4 Çevrimiçi Yedekleme Servisi

Bulut yedekleme yazılımını Mozy, Carbonite, Acronis ve IDrive’den test ediyoruz.Hangisinin en iyi güvenlik, hız, özellikler, arayüz ve fiyatı sunduğunu test edeceğiz.

Acronis True Image 2018 Premium

Acronis True Image 2018, hızlı yedekleme ve üstün güvenlik ve  şifreleme tarafından kullanılan blok zincir teknolojisinin yenilikçi entegrasyonu gibi ekstralar sunmaktadır.

Acronis, 30 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. İkisi bir, üç veya beş bilgisayar için satın alabileceğiniz iki abonelik çevrimiçi yedekleme hizmeti (Advanced ve Premium) vardır. (Ayrıca çevrimiçi yedekleme içermeyen ve yıllık ücret içermeyen Standart bir seçenek var.) Gelişmiş sürüm, yılda 50 $ için 250GB’a kadar yedekleme ve kurtarma, disk kopyalama, mobil cihaz yedekleme, sosyal medya yedekleme ve bulut depolama alanını içeriyor.

Premium sürümü belgeler için elektronik imzalar ekler ve arşivlerin değiştirilmediğini onaylayan Blockchain doğrulaması sağlar.1 TB çevrimiçi depolama alanı ile gelir ve yılda 100 $ tutar.

Acronis arabirimi temiz ve düzensizdir. Soldaki sütun, yedekleme, arşivleme ve senkronizasyon gibi işlevlere hızlı bir şekilde gezinmenin yanı sıra bilgisayarınızın, telefonunuzun ve tabletinizin ve Facebook materyalinizin yedeklemelerine erişim sağlayan bir kontrol paneline olanak tanır.

Yedekleme ekranı, ilerleme çubuğu da dahil olmak üzere yerel sistemden buluta dosya akışını gösterir. Kullanışlı “Şimdi yedekle” ve “Dosyaları kurtar” düğmelerine sahiptir. True Image tam bir yedekleme çalıştırabilir veya yedekleme işleminden bazı dosya türlerini hariç tutmayı seçebilirsiniz.

Yedeklemeler günlük, haftalık veya aylık aralıklarla programlanabilir veya Acronis, dosyaları kaydedildikçe sürekli olarak yedekleyebilir. Ayrıca, bir yeniden başlatma veya kapatma işleminden sonra otomatik olarak tam bir yedekleme gerçekleştirmek üzere de ayarlanabilir. Ayrıca, yalnızca sistem boşta olduğunda yedekleme yapmak için True Image’i ayarlayabilir ve optimum ve maksimum hızları arasında seçim yapabilirsiniz.

Acronis, yedekleme işleminin ötesinde, sistem ve sürücü temizleme uygulamaları gibi çok çeşitli yardımcı programlar sunar. Yazılım, bir sabit sürücüyü kolaylıkla kopyalama veya yerel yedekleme için harici bir sabit sürücüye korunan bir bölüm ayarlama olanağı sağlar.

True Image uygulaması Windows, MacOS, iOS ve Android için kullanılabilir, ancak uygulamayı dosyaları almak için kullanmanız gerekmez; Çoğu web tarayıcısı, Chrome, Internet Explorer, Edge ve Firefox da dahil olmak üzere çalışır.

Uygulamayı satın almak ve incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Carbonite Personal Prime

Bir yıllık abonelikler Prime servis için 150 USD, Plus servis için 75 USD ve Basic için 60 USD’dir ve Carbonite 15 günlük ücretsiz deneme sunar. Abonelikler, macOS veya Windows olsun, bir makineyi kapsar. (Windows Server çalıştıran bir makineyi yedeklemek istiyorsanız, sınırsız sayıda bilgisayarı kapsayan daha pahalı olan Carbonite Office planlarından birine ihtiyacınız olacaktır.)

Dosya alımı tek bir makineyle sınırlı değildir. Aslında, Carbonite’ın Android ve iOS cihazları için mobil uygulamaları vardır; kaydedilen herhangi bir dosyayı yakalamak için bir web tarayıcısı da kullanabilirsiniz.

Dahası, Carbonite yedeklemenizi yedekleme imkanı sunar. Herhangi bir nedenle, çevrimiçi depodan verilerinizi yeniden oluşturamazsanız, Carbonite Kurtarma Kurtarma Hizmeti size yedeklenen her dosyayı içeren bir USB sabit sürücü gönderecektir. Carbonite Prime müşterileri için bu hizmet, nakliye dahil olmak üzere kullanım başına 10 ABD doları tutarında maliyet alır.

15.9MB programı almak ve yüklemek yaklaşık üç dakika sürer. Yazılım yüklendikten sonra özelliklerine bir göz atabilir ve size 256 bitlik AES şifreleme anahtarını kendiniz saklamak isteyip istemediğiniz sorulur ya da sizin için Carbonite’u kendiniz yönettirirsiniz. Ancak şunu akılda tutun: Şifreleme anahtarınızı tutmayı seçerseniz, dosyaları görüntülemek için mobil uygulamaları kullanamazsınız.

En azından otomatik olarak değil, yedek olmayacak dosya ve klasör türlerini gördüğünüzde, Carbonite sınırsız depolama alanı gözlerindeki parlaklığının bir kısmını kaybedebilir. Çeşitli dosya türleri (örneğin 4GB’dan büyük olanlar veya Windows C: \ Users konumunun dışındaki dosyalar veya Mac Mail ve Takvim dosyaları) otomatik olarak yedeklenmez, ancak bunları manuel olarak seçerseniz dahil edilebilir. Bunun yanı sıra, Carbonite, Windows’a ve macOS’a özgü dosya türlerinin uzun listelerine sahiptir ve bu dosyalar hiç yedek olmaz. Buna ek olarak, şirket silinen dosyaları sadece 30 gün tutuyor.

