Bilinçli Bir Robot Nasıl Yapılır?

Muhtemelen bilinçli düşünceyi ve bilinçaltı düşüncenizi duymuşsunuzdur, ancak insanlar yeni bir derlemenin öne sürdüğü üç bilinç seviyesine sahip olabilir; bu kavram bilim insanlarının bir gün gerçekten bilinçli yapay zeka (AI) geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Bilinçli Bir Robot Nasıl Yapılır?

AI teknolojisi hızlı bir klavyede ilerlemesine rağmen birçok açıdan bilgisayarlar hala insan performansından yoksun kalmaktadır.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden bir sinirbilimci olan gözden geçiren yazar Hakwan Lau, “İnsan bilinci yalnızca kalıpları tanımlamak ve sayıları hızlı bir şekilde belirlemek değil,” dedi. “İnsani ve yapay zekâ arasındaki boşluğun nasıl köprü kuracağını bulmak kutsal bir kâse olurdu.” [ Süper Akıllı Makineler: 7 Robotik Futures ]

Araştırmacılar, bilgisayarların bilinçliliğini geliştirip geliştiremeyeceği konusundaki tartışmalı soruna hitap etmek için öncelikle bilincin insan beyninde nasıl ortaya çıktığını araştırmaya çalıştılar. Bunu yaparken, üç temel bilinç düzeyini ana hatlarıyla çizdiler.

Bu üç seviye, gerçekten bilinçli AI tasarlamak için bir yol haritası görevi görebilir. Lau, Canlı Bilimler’e “Robotlarınızı bilinçli yapmak istiyorsanız, düşündüğünüz şey budur” dedi.

Bilinçli robot bilinç nöronlar

İlki C0 seviyesidir. Bu bilinç seviyesi, incelemeye göre insan beyninde yüz ve konuşma tanıma gibi bilinçdışı işlemleri ifade eder. Araştırmacılar, insan beyninin yaptığı hesaplamaların çoğunun bu seviyede gerçekleştiğini, yani insanların bu hesaplamaların gerçekleştiğinin farkında olmadığını söyledi.

Araştırmacılar, AI teknolojisindeki son gelişmelere rağmen makinelerin çoğunlukla bu bilinç düzeyinde çalışmakta olduğunu belirtti.

Örneğin, “kıvrımsal sinir ağları ” olarak bilinen AI sistemleri artık yüz tanıma da dâhil olmak üzere birçok insan C0 hesaplamaları yapabilir.

Bir sonraki bilinç seviyesi, C1, geniş bir düşünce repertuarına girerek ve birden fazla ihtimali düşündükten sonra kararlar alma yeteneğini içerir. Araştırmacılar, bir düşünce ya da düşünce treninin bu kabiliyetinin, davranışların geniş bir yelpazesine rehberlik etmeye yardımcı olmak için evrim geçiren zihnin geçici olarak egemen olmasını önerdi.

C1 insan bebeklerinde ve hayvanlarda görülür. Örneğin, bilim adamları, susuz fillerin en yakın su deliğine doğru düzgün bir şekilde konumlandırılacağını ve nasıl hareket edeceğini bildiklerini, bunun 30 kilometre uzakta olmasına rağmen kaydettiğini belirtti. Bu tür karar verme, çevreden ve bellekten bilgi toplamak, mevcut seçenekler arasından en iyi seçimi seçmek, zamanla bu karara sadık kalabilmek ve arazide gezinmek gibi çeşitli işlemleri koordine etmek için sinirsel devrelerin sofistike bir mimarisi gerektirir Bu amaca ulaşmak için.

İnsanlarda ve diğer primatlarda beynin prefrontal korteksi, C1 bilincinde açıklanan birçok eylemin gerçekleştiği bilgi işleme merkezi olarak hizmet eder. Lau, beynin bu bölümündeki sinir devrelerini analiz ederek, işlemlerinin altında yatan hesaplama ilkelerini türetebilir ve onları bilgisayarlara kodlayabilirdi “dedi.

Son seviye C2, “üst-biliş” i veya kişinin düşüncelerini ve hesaplamalarını izleyebilme yeteneğini, diğer bir deyişle bilincinde olma kabiliyetini içerir. Seviye C2 bilinci, kişilerin hataları fark etmelerine ve düzeltmelerine yardımcı olan öznel veya kesin hata duygularıyla sonuçlanır. Kendi kendine bilinirlik ayrıca, insanların bildiklerini ve bilmediklerini anlamalarına yardımcı olur ve merak uyandırır; bu mekanizma, insanları az gördükleri veya bilmedikleriyle ilgili daha fazla şey bulmalarını sağlar.

Bilim adamları, bazı robotların C2’nin özelliklerini yakaladıklarını kaydetti; bu da sorunların nasıl çözüleceğini öğrenmedeki ilerlemelerini izleyebiliyorlardı. Araştırmacılar, insanların manyetik rezonans görüntüleme (MRI) çalışmalarının metacognisyonu prefrontal kortekse bağladığını belirtti.

Sonuçta, araştırmacılar, insan bilincinin belirli hesaplamalardan ortaya çıkabileceğini önermişlerdir. Lau, “Bilinçli ve bilinçaltı arasındaki farklılıkların hesaplama terimleriyle açıklanmasını takiben, bunu bilgisayarlara kodlamak o kadar da zor olmayabilir” dedi.

 

Bir Cevap Yazın