Android Geliştiricilere Google’dan Yeni Play Store Kodu Geliyor!

2018 başında Play Store, uygulama doğruluğunu daha da doğrulamak için her Android Uygulama Paketi‘nin (APK) üst kısmına az miktarda güvenlik meta verileri eklemeye başlayacak. App Store için katı uygulama politikalarına sahip olan Apple’ın aksine Google, Play Store’a geliştiricilerin yükleyebileceği şeylerden çok daha serbestti.

Yeni Politikalar Değişiyor!

Jack Gold, bu hareketin Google için iyi olduğunu ancak son kullanıcılar için de olumlu olduğunu söyledi.

Uygulamaları indirmeye çalışan eski Android cihaz kullanıcıları, genellikle daha yeni bir Android sürümünü hedefledikleri için yayınlanmayacaklarını keşfederler. Tersine, bazı yeni cihaz sahipleri bir, iki veya daha fazla nesil cihazlar için yapılmış uygulamaları indirmeye ve işe yaramadığını bulmaya çalışıyor.

Dolayısıyla, kullanıcıların hem eski hem de yeni uygulamaları ayırt etmelerinin yanı sıra Android sürümlerine / API’lere daha kolay uyum sağlıyorlar.

apk

Kural değişiklikleri, daha eski cihazlara sahip olan ve yeni model uygulamaları kullanmak isteyen kullanıcılara, mevcut modellerinde uygulamalar çalışmayacağı için yükseltme konusunda teşvik edici bir seçenek sunacaktır.

Gold, “Yeni uygulamaların belirli bir API düzeyine uygun olmasını gerektiren, yukarıdaki senaryoları ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir” dedi.

“Bu, Play Store’daki uygulamaları segmentlere ayırabilmenin ve kullanıcılara güncel ve güncel olmayan ya da en eski uygulamaların daha iyi anlaşılmasının bir yoludur”.

Son olarak, Google’ın Play Store kurallarına yaptığı değişiklikler, mobil cihaz üreticilerine belirli cihazlar için Android’in özelleştirilmiş bir sürümünü yapmaya karar verirlerse, API’lara uyması gerektiği konusunda dikkat çekiyor.

Ağustos 2019’da, Google Play, yerli kütüphanelerle birlikte yeni uygulamaların ve uygulama güncellemelerinin, 32 bit sürümlerine ek olarak 64 bit sürümleri sağlamasını da isteyecektir.

Google’ın Play Store Yeni Kuralları

  • Ağustos 2018: API düzey 26 (Android 8.0) veya daha üstünü hedeflemek için gereken yeni uygulamalar.
  • Kasım 2018: API düzeyini 26 veya daha üstünü hedeflemek için gereken mevcut uygulamalardaki güncellemeler.
  • 2019’dan itibaren: Her sene targetSdkVersion gereksinimi ilerleyecektir. Her önemli Android sürümünü izleyen bir yıl içerisinde, yeni uygulamalar ve uygulama güncellemelerinin ilgili API düzeyini veya daha yüksek bir sürümünü hedeflemesi gerekir.

Bununla birlikte, Play Store kuralları güncelleme, yükseltmelerin ne zaman ve nasıl başlatılacağını denetleyen kablosuz operatörler tarafından oluşturulan OS parçalanmasının uzun süredir devam eden sorunlarını gidermeyecektir.

Bir Cevap Yazın