Kaybetmeyi göze alamayacağınız bir sürü veriye sahip bir bilgisayarınız olduğunda Carbonite iyi bir seçenektir.

Satın almak ve incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

IDrive Personal

IDrive Personal, sahip olduğunuz kadar çok bilgisayardan dosyaları arşivleyecektir. Acronis ve Moby’de olduğu gibi, çevrimiçi depolama alanını ödemeniz gerekecek, ancak IDrive burada incelenen dört hizmetin en ucuz yedekleme hizmetidir.Sınırlı yedekleme ihtiyacı olanlara 5GB depolama alanı sunan ücretsiz bir Temel hizmeti var.

Veri sağlayıcınız çevrimiçi kullanımınızı ölçüyorsa, IDrive, IDrive Express ile ilk büyük yedeklemeyi kolaylaştırabilir. Şirket, üzerine 3 TB’a kadar dosya aktardığınız bir USB sabit disk gönderir ve ardından IDrive’e geri gönderilir. IDrive sürücüyü aldığında bir gün içinde dosyalar genellikle çevrimiçi ve hazır. Yılda bir kez kullanmak (nakliye dahil olmak üzere) ücretsizdir.

Hizmetin 20,2 MB’lık Windows uygulaması, üç dakika içinde indirilebilir ve yüklenebilir. IDrive’in meşgul arayüzü, Yedekleme, Geri Yükleme, Zamanlayıcı, Senkronizasyon ve Ayarlar için soldaki bağlantılara sahiptir. Exchange, SharePoint ve diğer sunucuları yedeklemenizi sağlayan bir sayfa da var.

Servis, her dosyayı yedeklemek üzere ayarlanabilir. Hepsi 256-bit AES şifreleyicisini kullanarak şifrelenmiştir.IDrive, gecenin bir yarısı için yedekleme ayarlamanızı sağlayan güçlü bir zamanlama fonksiyonuna sahiptir. Yalnızca uzun yedeklemeler için bir kesme zamanı oluşturmanıza izin vermez, ancak (isteğe bağlı olarak) tamamlandığında bir e-posta bildirimi gönderir.Çevrimiçi yedekleme depolamasına ek olarak, IDrive, Facebook öğelerini yedeklemenin yanı sıra sistem görüntüsünü harici bir sabit sürücüye yansıtmanıza izin verir. Yedekleme klasörleri ekleyebilir ve dosya türlerini hariç tutabilirsiniz.

Windows PC’leri, Mac’ler ve Linux bilgisayarlar için uygulamalar ve iOS ve Android cihazlar için mobil uygulamalar var.

Uygulamayı satın almak ve incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

MozyHome

Mozy’nin MozyHome hizmeti, belgelerinizi, resimlerinizi, belgelerinizi, müzik dosyalarınızı, videolarınızı ve diğer anahtar dosyalarınızı güvenli bir şekilde tutmak için ana şirket Dell’in EMC veri altyapısını kullanıyor.

2GB depolama alanı sağlayan ücretsiz bir hizmet var ve Mozy’ye başvurduğunuz her tanıdığınız için 256MB ekstra depolama alanı ile ödüllendirileceksiniz. 125GB alan içeren ve üç bilgisayarı yedekleyebilen yıllık 120 dolarlık sürümü bulunmaktadır.Mozy, Carbonite ile, dosyalarınızı buluttan alamıyorsanız, tüm dosyalarınızı bir sabit diskte göndermeyi vaat ederek eşleşir; ancak Mozy, işleme için 30 $, nakliye için 40 $ ve gigabayt başına 50 cent ücret alır. Örneğin, çevrimiçi olarak 100GB kaydedilmiş haldaysanız, Carbonite Prime’ın benzeri hizmete kıyasla oldukça pahalı olan 120 $ ‘a mal olur. Ev servisi, dosyalarınızı bir sürücüde Mozy’ye göndererek yedekleme sürecini hızlıca başlatmanıza izin vermez, ancak Mozy’nin Pro hizmeti bunu yapar.

Verileri harici bir sabit sürücüde yerel olarak yedekleyebilirsiniz. Windows PC’ler, Mac’ler ve iOS ve Android cihazlar için yazılımın yanı sıra, kaydedilmiş herhangi bir dosyayı bir web tarayıcısı ile de alabilirsiniz.

Arayüz, çözülmesi gereken iki pencere ile anlaşılması biraz zor.Ayarlar sayfası tam boyutta çalışabilir ve Yedekleme, Dosya Sistemi, Seçenekler, Geçmiş ve Geri Yükleme’yi gösterir; uygulamayı açıklayan bir Hoş Geldiniz ekranı vardır.

Mozy’de ayrıca, nelerin yedeklenmesi gerektiği ve ne gönderildiğini gösteren daha küçük bir Durum ekranı var. Bir ilerleme çubuğu veya kalan süre tahmininden yoksun, ancak programın görev tepsisi simgesi ilerlemeyi göstermek için yavaşça soldan sağa dönüyor.

Yedeklemeleri planlama da dahil olmak üzere Ayarlar ekranıyla özelleştirebileceğiniz çok şey var. Kullanılan bant genişliğini azaltabilir ve daha hızlı bir bilgisayar veya daha hızlı indirme olanağı arasında değişiklik yapabilirsiniz.

Uygulamayı satın almak ve incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

İncelediğimiz yedekleme servisleri hakkında görüşlerinizi belirtmek için yorum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın