512GB’lık SD Kartlar Geliyor!

Boş alan sıkıntısı çekenler için sorun gideren yeniliği siz okuyucular ile paylaşmak istiyorum. Neredeyse yarım TB’lık 512 GB ‘lık hafıza kartı çıkmış bulunmakta. Bunu eğer ki şuan duyduysanız bu yazı aracılığı ile duyduğunuz için sevinmedim değil. Öncelikle bildiğim kadarı ile sizi yeni çıkan bu hafıza kartı hakkında bilgilendirmek istiyorum. Yaklaşık 30 saatlik yüksek çözünürlüklü video saklayabiliyor. Bu video izlemeyi ve saklamayı sevenler için, sizler için güzel bir artı özellik. 512 GB kapasitesi 95 MB/saniye ye varan okuma hızları ve 90MB/saniyeye varan yazma hızları ile mükemmel bir yenilik değil mi sizce de?

Sadece bir posta pulu büyüklüğünde olup bu kadar fazla veri saklıyor olması da kendine çeken özelliklerden biri. Bunu önceki zaman dilimlerinde söyleseler alınacak cevap belki de şu olacaktı ’Hadi canım bende görünmez olabiliyorum zaten’ tamam kabul bu kadar abartı bir cevap almazdık karşılık olarak, ama kulağa o kadar da inandırıcı gelmezdi büyük ihtimal.

Gelen bu yeni hafıza kartı ile artık alan sorunu yaşamayacağınızı düşünüyorum, çünkü üst düzey kullanıcılar için 64GB belleğin standart olduğunu düşünürsek 512GB’lık modelin ortalama kullanıcı ihtiyacının çok üstünde olduğu da bir gerçek, tabi bana yeterli değil de diyebilirsiniz. Sonuçta artık çoğu şey, çıktı olarak değil hafıza kartları, USB vb. şeylerde muhafaza ediliyor. En basitinden hangimiz resimleri çıkartıyor ki. Gerçek şu ki artık her şeyi yapay hafızlarda saklıyoruz. Kabul edin sizde öyle değil misiniz? Düşünürsek büyük bir kolaylık aslında. Şu ki basit bir örnek olabilir ama hepimizin evinde aile resimlerinin olduğu bir USB vardır. En azından çoğumuzda diye düşünüyorum. Ya da telefonunda anılarını, çalışmalarını saklayanlar olarak SD Karta ihtiyacımız oluyor. Silmekten hoşlanmayıp her şeyi saklayanlar ya da uygulama meraklısı olan kişiler olarak bu yüksek kapasiteli SD Kart hızır gibi yetişti değil mi?

Bu yeniliği duyunca açıkçası tarafsız kalamadım. Çünkü hafıza, bellek sıkıntısı çeken çoğu kişi arasında bende varım. Integral Memory‘nin yaptığı basın açıklamasını da göz önünde bulundurursak bazı kullanıcıların veri depolama için bulut tabanlı teknolojileri tercih ettiğini ancak bulut sistemlerinin hafıza kartları ile yarışmasının henüz mümkün olmadığını belirtmiş ki bu herkes için değişebilir. Sonuçta bazıları için bulut tabanlı sistemlerde yeterli olabiliyor. Tabi bu ne kadar kullanışlı olur tartışılır. İnternetin olmadığı yerlerde sakladıklarınıza erişebilmek imkânsız gibi bir şey. Tabiki buda sizlerin kullanım tercihine kalmış.

Ve yeni çıkan SD Kart’ın hafızasını yeterli bulmayanlar için söylüyorum ki Sandisk’in 2004’te çıkarttığı SD kartının boyutu, yalnızca 512 MB iken şimdi 512GB, 2TB’a kadar ulaşabileceğini düşünmek bu gelişmeden sonra imkânsız olmamalı. Uzmanlarda ileriki zamanlarda 2TB’lık SD kartlarının çıkacağını belirtmekte. Gelecek için heyecanlanmamak elde değil değil mi?

 

 

512GB’lık SD Kartlar Geliyor!” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: