Bir Blog Yazarının Hikayesi – Yalçın Güler

Günümüzde çoğu insan YouTuber olmayı seçerken blog yazmaya devam eden Yalçın Güler, bugün röportaj köşemizin konuğu oluyor. Kendisiyle blog kültürü hakkında, blog yazmaya nasıl başladığı ve daha fazla konu hakkında konuştuk. Her şey hakkında yazan bir bloggerin ekibimizin sorularını yanıtlamış olması güzel bir olay. Sizleri bu güzel röportaj ile baş başa bırakıyoruz.

Yalçın Güler’i tanımayan birine kendini nasıl tanıtırsın ?

Bilgisayar Teknikeri olan Yalçın Güler, farklı bir insandır. Değişken bir ruh sahibidir. İçtendir, samimidir. En saf duygulara sahip en temiz yürekli insandır. Saygılı olduğu bir o kadar saygındır. Son derece duygusaldır. Yardımseverliğinden asla kaçınmaz. Koyu bir Beşiktaş taraftarıdır. Şeker hastasıdır ve asla sinirlendirmeye gelmez. Yoksa gözü hiç bir şey görmez.

Blog yazmaya ne zaman ve nasıl başladığından bahseder misin ?

Blog yazmaya 2010 yılının Kasım ayında başladım. Değerli bir ağabeyim sayesinde blog ile tanıştım. 7 yıldır da bu serüveni devam ettiriyorum.

Yazmış olduğun yazılar arasından en beğendiğin hangisi?

Üniversiteden mezun olduktan sonra “2 Yılda Neler Olmuş (Mezun Oldum)” adlı bir yazı yazmıştım. Ara sıra girer, okur duygulanırım.

Türkiye’deki Blog kültüründen bahseder misin ?

Türkiye blog kültürü çok fazla gelişmiş durumda değil, genelleme yapmak doğru değil ama bir çok blog yazarı tamamen para kazanmaya odaklı olarak blog yazıyor, evet blog yazarları para kazanmalı ama bunu sadece para kazanma kaygısı ile yapmamalı bence, zaten yaptığı işi kaliteli bir şekilde yaptığı zaman bir popülerlik kazandığı zaman para kazanmaya başlayacaktır.

Bir çok blog yazarı, özellikle “seyahat, moda, yemek ve kişisel” gibi alanlarda son 3 – 4 yıldır blog yazmayı bırakıp YouTube’a içerik üretiyorlar. Saatlerce yazı yazmak yerine, bir şehrin veya ürünün tanıtımını yazmak yerine YouTube’a video çekip koymak artık daha cazip geliyor. Kişi bu sayede kitlesini arttırıyor. Fakat blog kültürünü de yavaş yavaş düşürüyor.

Sonuç olarak; Türkiye de ki blog kültürü çok fazla gelişmiş diyemeyiz ama yavaş yavaş gelişme aşamasında çünkü artık bilgisayar kullanmasını bilen herkes, ev hanımları, öğrenciler,  her yaştan insan blog yazıyor. Örneğin  bazı öğretmenler ders konularında blog sitelerinde paylaşıyor veya herhangi bir konuda uzman olan kişiler bilgi ve tecrübelerini blog sitelerinde paylaşarak insanlara yol gösterici bilgiler sunuyor. Yakın bir zamanda Türkiye’nin blog okuma veya blog yazma konusunda çok daha ileri seviyede olacağını düşünüyorum.

“Bu kitap benim hayatımı değiştirdi” diyebileceğin bir kitap var mı?

Doğruyu söylemek gerekirse ben öyle kitap okuyan bir insan değilim. Zaten bunu da bir blog yazımda belirtmiştim ve kendime “Günde 1 Saat Kitap Okumak” hedefini koydum.

Blog yazarlığının hayatında ne gibi etkileri oldu ?

Bilişim sektöründe alanında uzman tanınmış kişiler ile tanışma fırsatım oldu ve bu bağ hiçbir zaman kopmadı. Bir çok etkinlikte ben ve bloğum üzerinden tanıtım yapıldı. Tanıdığım bir çok insan sunumlarında benden bahsetti. Benim için gurur verici bir durum.

Blog yazarlığına başlamayı düşünen arkadaşlara önerilerin var mı?

İlk olarak akıllarından para kazanma olayını silsinler. Zaman ilerledikçe para kazanmaya başlayacaklardır. Daha sonrasında yazacakları kategori alanında içerik üretsinler. Eğer yapamayacak gibi olurlar ise blog yazarları ile iletişime geçsinler, onlardan bilgi alsınlar. Sürekli sorular sorsunlar. Hatta gönüllü yazarlık yapsınlar ki tecrübe sahibi olsunlar. Misal bana ulaşarak gece gündüz fark etmeden bilgi alabilirler. Blogumda gönüllü yazarlık yapabilirler.

Bir blog yazarı olarak Bilişim Hareketinde bana ayırdığınız bu köşe için çok teşekkür ederim. Bugüne kadar blog yazarlığı alanında başarılı bir yol çizdiğini düşünüyorum. Bundan sonrasının daha büyük başarılar getirmesi dileğiyle.


Röportajımıza olumlu cevap verdiği ve bu güzel röportajı yanıtladığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Öncelikle bu röportajın blog yazmaya başlayacak arkadaşlara çok faydalı bilgiler barındırdığını düşünüyoruz. Bilişim Hareketi ekibinden hepinize kucak dolusu sevgilerle…

Sözlükteki başlığımıza da yorum bırakabilirsiniz. https://sozluk.bilisimhareketi.com/baslik/yalcin-guler

Sevimcan Kayayurt

Çok okurum, çok gezerim ve sürekli yazarım...

Bir Blog Yazarının Hikayesi – Yalçın Güler” için 9 yorum

 • 10 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  Yalçın ağabeyimi yıllardır tanıyorum. Anlattıkları kesinlikle doğrudur. Zaman zaman dertleşiriz, çareler üretmeye, çıkmazlardan çıkmaya ve bazende gülüp eğlenmeye çalışırız. Çok iyi birisidir ve böyle kişileri böyle bir platform oluşturarak tanıtmanız gerçekten çok güzel olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 • 10 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:07
  Permalink

  Blog yazarlığı konusunda aynı şekilde düşünüyorum.Para kazanma hırsı ile blog yazmaya başlanmamalı.Yazmayı sevmeyen biri Youtuber olsun daha mutlu olur ve daha kısa sürede para kazanır.İnstagramda tam onlara göre yer.

  Blog yazarı önce yazmayı ve paylaşmayı sevmeli. İçimizdeki para kazanma hırsı olan sözde blog yazarları temizleniyor.İnstagram yada Youtube da mutlu olsunlar.Bol kazançlar diliyorum onlara.Kalan sahalar bizimdir.Yani blog yazmayı severek yapan blog yazarları olarak.Artık böyle bir düşünce oluştu bende :))

  Hıım şeker hastalarının, yazmayı sevmeleri ortak bir özellik gibi sanki :))

  Yalçın kardeşimi severek takip ediyorum.Keyifli röportaj için teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 • 11 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:10
  Permalink

  Yalçın Güler gerek kişiliği ve karakteri ile gerçekten çok kaliteli bir insandır. Benim için çok değerlidir kendisi. Çok güzel, samimi bir sohbet havası içinde gerçekleşen bir röportaj olmuş, röportaj ekinizin ve Yalçın’ın ağzına sağlık.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Bilişim Hareketi İle Yaptığım Blog Kültürü Röportajı | Yalçın Güler

 • 14 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  Yine Yalçın döktürmüş. Hepinizin elinize kolunuza sağlık.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Bilişim Hareketi İle Yaptığım Blog Kültürü Röportajı – İzci Kampı

 • Geri bildirim: Bilişim Hareketi İle Yaptığım Blog Kültürü Röportajı – Organik Yazı

 • Geri bildirim: Bilişim Hareketi İle Yaptığım Blog Kültürü Röportajı – Gel Abi Gell

 • 19 Mayıs 2018 tarihinde, saat 03:57
  Permalink

  Yalçın bu alanda kendini kanıtlamış bir kişi. Güzel sohbetiniz için kaleminize sağlık.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: