34. Ulusal Bilişim Kurultayı

Bu yılla birlikte TBD’nin 34. Ulusal Bilişim Kurultayı düzenlendi. Biz de Bilişim Hareketi Blog ekibi olarak kurultayda bulunduk ve izlenimlerimizi sizlere aktaracağız.

TBD’nin düzenlediği kurultaylarda genelde Türkiye için gerekli teknolojik ürünler, meteryaller konuşulur. Oturumlar şeklinde düzenlenen kurultayda her oturumda Türkiye’ye getirilmesi düşünülen yeni teknolojiler anlatılır.

Bu yıl ki kurultay 20 Aralık saat 9.00 da dijital ortamda kayıtlar yapılarak yaka kartları ile katılım sağlandı.

10.00 da açılış konuşması yapmak için TBD genel başkanı Rahmi Aktepe kürsüye çıktı ve  “Günümüz iş dünyasında bilgi, petrolün yerine geçti. Ancak kullanmadığınız veya kullanamadığınız bilginin size hiç bir faydası yok. Önemli olan bu bilgiyle ne yapabildiğiniz ve bu bilgiyi değere nasıl dönüştürdüğünüz.

Dijital olgunluk tam da bu noktaya devreye giriyor ve sizin bilgiye hükmeden, bilgiden nemalanan bir ekonomi kurmanızı sağlıyor. Bu nedenle kurultay olarak, Türkiye’deki dijital olgunluk seviyesinin artırılması için seferberlik başlatılmasına karar verdik” dedi.

Genel Hatları İle Kurultay

Ulusal Bilişim Kurultayı, 20-21 Aralık tarihleri arasında, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ak Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın da aralarında bulunduğu 2 bin 500’ü aşkın katılımcıyla toplandı.

İki gün boyunca süren kurultayda 180’in üzerinde konuşmacı söz alırken, çalıştaylara 64’ün üzerinde uzman katkı verdi. Kurultayda tartışılan konular da, “Türkiye’nin 5G Yol Haritası-yeni teknolojiler, girişimci kadın, şehit ve gazi çocuklarına kodlama eğitimi verilmesi, nitelikli insan kaynağı, gelişen finans sektörü ve güvenliği” gibi çok geniş bir alanda, herkesi yakından ilgilendiren başlıklar oldu.

Biz Bilişim Hareketi Blog ekibi olarak Türkiye’nin 5G Yol Haritası oturumuna katıdık. Konuşmacıların bu yıl 5G’nin Türkiye’ye getirilebileceğini söylediler yalnız ülkemiz 5G’ye ne kadar hazır bunu da sorgulamak gerekiyor.

Genç bilişimciler oturumda ise Onedio Ceo’su Kaan Kayabalı ve Udemy saha koordinatörlerinden Mustafa Demir konuşmacı olarak bulundular. Kendi başarılarında izledikleri yolları ve yaşadıkları sıkıntıları katılımcılara aktardılar.

Akıllı evler Türkiye’de duyulmaya başlandı ve kurultayda ki oturumun konusu da akıllı evler oldu. Konuşmacılar 10 yıl sonra bütün evler akıllı evl olacak söyleminde bulundu. Akıllı evler insanların artık ‘Ocağı acaba kapattım mı?’  endişesiyle yaşamayacaklar çünkü evini artık elindeki telefonla kontrol edebilecek. Bu da gerçekten insanın hayatını kolaylaştıran bir teknoloji olacak.

Ulusal Bilişim Kurultayı 21 Aralık Perşembe günü ödül töreni ile kapanışı yapıldı.

Bir Cevap Yazın