BİMER Nedir ?

Bildiğiniz üzere bilişim birçok dala ayrılan engin bir deniz, peki bu deniz de kaybolmadan hakkınızı nasıl savunursunuz?

Gerek e-ticaret gerekse de domain ve hosting firmalarıyla zaman zaman kavga etmişliğimiz olmuştur, verilen vaatlerin tutulmaması ile karşı karşıya herkes kalmıştır bu makalemizde bilişim sektöründe karşılaştığınız sorunlara karşı hangi yollara başvurup şikayetlerinizi nasıl bildireceğinizi anlatacağım.

BİMER, başbakanlık tarafından oluşturulmuş olan bir iletişim merkezidir ve bu merkez internet üzerinde bütün sorunlara çözüm bulmaktadır.Beyaz Masa gibi düşünebilirsiniz.

Görselde gözüktüğü gibi bilgilerinizi girerek telefonunuza gelen onay kodunu girdikten sonra şikayetinizi buraya yazabilirsiniz.En kısa sürede geri dönüş yapacaklardır.BİMER yapı itibariyle genç ve dinamik bir oluşum şikayetlere dilekçe usulü ile en kısa sürede cevap vermektedir.Facebook,Twitter başta olmak üzere bütün ortamlarda uygunsuz içerikleri engellemeye yönelik Siber Suçların yükünü almaktadır.

BİMER’e internet sitesinden ulaşmak istemeyen veya imkanı olmayanlar için ise Operatör sistemi ile 150 numaralı ihbar ve istek hattından da ulaşabilirler.BİMER’i alakasız şikayetlerle meşgul eden vatandaşlar direk Başbakanlık kuruluşu olduğundan cezai işlemlere tabi tutulabiliyor gereksiz şikayetlerde bulunmamanızı rica ederim.

BİMER, “Başbakanlık Sizi Dinliyor” sloganı ile halkla tanışan ve bu slogan yüzünden birçok tepki alan bir kuruluştur fakat ilerleyen süreçte yaptığı faaliyetler ile birçok vatandaşın ilgisini çekmiştir.

BİMER’de Şikayetleriniz Nasıl İşler?

1. Şikayet BİMER merkez’e düşüyor.
2. BİMER örneğin İstanbul’dan bir vatandaş mesaj göndermişse İstanbul Valiliği’nde ki BİMER’e gönderiyor.
3. Şikayette bulunulan kurumlar ile iletişime geçilmeden ilgili belgeler tamamlanmadan süreç bitmiyor.
4.Şikayette bulunduğunuz kuruma Başbakanlık’tan giden bir mektup gönderiliyor ve uzlaşma çağrısında bulunuluyor geri dönüş olmaz ise gereken işlemler başlıyor.

Aslında genel olarak internet üzerinden bahsettik fakat BİMER internet dışında da sorunlara çözüm buluyor örneğin sokak ile ilgili problemler, ev veya iş problemlerine de çözümler üretebiliyor.

BİMER HAKKINDA

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) 2006/3 Sayılı Başbakanlık Genelgesiyle yürürlüğe giren bir Halkla İlişkiler uygulamasıdır. Bu uygulama 2006 yılından günümüze, çağın gereksinimleri de göz önünde bulundurulmak suretiyle sürekli gelişmekte ve vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

Devlet ile vatandaş arasındaki iletişim kanallarının tümü (elektronik, mektup, faks, telefon ve şahsen) açık tutularak, vatandaşların kendileri ve kamuyla ilgili, talep, şikayet, ihbar, görüş ve önerileri ile bilgi edinme haklarına ilişkin idari makamlara yapacakları müracaatlara cevapların hızlı ve etkin bir şekilde verilmesi, iş ve işlemlerin merkezden kamu nezdinde takip ve denetimi hedeflenmiştir.

Vatandaşlarımıza tanınan ve Anayasal haklar arasında yer alan dilekçe ve bilgi edinme hakları, Anayasamızın 74 üncü maddesinde tanımlanmıştır. İlgili Anayasa hükmünün uygulanması amacıyla ilk olarak çıkarılan 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, Başkanlığımızın temel görevlerinin yasal dayanağını teşkil etmektedir. Daha sonra ise toplumsal denetim, kamu yönetimine vatandaş katılımının sağlanması ve kamu yönetiminde şeffaflığı tesis etme işlevi ile 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve bahse konu Kanunun uygulanmasına dair esas ve usulleri düzenleyen 2004/7189 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik ve 2004/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi yürürlüğe konularak kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde vatandaş odaklı yaklaşıma etkinlik ve işlerlik kazandırılmış ve halkla ilişkiler alanında önemli adımların atılmasının önü açılmıştır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın