Apple ve Samsung, Planlı Yavaşlatma Konusunda İtalyan Hükümeti Tarafından Soruşturma Altına Alındı

İtalya Antitröst Örgütü (Haksız kazanç veya tekelci olarak sürdürülen faaliyetleri engelleyen yasalardan sorumlu rekabetçi hukuk kuruluşudur.), iki şirketin kasıtlı olarak telefonlarını yavaşlatıp yavaşlatmadığını öğrenmek istiyor.

Bu kuruluş Apple ve Samsung marka telefon üreticilerine son zamanlarda planlı bir şekilde telefon yavaşlatma suçlamaları ile iki ayrı soruşturma başlattı.

Autorita Garanta della Concorrenza e del Mercato(AGCM:İtalya’da bulunan Rekabet ve Pazar Kurumu), iki popüler akıllı telefon üreticisinin, müşterilerine telefonlarının yazılım versiyonlarını yükseltip cihazları yavaşlatıp, yavaşlatmadığı konusunda emin olmak istiyor.

Apple ve Samsung Yeterli Bilgi Vermiyor

Kurumun açıklamasına göre, Apple ve Samsung, yazılım güncellemelerinin etkileri konusunda müşterilere yeterli bilgi sunmayarak ve bunları yüklemenin, İtalya’nın tüketim korumasının birkaç maddesini ihlal edebileceğini bildiren cihazları nasıl yavaşlatabileceğine ilişkin ayrıntılar sunmadılar.

Apple’ın İOS yazılımının, kullanılabilir bir performans seviyesini korumak için eski pillerle kasıtlı olarak telefonları yavaşlattığını kabul etmesinden bahsedilmedi ancak hatanın soruşturma için harekete geçirilmesinin en azından bir parçası olmadığını kesin olarak açıklamak zor. Apple, planlı olarak yavaşlatma yasa dışı olan Fransa’daki pil yavaşlaması konusundaki soruşturmayı zaten ceza soruşturması ile karşılıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, bu hafta, bir sonraki IOS güncellemesinin kullanıcıların yavaşlamayı seçmeleri durumunda devre dışı bırakmalarına ve kullanıcıların pillerinin ömrü konusunda daha açıklayıcı bilgilere ulaşmalarına izin verileceğini söyledi.

Samsung firması’da Apple firmasına benzer açıklamalarda bulundu. Telefonlarının yazılım versiyon güncellemeleri arttıkça telefonun donanım özelliklerine bağlı olarak telefonlarında bazı yavaşlamalarının görülebileceğini söyledi. İlerleyen zamanlarda bu konu hakkında nasıl bir gelişme olacak bunu ise zaman gösterecektir.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın