Bilişim Teknolojileri Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Teknoloji artık hayatımızın vazgeçilmez bir kavramı haline gelmiştir. Artık herkes teknoloji kelimesini biliyor ve ne anlama geldiğini az-çok bilebiliyor. Ancak çoğu kimsenin özellikle ülkemizde bilmediği kavramlardan ya da bir başka değiş ile terimden haberi yok. O kavram bilişim teknolojileri bu kavramı ilk defa duyanlar ne olduğunu sormadan edemiyorlar ve biz Bilişim Hareketi olarak bu kavramın daha iyi ve doğru anlaşılmasını sağlamak için çalışıyoruz.

Teknolojinin ortaya çıkış sebebi bellidir. Ortada bir sorun vardır bu soruna çözüm olabilecek bir çok şeyin yapılması,uygulanmasına verilen bir genel ad olarak biliriz. Bilişim teknolojileri’de böyledir.Bütün bu İnternet dünyasında ki teknolojileri verilen genel bir kavram. İlk başlarda bilgi teknolojileri (IT= Information Technology) olarak adlandırdığımız bu olgu zamanla teknolojinin gelişmesine bağlı olarak isim değişikliğine gidilerek daha geneli kapsayacak ve çağın teknolojik yeniliklerini de yansıtabilecek bir kavram olan bilişim teknolojileri ismini almıştır. Daha uzun ismi var ancak en basit hale indirgenmiş şeklidir.

Bilgi, çağımızın en değerli kaynağı, iletişim ise bilginin hızlı yayılmasını ve etkin kullanılmasını sağlayan en önemli araçlardan bir tanesidir.Bilişim teknolojilerinin ne olduğunu az çok anladığınızı varsayıyorum.Bu teknolojilerinin nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü? Ne oldu da bilişim teknolojileri adlı bir kavram hayatımıza girdi. Bu yazımda işte bu sorunun cevabını bulacaksınız.

Bilişim Teknolojileri Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Bu teknolojilerinin nasıl ortaya çıktığını öğrenmek için çok fazla geriye gitmemize gerek yok. 1950’li yıllardan itibaren bu kavram hayatımıza girdi. Neden 1950 yılı ? Çünkü; 1950 yılında ilk bilgisayarlar icat edildi, günlük hayatta kullanılmaya başlandı. Artık fabrikalarda bilgisayarın getirdiği yenilikler kullanılıyor iş gücü ve verimliliği artmaya başlıyordu. Henüz o dönemler de adına bilişim teknolojileri denmiyor ancak zamanla bilgisayarların geliştirilmesi, bilgisayarların birbirleriyle haberleşmesi ve veri aktarımı yapmaları sağlandığında bu kavram belirmeye başlamıştır.

Tam net olarak bu kavram 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. 1990’lı yıllarda İnternet adı verilen bir kavram gün yüzüne çıkmış artık kilometrelerce uzakta ki bir bilgisayar ile iletişim kurulabilir ve veri aktarımı yapılabilir hale geldi. İnternet’in ortaya çıkmasıyla birlikte bilgi paylaşımı ve bilginin işleyici daha da hızlandı ve bu kavram artık net bir şekilde hayatımızda yer almaya başladı.İnternet’in gelmesiyle birlikte birçok dönüm noktaları oluştu. Bunlardan bir tanesi ise Web 2.0 devrimidir. Web 2.0’ı hiç bilmeyenler için kısaca özetlemem gerekirse kullandığınız sosyal medya siteleri web 2.0’ın ortaya çıkmasını sağlayan girişimlerdir. Daha önceleri bir bilgi sadece iki bilgisayar arasında paylaşılabiliyordu ve dışarıdan o bilgiye erişmek mümkün olmuyordu. İnternet teknolojisi geliştirildiğinde artık o bilgi sadece iki bilgisayar arasında değil yüzlerce belki de binlerce bilgisayar arasında paylaşılabilir ve dışarıdan erişilebilir hale geldi. Bununla birlikte Web 2.0 adını verdiğimiz bilişim teknolojilerinin dönüm noktası olan devrim gerçekleşti.

Bilişim Teknolojilerinin Çalışma Şekli Nasıl ?

Bilgisayar ve İnternet sektöründe ki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan; verileri saklamak, işlemek,iletmek için kullanılan bilgisayar donanımı ve teknolojilerini içeren bir sektördür.

Bilişim teknolojileri bir bilgiyi önce saklar, daha sonra o bilgiyi işler ve iletir. Bütün bu çalışma şeklinde bir çok yazılım, teknoloji kullanılır. Örneğin sizin bu oluşumun İnternet adresine gelmenizi sağlayan teknolojilerin hepsi bilişim teknolojileri içerisinde yer alır ve bu teknolojiler sayesinde siz bu sayfaya erişiyorsunuz. O yüzden bilişim kavramını çok iyi anlamı ve içerisinde barındırdığı evreni yakından takip etmelisiniz.

Bilişim Teknolojileri Daha Ne Kadar İleriye Gidebilir ?

Günümüzde kullandığımız teknolojilerinin reçetesini tutsak kağıt yetmeyecektir. Her geçen dakika yeni bir teknoloji ve hatta yeni kavramlar hayatımıza girerken bilişim teknolojilerinin durabileceği bir nokta yoktur, belirsizdir. Teknoloji var olduğu müddetçe, bilişim teknolojileri ve bilişim sektörü her zaman gelişmeye, ilerlemeye devam edecektir.

Şuan geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen nano teknolojileri artık hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Birçok yerde karşınıza çıkmıştır nano teknoloji kavramı, nano teknoloji ile üretilmiş cihazlar,kıyafetler vs. Bilişim teknolojileri daha ne kadar ileriye gidebilir ? sorusuna bence siz kendiniz karar verseniz daha doğru olur. Sizce daha ne kadar ileriye gidebilir ?

Hüseyin Körbalta

Blog yazarı, Front end Developer - Blog: https://huseyinkorbalta.com

Bir Cevap Yazın