Apple CarPlay En Sonunda Toyota ve Lexus Araçlarına Geliyor.

Toyota’nın yeni 2019 model aracı olan Avalon modeli açıklandı. 2018 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda uzun süredir beklenen Apple CarPlay uygulaması bu araç ile birlikte tanıtıldı.

Kendi Geliştireceğimiz Uygulamayı Tercih Ederiz

Toyota, arabalarında CarPlay veya Android Auto uygulamalarını çekimser buluyor. 2015 yılında, Toyota’nın ileri teknoloji iletişim ulusal yöneticisi John Hanson: “Dışarıdan bir uygulamayı sistemimize kurgulamak yerine kendi içimizdeki bir platformu kullanmayı tercih ederim.” demişti.

Toyota bununla birlikte 2016 yılında ürettiği araçlarında Apple ya da Google’ın yazılımını değil Ford markasına ait SmartDeviceLink uygulama platformunu kullanmayı benimsemişti. Geçtiğimiz 2017 yılında ise Toyota ve Ford İOS ve Android uygulamalarını otomobil kontrol panellerine Apple veya Google yazılımlarını kullanmadan iş görecek SmartDeviceLink Konsorsiyumu’nu kurdu. Günümüz 2018 yılında ise Toyota, Ford ve Lexus marka otomobillerin şuan için hangi uygulama platformunu kullanacağı şirket yöneticileri tarafından henüz açıklanmamıştır.

2019 Toyota Avalon modelinde kullanıcılar CarPlay ile 9 inç kapasitif dokunmatik ekran üzerinden etkileşime geçebilecekler.(Standart bir Qi kablosuz şarj cihazına sahip olmasına rağmen, kablosuz CarPlay için ne yazık ki herhangi bir destek yok, bu nedenle bu özellikten yararlanmak için bir kablo kullanmanız gerekecek.) Yeni modellerde, Toyota’nın smartwatch ve Amazon Alexa uyumluluğu ilk hibrit entegrasyonunu içeriyor.

Toyota Uzaktan Kumanda aracılığıyla, araç sahiplerinin kapıları kilitleme veya açma gibi işler yapmalarına ve aynı zamanda arabayı çalıştırma işlemi Alexa veya bir Akıllı Saat(smartwatch) yardımıyla gerçekleştiriliyor olacaktır. Ancak şuan için şirket Android entegrasyonunu desteklemiyor. Bakalım gelecek zamanlarda Toyota ve işbirliği içerisinde olduğu diğer marka otomobiller CarPlay Teknolojisi hakkında nasıl bir gelişme gösterecekler.

Mehmet Nurullah Koçak

Kendisini Teknoloji, Bilişim ve Yazılım alanında geliştirmeyi seven ve bildiklerini toplum ile paylaşmak'dan kaçınmayan bir Yazılım Mühendisi adayı.

Bir Cevap Yazın