Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) ve SDK Kavramı Nedir?

Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) içinde bulunduğumuz dünyadaki cisimlerin, verilerin bir araç yardımıyla elde edilen görüntü ya da bilgilerinin bir araya getirilerek bir amaç için modifiye edilmesi veya düzenlenmesi demektir. Bir başka tanımlada gerçek dünyanın kamera ile görüntüsünün alınması sırasında, önceden belirlenen hedef noktaların bilgisayara ortamında hazırlanmış olan materyallerin belirli noktalarından bağlanması ve elde edilen sonuçların yazılım aracılığıyla yorumlanarak çıktısının alınmasıdır.

Günümüzde cep telefonlarının gelişmesiyle yavaş yavaş öğrenmeye başladığımız Arttırılmış Gerçeklik, aslında her gün karşımıza çıkmaktadır. Akıllı telefonumuz ile bulunduğumuz ortamın fotoğrafını çekmek ve bu fotoğrafa çeşitli bilgiler ekleyerek düzenleyip daha sonrada o fotoğrafı sosyal medyada paylaşmak aslında internete “çoğaltılmış bir gerçeklik” eklemek anlamına gelir. Bu Artırılmış Gerçeklik için temel bir örnek teşkil eder. Arttırılmış gerçekliği gelecekte her sektörde görmemiz mümkün olucaktır. Bu teknolojinin gelişmesinde askeri teknolojiler yatmaktadır. AG’nin günümüzdeki en yaygın örneği ise “Google Glass”dır.

Augmented Reality Kullanım Alanları

 • Google Glass
 • Mediated Reality – History
 • Conventionally Real –Time

Augmented Reality Alanında Kullanılmış Bazı Uygulamalar

 • Ingress
 • Nokia City Lens

Augmented Reality SDK Nedir?

Augmented Reality’nin sorunsuzca çalışmasını sağlayan ve farklı platform türlerini içinde bulunduran yazılım paketlerine Augmented Reality SDK denir.AR teknolojisi üzerinde çalışmalarda bulunan ve yazılım paketleri geliştiren yazılım şirketleri vardır.Bu şirketler hem android hem de ios platformları için yazılım paketleri geliştirirler ve içlerinde geliştirilmiş Javascript, Html, CSS ve Jquery dosyaları bulunur. Bu dosyalar sayesinde yazılım istenildiği şekilde değiştirilip düzenlenebilir.

Augmented Reality SDK Geliştiren Yazılımlar

 • Wikitude
 • Metaio
 • D’fusion Studio
 • Vuforia(Android & IOS)

Not:Bu yazıda Wikitude SDK incelenmiştir. Diğer mevcut SDK’lar için dilerseniz araştırma yapabilirsiniz.

Wikitude Nedir?

Augmented Reality yani arttırılmış gerçeklik teknolojisine SDK paketi ile destek veren bir yazılımdır. Android ve İOS olarak iki farklı işletim sistemine SDK’sıyla destek veren bir ortama sahiptir. Wikitude oldukca kullanışlı ve örneği fazladır. Aynı zamanda wikitude’nin kendine ait yazılım geliştirme studio’su yani wikitude studio adında tools’u da mevcutdur. Ancak Android Studio, Swift, Xamarin gibi yazılım ortamın kullanılarak da proje geliştirilebilir.

Bazı Wikitude Araçları

 • 3d Encoder
 • Wikitude Studio
 • Target Manager

Wikitude Teknolojisi 

Eğer Wikitude SDK kullanarak bir Augmented Reality (AR) uygulaması geliştirmek isterseniz www.wikitude.com adresini ziyaret edebilirsiniz ve burada yer alan sdk paketlerini geliştirmek istediğiniz platforma göre indirip geliştirme ortamınıza aktarıp kullanabilirsiniz.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın