21. Yüzyıl Becerileri

Toplumların, 21. yüzyılda, gelişen dünyaya uyum sağlamaları ve başarılı olmaları için gerekli olan becerilere 21. yüzyıl becerileri deniyor. Bireylerin bu becerilere sahip olabilmeleri , toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri için bu becerilerinin geliştirilmesi gerekiyor.

Toplum hayatında , çocuk-ergen gelişimi vs gibi konularda ne zaman olumsuz bir örnek verilse konu mutlaka teknolojiye geliyor ve her zaman da tüm sorunların kaynağı teknolojiye bağlanabiliyor. Bu sorunlar çeşitli olabildiği gibi ilk zamandan bu yana değişmeyen ve en çok dillendirilen sorun “teknolojinin yaratıcılığı öldürdüğü” şeklinde oluyor. Buna gerekçe olarak da çoğunlukla teknoloj ile kişinin hayal etmesi yerine her şeyin görsel olarak sunulması gösteriliyor. Oysa ki teknoloji 21. yüzyıl becerileri arasında bulunuyor. Teknolojiden faydalanarak normal şartlarda var edemeyeceğiniz ortamlarda çeşitli araçlar kullanarak görsel, işitsel, dokunsal yollarla hayalinizde canlandırdığınız ya da canlandıramadığınız şeyleri gerçeğe dönüştürebiliyor ve yeni bir şeyler yaratabiliyorsunuz..

Toplumların 21. yüzyılda gelişen dünyaya uyum sağlayabilmeleri ve başarılı olmaları için gerekli olan 21 yüzyıl becerileri aslında teknolojinin de kazandırdığı beceriler.

 • Yaratıcılık
 • Eleştirel düşünme ve problem çözme
 • İletişim ve işbirliği
 • Bilgi okur-yazarlığı
 • Medya okur-yazarlığı
 • Esneklik ve uyum
 • Girişimcilik
 • Sosyal ve kültürler arası beceriler
 • Üretkenlik ve sorumluluk
 • Liderlik

Peki bu becerilere, bireyi topluma kazandırabilecek kişiler sahip mi? Sürekli güncellenen, geliştirilen materyaller, kavramlar, yazılım, donanımlar eklenen bu maddelere bir kerede eğitim alarak sahip olmak mümkün değil. Deneyim ve uygulama, sonuçları paylaşma, işbirliği ile haeket etme, farklı ya da benzer alanlarla birlikte üretme bunu sağlamak açısından çok önemli. Fakat bunun için hazır bilgilerle hareket edildiğinde hiçbir şekilde gelişim sağlanamıyor.

Özellikle eğitimin öğretme odaklı değil öğrenmeyi sağlamak ve kolaylaştırmak amacıyla planlanması çok önemli. Öğrenme sorumluluğu bireyde olduğunda kalıcı öğrenme sağlanabiliniyor. Bunun için kullanılan eğitici videolar, eğitici oyunlar, elektronik kitaplar bireyin istediği her an her ortamda öğrenmeyi gerçekleştirmesini sağlıyor. Peki bu içerikler hangi uygulamalarla, hangi bilgilerle, hangi seviye ve ölçme değerlendirme araçlarıyla hazırlamalı. Kimler hazırlamalı? Bu soruyu düşününce akla gelen eğitimci ve eğitim teknoloğu işbirliği. İhtiyaç duyulduğunda ise teknik konularda destek verebilecek birime danışılmalı. Yetişkin-ergen, yaş grubuna göre, öğrenme biçimlerine göre bu içerikler çeşitlendiğinde konuya daha fazla birimler de dahil olabilir. Ancak eğitimci ve eğitim teknoloğunun işbirliği her zaman sağlanabilmeli.

Peki bunlar için zaman nasıl yaratılabilir? Bir seviye ya da bir branş içinde kaç kişi birebir çalışma yapabilir, kimler hem senaryo hem içerik geliştirme konularında destek olabilir gibi sorular işin en çok zorlanılan kısmı. Eğer bu işbirliği verimli olacak şekilde baştan planlanamazsa bir noktada kopabilir ve yapılamaz hale gelebilir.

21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştirerek toplumun ihtiyacı olan bireyleri kazandırmak, toplumun gelişmesi için çok önemlidir. Bireyin gelişimi ve topluma kazandırılması eğitim kurumlarının baş sorumluluğudur. Bu sebeple gereken ortamlar yaratılmaz, ihtiyaç duyulan materyaller sağlanmazsa eğitim veren kurum bu sorumluluğunu yerine getirmemiş olur. Sadece hizmetiçi eğitim dönemlerinde yapılan bu çalışmalar ise hiç bir şekilde verimli olmaz. Bu sürecin eğitim hayatı boyunca devam etmesi gerekir.

Teknolojinin her alanında geçerli olarak, bir kere eğitimi alınıp uzun yıllar aynı eğitimle devam edilecek bir durum söz konusu olamaz. Bugün mezun olduğunuz kurumda aldığınız eğitimle 2 yıl sonra yenilenen, yeni çıkan teknolojilerin, kavram veya yöntemlerin eğitimini henüz almamış olduğunuzda, devamlı öğrenme ve hayatboyu öğrenen olmaya devam etmek gerekir. Deneyim arttıkça yeni teknolojilere ve becerilere uyum daha kolay olur.
Bir sonraki paylaşımımda görüşmek üzere.

21. Yüzyıl Becerileri” için 2 yorum

 • 20 Ekim 2017 tarihinde, saat 06:38
  Permalink

  Bu becerilerin kazanılabilirmesi için öncelikle “öğrenmeyi öğrenmek” gerekiyor. Kaleminize sağlık.

  Yanıtla
  • 20 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:15
   Permalink

   Değerli düşünceniz için çok teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: