Açık Kaynak Nedir? Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Sizinle açık kaynak nedir, açık kaynağın önemi nedir bunları inceleyeceğiz. Açık kaynak kullanımı sizce yararlı mıdır? Eğer ki varsa yararları yanında zararları da nelerdir? Şimdi tek tek bunları inceleyelim.

Açık kaynak deyince çoğu kişinin aklına gelen ücretsiz uygulamalardır. Araştırmadan önce benimde aklıma gelen oydu ama doğru olan tanım veya düşünce bu değil herkesin katkısına açık olan bir programlama kodudur.

Açık Kaynak

Diğer bir değişle, bir bilgisayar yazılımının makine diline dönüştürülüp kullanımından önceki, programcılar tarafından okunur, anlaşılır, yeni amaçlara uygun değiştirilebilir halinin gizli tutulmayıp açık, yani okunabilir halde kamu ile paylaşılıyor olmasına verilen isimdir. Linux gelişimi açık kaynağın bir nevi ürünü gibidir. Açık kaynak günümüzde kullanılan ve popüler olan bir kodlama çeşididir. Açık kaynak kullanımı istihbarat, ekonomi, ticaret, eğitim gibi alanlarda oldukça fazladır. Açık kaynak kodlu yazılım kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımların tümüdür. Bu tür açık kaynak kodlu uygulamaların diğer uygulamalardan farkı değişim imkânı olması yani yazılan dil hakkında bilgisi var ise kişinin istediği gibi değişim, yenilik yapabilmesidir. Yeni bir yazılım üretmektir amaç.

Bunları okuduktan sonra güvenlik konusu kafalarınızda bir soru işareti olabilir. Şöyle ki açık kaynak kodlu olarak geliştirilen veya oluşturulan uygulamalarda güvenlik gibi bir problemin olması daha düşüktür. Çünkü bir yazılımcının gözünden kaçan hataları diğer bir yazılımcı kolaylıkla görüp düzeltebilir. Aklınızda güvenlik açısından varsa soru işaretlerini giderdiğimi umuyorum. Ayrıca maliyet açısından bakıldığı zaman lisans derdi, crack arama derdi olmadığı için düşük maliyetli. Ulaşımı kolay, kaynak bakımından zengin olması da ayrıca kendine çekmiyor değil. Tabiki olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmakta fazla bilgi birikiminden dolayı doğru ve yanlış bilgi ayrımı yapmakta zorlaşmaktadır. Önemine gelecek olursak yenilikçi olmak, nitelikli insanların yetiştirilmesi ve ticaret,eğitim gibi alanlarda gelişim için büyük bir önem taşımaktadır. Kısacası yazma derdi olmadan üzerine eklemeler yaparak yeni uygulamalar oluşturabiliyorsunuz bundan güzel bir şey yok bence. Sizce de basit ve güzel değil mi? Ayrıca zahmetsiz ve kolaylaştırıcı bir yöntem olması ile birlikte kullanımı da gayet basit.

Daha fazlasını konuştuğumuz sözlük başlığımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın