Akıllı Köy Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akıllı  telefon, akıllı ev, akıllı araba derken akıllı köyüde gördük. Akıllı köy deyince aklınıza ne geliyor ne düşünüyorsunuz, akıllı köy hakkında ne biliyorsunuz bilmiyorum. Ben kısaca akıllı köyü anlatmak istedim. Akıllı köy geleneksel çiftçilik ile teknolojiyi yan yana getiren ütopya olmaktan çıkmış bir proje.

Tülin Akın ve Vodafone iş birliğiyle Aydının Kasaplar köyünde  kurulmuş bir köy düşünün. Öyle bir köyki teknolojiyle geleneksel tarım yan yana. Yani diyebilirdi  gelişen teknolojiye  adapte olup fayda sağlayacak tarımcılık yöntemlerini de çöpe atmamışlar. İkisini bir araya getirmişler. Ayrıca doğaya saygıyıda unutmamışlar.

Toprak ve su kirliliğinin önüne geçmek adına atık toplama üniteleri köyün önemli noktalarına koyulduğu gibi çiftçiyede bu konuda verdikleri eğitimle çiftçiyi verimli ve sürdürülebilir tarım konusunda eğitmeyi de ihmal etmemişler.

Akıllı Köy Nedir?

Peki bu köye neden akıllı köy diyoruz?  Kısaca sulama otomasyonu, sera otomasyonu, gübre yönetim otomasyonu, kümes otomasyonu, don otomasyonu, süt otomasyonu, arıcılık otomasyonu, erken uyarı sistemi gibi sistemlerle hem sürdürülebilir hem de çiftçinin işini kolaylaştıran sistemlerle desteklenmesinden baştan ayağa akıllı sistemlerle donatılmış olmasından dolayı diyebiliriz.

Akıllı köyün  marifetleri bu kadar değil;  akıllı köyde çiftçiye verdikleri eğitimler kadar geleceğin çiftçilerini geleceğin  ziraat muhendislerini de düşünmüşler ve ufak yaşta köydeki çocuklara robotikten yazılıma bir çok alanda eğitim vermişler ve vermeye devam ediyorlar.

Sadece çocuklar degil tabii ki eve hapsedilmiş emekleri sömürülmüş kadınlarında verimli ürün  alabilmeleri için eğitimlerle desteklemişler. Böylece kadınlar eskisine oranla daha az emek harcayarak daha verimli ve doğal ürün elde edebiliyorlar.

Akıllı köyün  başka bir gurur verici özelliği ise dünyada ilk defa Türkiye’de olması. Böyle güzel şeyleri ülkemizde  görmek gurur verici olmasının yanında bizlere de umut verdiği su götürmez bir gerçek. Umarım ileride akıllı şehirleri, akıllı ülkeleri Türkiye’nin bu konudaki konumunu konuşabiliriz.

Akıllı Köy Nerede?

Aşağıdaki haritadan da görebileceğiniz üzere akıllı köy Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Kasaplar Köyünde başlatıldı. Siz de ziyaret etmek isterseniz haritanın altında paylaşacağımız siteden ziyaret formunu doldurabilirsiniz.

Ziyaret formuna ve projeye erişmek için bu linke tıklayabiliriniz.

Esma Alkan

about.me/pesmaalkan

Akıllı Köy Projesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler” için 2 yorum

 • 8 Aralık 2017 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Güzel bir yazı olmuş

  Yanıtla
 • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 11:22
  Permalink

  Yazı güzel ama yazım ve imla hataları var. Bence dikkatli bir gözün yayın öncesi yazıları incelemesi lazım.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: