey üretmeden para kazanmak istemesinin arkasında da bu kapitalizm hamlesi var ne yazık ki. Onlar bizim geleceğimiz. Bu yüzden vakanın tüm boyutlarını onlara anlatmalı ve kendi hikayelerini yazmalarını sağlamalıyız.

Girişimcinin Başucu Kitabı gerçekten bir kılavuz niteliğinde ve içinde bir çok düşünürün, girişimcinin yaşadığı örneklere yer vermişsiniz. Kendi çalışmalarınızda rol model aldığınız kişi/kişiler kimler?

 Belki eskiden buna bir kaç isim verebilirdim fakat girişimcinin başucu kitabını kaleme alırken ve benzer çalışmalar yaparken farkettiğim başka bir şey oldu. Ne kadar çok kişinin hikayesine kulak verirsek o kadar örnek alacak şey yakalayabiliyoruz. Keşke elimizde bir imkan olsa da sadece Facebook, Apple, Google gibi amerika birleşik devletlerindeki devlerin değil de Rusya’da Almanya’da Japonya’da Cin’de vs. olan girişimlerin de detaylarını görsek onlardan dersler alabilsek.

Yeni yıla bu kadar yaklaşmışken 2018 yılında yaşayacağımız dijital ve teknolojik basamaklar hakkında bizimle fikirlerinizi paylaşır mısınız?

Teknoloji ve bilişim aralıksız bir süreç olarak ilerliyor. 2018’de ne yaşanacağını doğrudan kestirmek zor. Ama blockchain teknolojileri yapay zeka gibi konular daha da fazla gündemimizde olacak gibi görünüyor.

Bilişim Hareketi hakkında düşünceleriniz ve bu oluşumdan beklentileriniz neler?

Bilişim hareketini gönülden destekliyorum. kuruluşundaki istişarelerde de olabildiğince dahil olmaya çalıştım. Önemli bir yere doğru gittiğini düşünüyorum.

Editör notu; Buğra Ayan hakkında daha fazlasını konuştuğumuz Bilişim Hareketi Sözlüğü üzerinden açılmış başlığımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın