Bir BT Öğretmeni Yerli Malı Haftasını Nasıl Kutlar? -1- ScodeApp

Tekrar Merhabalar,

Önceki yazımda kodlama eğitiminin farklı bir boyutunu ele alacağımı söylemiştim. Bu yazımdan itibaren bir bilişim teknolojileri yerli malı haftasını nasıl kutlar? başlıklı yazı dizimle ülkemizde gerçekleştirilen bilişim teknolojileri & kodlama eğitimleri alanındaki gelişmeleri ele alarak, yapılan çalışmalara destek olmayı hedefliyorum.

Bunlardan ilki bir Türk gencinin kodlama eğitimi ile ilgili ortaya koymuş olduğu çokta başarılı bulduğum bir uygulama. 23 Nisan 2016’da beta sürümü ile bizlere merhaba diyen;

ScodeApp


Hala bilmeyenler varsa ScodeApp, halen lisede eğitim görmeye devam eden Kadir Can Kırkkoyun tarafından hazırlanmış, oyunlaştırma (gamification) ile kodlama öğreten bir uygulama. Uygulamayı İOS, Android ve Windows Phone işletim sistemine sahip tüm cihazlara indirip, oyun oynayarak hem de ücretsiz bir şekilde kodlama öğrenebilir, çocuklarınıza ya da öğrencilerinize öğretebilirsiniz.

Pekala Liseli bir Türk genci tarafından hazırlanan ScodeApp’ in 2017 yılında Google tarafından yılın yenilikçi uygulaması seçildiğini duymuş muydunuz? Bu büyük başarıyı bilişim teknolojileri ile ilgilenen her Türk’ün bilmesi gerek diye düşünüyorum.

Scode , kurgulanmış hikayeler ile kod yazmanızı , programlama öğrenmenizi sağlar. Hikaye sürükleyiciliği ile hareketlerinizi kodlar ile gerçekleştirerek hem eğleneceksiniz hem de yazılım öğreneceksiniz. Bir çok senaryo ile zevkinize, ilginize uygun senaryolar ile yazılım öğrenebilirsiniz.

Uygulamadan haberim olur olmaz kodlama atölyemde eğitim gören öğrencilerimden 5 kişilik bir proje ekibi oluşturdum. Onlara ScodeApp’i mobil cihazlarına indirmelerini söyledim. Şu anda bir de ScodeApp’i kullanarak kodlama atölyesinde almakta oldukları algoritma ve kodlama eğitimlerini desteklemiş oluyorlar.

Öğrencim Ömer Haktan ve Yusuf  Kenan ScodeApp’i çok başarılı bulduklarını; Miraç ise eğlenceli bir şekilde kod yazmayı öğrendiğini, çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmediğini söyledi. Şimdiden onların ScodeApp’in sunmuş olduğu eğitimler sonucunda ortaya koyacakları ürünü heyecanla bekliyorum.

Uygulamadan daha detaylı bahsedebilirim ancak zaten ücretsiz olan bu uygulamayı sizler de mobil cihazınıza indirerek Kadir Can’a destek olun isterim.

Bir BT Öğretmeni Yerli Malı Haftasını Nasıl Kutlar? -1- ScodeApp” için bir yorum

  • 10 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:30
    Permalink

    Hocam merhabalar, yazınızı çok beğendim. Böyle şeylerden pek bahsedilmiyor yazınız çok açıklayıcı ve özgün olmus bence. Can Kırkkoyunu da kutluyorum, çok başarılı bir proje ürettiğini düşünüyorum 🙂

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: