Bilişim Hareketi Üyeleri 2017 yılının Mobil Uygulamalarını Seçti

Bilişim Hareketi olarak bilişim ile ilgili projeleri ve diğer bütün materyalleri takip ediyoruz. Yıl biterken bu yılın popüler mobil uygulamalarını seçmeye karar verdik. Bu tabii ki bir yarışma değil, kategorilere ayrılmış olarak sizlere üyelerimizin seçimleriyle belirlenen üçer uygulamayı sunacağız.

Akıllı cihazlarımıza kurduğumuz hayatımıza ve günlük yaşamımıza eğlence katan, bize bazı şeyler öğreten, hızlıca alışveriş yapmamızı sağlayan mobil uygulamalarını biraz daha yakından tanıyalım.

2017 yılının Mobil Uygulamalarını görelim

Dilerseniz öncelikle seçimleri yaptığımız kategorileri bir listeleyelim. Kategoriler üzerine tıklayarak ilgili uygulamaları direkt olarak görebilirsiniz. Ya da okumaya devam edebilirsiniz;

Uygulamaların isimlerinin yanındaki üçgen simge Google Play, elma simgesi App Store linklerini açar.

Bu liste için araştırma, çalışma ve gerekli anket bilgilerini toplayan Abdüssamet Keleş ve Beytullah Sarıdemir‘e en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca 2017 mobil uygulamalarını seçerken bize kendi düşüncelerini aktaran üyelerimize de müteşekkiriz.

  1. Alışveriş
  2. Eğitim
  3. Eğlence
  4. Fotoğrafçılık
  5. Genel Kültür
  6. Haber
  7. Oyun
  8. Sosyal Medya

Yılın Mobil Uygulamalarını Nasıl Seçtik?

Dün itibariyle Bilişim Hareketi Facebook Sayfamızda ve Bilişim Hareketi Facebook Grubumuzda bir bildiri yayınladık. Gece 21 civarında da WhatsApp gurubumuzda toplanarak her bir üyemizin görüşlerini aldık. Çok fazla uygulama önerildi ancak herkesin ortak olarak düşündüğü uygulamaları seçtik ve toplamda sekiz kategori üzerinde 23 adet uygulama belirlendi. Her bir üyemize görüşlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Kategori Kategori Uygulamalar

Alışveriş Kategorisi Mobil Uygulamalarını resmi

Alışveriş

Alışveriş kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

AliExpress

Seçilen ilk uygulamamız dünyada en çok kullanılan sitelerden birinin çevrimiçi alışveriş yapmanızı sağlayan mobil uygulaması. Aliexpress denince zaten alışverişten başka bir anlam çıkması pek muhtemel değil.

Letgo

Ülkemizde ve dünyada kullanımı gün geçtikçe artan, kullanmadığınız ya da ileride ihtiyaç duymayacağınızı düşündüğünüz eşyalarınızı direkt uygulama üzerinden satışa çıkartmanızı sağlayan letgo uygulaması bir diğer öne çıkan mobil uygulama oldu.

n11

Benzeri bir çok site ve uygulama olmasına karşın üyelerimizin en çok kullandığı ve önerdiği uygulama n11 alışveriş sitesinin mobil uygulaması oldu. Öne çıkan özelliklerinden üyelerimiz akşam toplantımızda çok bahsettiler.

Eğitim Kategorisi Mobil Uygulamalarını resmi

Eğitim

Eğitim kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

Kahoot

Eğitimi eğlenceli hale getiren Kahoot, üyelerimizin de çok sevdiği bir uygulama olarak öne çıkıyor. İçerisinde bulunan oyun bazlı eğitimler, testler ve grup eğitimlerini kullanarak kendinizi daha fazla eğitebilirsiniz. Türkçe dil desteği olmaması üzse de, yine de üyelerimizi bu uygulamayı çok sevmiş.

Scode

Scode içimizden bir uygulama. Google tarafından 2017 yılının en yenilikçi uygulaması seçildi. Ayrıca içerikleri bakımından eğlenceli öğrenme kategorisi bile açılabilir. Zaten mottoları da “Oyun Oynayarak Kodlama Öğren”. Üyelerimiz tarafından en çok tutulan eğitim uygulamalarından biri olması da doğal.

Udemy

Çevrimiçi eğitim almak herkesin hakkı. Bu bağlamda Udemy internet üzerinden işin ehli olan öğretmenlere erişmenizi sağlıyor. Mobil uygulama olarak da gayet başarılı görünüyor. Üyelerimizin eğitim kategorisindeki favorilerinden birisi. Ve tabii ki yine içimizden bir uygulama.

Eğlence Kategorisi Mobil Uygulamalarını resmi

Eğlence

Eğlence kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

Falcı Bacı

Gönderdiğiniz kahve telvelerine eğlenceli şekilde anlam katan ve yorumlayan falcı bacı uygulaması da eğlence kategorisinde en çok tutulan uygulamalardan. Üyelerimizin çoğunun Türk Kahvesi içmesinden kaynaklı bir seçim olduğu konusunda şüphelerimiz var 🙂

Onedio

İçeriklerinin geniş ve bolca olmasından kaynaklı ülkemizde herkesin bildiği onedio sitesinin mobil uygulaması eğlence kategorisinde üyelerimizin fikir birliğine ilk vardıkları uygulama oldu sanırım. Testler, magazin, moda, gıybet 🙂

puhutv

Çevrimiçi dizi ve film izleme web sitesi/uygulaması olan puhutv, Fi kitabının dizi halini yayınlamasından sonra ülkemizde popülerliği üst sıralara yükselmişti. Üyelerimiz de bu sektörde listemizde olması kararını verdiler.

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

Adobe Photoshop Lightroom

Adobe firmasının yayınladığı, fotoğraf çekmenize, düzenlemenize ve paylaşmanıza olanak sağlayan bir program. Adobe tecrübesi ve güçlü altyapısı ile üyelerimiz arasında popüler.

Retrica

Özellikle selfie (öz çekim) yapmayı seven kullanıcılarımız arasında popüler olan bu uygulama, resimlere filtreler ve stickerlar gibi eklemeler yapmanızı sağlıyor.

Snapseed

Google tarafından yayınlanan, profesyonel fotoğraflar oluşturmanıza yarayan bir uygulama. Fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılarımız arasında çok popüler olduğunu akşam görmüş olduk.

Genel Kültür

Genel Kültür kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

Bil ve Fethet

Karşılaştığınız sorulara cevap vererek kaleleri ve ülkeleri kontrol altına aldığınız bu oyun da soruların ilerledikçe zorlaşması ve üyelerimizin karşılarına çıkan soruları sevmesinden dolayı listemize girmeyi başardı.

Trivia Crack

Arkadaşlarınızla karşılıklı olarak oynayabildiğiniz ve cevaplarınıza göre puan toplayarak seviye atlayabildiğiniz bu oyun da üyelerimizin gözdelerinden.

Haber

Haber kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

Briefing

Flipboard’ın alt uygulaması gibi düşünebileceğimiz bir uygulama. Son dakika haberlerinizi size bildiren ve seçimlerinize göre düzenleyebildiğiniz bir uygulama. Üyelerimiz arasında popüler. (Apple Store linkini göremedik :/)

Bundle

Türkiye’de ve dünyada bulunan haber kaynaklarından derlediği haberleri karşınıza sunan ve bunları özelleştirerek erişmenizi sağlayan bir haber uygulaması. Ayrıca son dakika haberleri bildirim olarak telefonunuza iletiyor. Üyelerimiz arasında popüler.

Mynet

Türkiye’nin en çok bilinen portallarından biri olan mynet’in haber uygulaması. Son dakika haberleri ve diğer güncel haberlere ulaşabiliyorsunuz. Üyelerimiz arasında popüler.

Oyun

Oyun kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

Clash Royale

Kendi krallığını oluşturan üyelerimiz tarafından en popüler oyunlardan biri olarak gösterilen Clash Royale arena ve diğer oyun içi özellikleri sayesinde popülerliğini bu listeye kadar taşıdı.

Dream League Soccer

Kim istemez ki kendi takımını kurarak dünyadaki tüm kupaları kaldırmayı. İşte bu hayalle yola çıkan tüm futbol sever üyelerimiz tarafından bu listeye alındı Dream League Soccer. İşin garibi yenecek takım kalmayınca kendi takımınızı yenmeye çalışıyorsunuz 🙂

Minecraft

İşte listenin sanırım oyun kategorisindeki olmazsa olmazı. Minecraft. Size verilmiş kocaman bir dünya ve her bir taşı siz yapmak durumundasınız. Üyelerimiz arasında çok popüler duran bu dünya oluşturma oyunu listemizde kendine yer buldu.

Sosyal Medya

Sosyal Medya kategorisinde seçilen ve üyelerimiz tarafından en çok kullanılan uygulamalar olarak belirlenen uygulamalar sırasıyla şu şekilde;

Instagram

İlk çıktığında Google Play Store üzerinde bulunmayan ve Android kullanıcılarını kıskandıran dünyaca ünlü resim ve video paylaşım uygulaması tabii ki üyelerimizin en popüler uygulamaları arasında. Birkaç sene daha bu listede yer edinmesi büyük olasılık.

Snapchat

Senin için iyi olan anları emojilerle ve filtrelerle ya da başka başka özelliklerle paylaşmanı sağlayan ve bazı ünlülerin başına iş açan uygulamada paylaşım yapmaktan çekinmeyen üyelerimiz arasında popüler. Aman snaplerinize dikkat edin. Ekran görüntüsü kurbanı olmayın 🙂

WhatsApp

Dünyaca ünlü ve en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp listemizde yerini aldı. Biz bile bu anketi WhatsApp üzerinden yaptığımıza göre çok da şaşırmamak lazım.

Evet arkadaşlar, listemiz bu kadar. Bilişim Hareketi üyelerine göre 2017 yılının mobil uygulamalarını sizlerle paylaştık. Umarız siz okurken sıkılmadınız. Biz bu listeyi oluştururken çok fazla görüşme, sorgulama, sıralama ve beyin fırtınası yaptık. Yazarken de çok fazla ter döktük.

Aslında listemizde müzik kategorimiz de vardı ancak bu kategoriyi belirlerken çıkan arbededen dolayı listemizden çıkartmak zorunda kaldık. Grubun selameti için buna mecburduk 🙂

Üyelerimize, ekip arkadaşlarımıza ve bize destek veren herkese teşekkürlerimizi tekrar sunuyoruz. Siz okuyucularımıza da bu satırlara kadar geldiğiniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

2017 yılı sonlanırken umarız mutlu olacağınız gelişmeler ile karşılaşırsınız. Hem bu yılın kalan günleri hem de gelecek yıl sizlere güzel şeyler getirsin.

Serkan Algur

WordPress ve Web üzerine makaleler yazan ve "yazılımcıyım" diye ortada dolanan bir deli :) Birkaç ay içinde taze baba :D

Bir Cevap Yazın