2018 Yılında öne çıkacak Teknoloji Trendleri

Biliyorsunuz teknoloji çok hızlı gelişiyor. Bu yazımızda trend olan bazı teknolojileri inceleyeceğiz. Bu içerikteki bilgiler sadece giriş amaçlıdır.

Teknoloji sürekli takip etmek , her yönüyle hakim olmak maalesef çok zor. Dolayısıyla makalenin eksiklikleri olacaktır bunları yorum alanında belirtirseniz düzenlemeler yapabilirim.

Big Data

Artık hepimiz teknolojinin içindeyiz. Herkesin en azından bir akıllı telefonu bulunuyor. İnternete bağlı tüm cihazlarla yaptığımız işlemlerin sonucunda veriler ortaya çıkıyor. Bir örnek verecek olursak sosyal medyada insanların fotoğraflarını beğenmeniz, onlara mesaj atmanız vs. yaptığınız tüm işlemler bir bir yerde tutuluyor. Bu verilerin ne kadar büyük ve karmaşık olduğunu hayal edin. İşte bu karmaşayı çözmek ve bu verilerden anlamlı bilgiler çıkarabilmek için Big Data kavramı ortaya çıkmıştır.

Büyük veri, doğru analiz metotları ile yorumlandığında şirketlerin stratejik kararlarını doğru bir biçimde almalarına, risklerini daha iyi yönetmelerine ve innovasyon yapmalarına imkan sağlayabiliyor.

Şirketlerin çoğu, halen konvansiyonel veri ambarı ve veri madenciliği yöntemleriyle elde ettikleri datalardan yola çıkarak, karar almaya devam ediyorlar. Ancak, tüketici eğilimlerini dinamik şekilde öngörebilmek, büyük veriyi analiz edebilmekten ve bu analizlere göre hareket edebilmekten geçiyor.

Mesela Google aramalarında bir ürünü arattığınızda Facebook’ta gezerken bakmış olduğunuz ürünün karşınıza gelmesi muhtemeldir 😉

2012 rakamları ile dünyada günlük 2.5 Kentirilyon byte veri üretilmektedir.

Bu verileri işleme yeteneğini kazanmanızın gelecekte sizlere çok yararı olacaktır.

IoT

Fiziksel nesnelerin internet ortamındaki tüm sistemlerle iletişim kurabildiği iletişim ağıdır. Bir cihazın “akıllı” sayılabilmesi ve nesne olarak nitelendirilebilmesi için gerekli şartlar:

-Tekil bir isme sahip olması (unique id)

-Bağlanılabilir olması

-Bir sensörü olması

Bu sayede, akıllı nesne dünyanın herhangi bir yerinden erişilebilir ve kontrol edilebilir hale gelmektedir.  2016 yılında yaklaşık 6,5 ​​milyar cihazlar internete bağlandı ve her geçen yıl bu sayı artmaktadır. Her cihazın IP adresi olması günümüzde maalesef mümkün değildir. Bu sebepten IPv6 geliştirilmiştir.

IoT tüm sektörlerde kullanılmaya başlandı.

Örneğin akıllı trafik sistemlerinde, trafikteki kişilerin konumlarını sürekli olarak merkezi bir sisteme iletmeleri sayesinde, sistem, kişilerin hareket bilgilerini analiz ederek, bölgedeki trafik yoğunluğunu, trafiğin akış hızını, belirli bir rota üzerinde tahmini varış süresini tespit edebilir. Bu sayede trafiğe yeni çıkacak kişiler trafik yoğunluğuna göre alternatif rotaları tercih edebilirler.

Kullanılan bazı alanlar ;

 • Akıllı şehir uygulamaları
 • Akıllı çevre uygulamaları
 • Akıllı ev uygulamaları
 • Tedarik uygulamaları
 • Akıllı hayvancılık uygulamaları

2018 teknoloji trendleri

Veri madenciliği

Büyük ölçekli veriler içerisinden anlamlı bilgiye ulaşma, verileri madenleme işidir. Gelecekle ilgili bizlere tahminde bulunabilen yapılar oluşturmamızı sağlıyor. İstatisliksel ve matematiksel yöntemlerle depolanan veri yığınları arasında anlamlı yeni ilişki ve eğilimlerin keşfedilmesidir. Veri madenciliği süreci aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır.

  1. Veri Temizleme
  2. Veri Bütünleştirme
  3. Veri Seçme
  4. Veri Dönüştürme
  5. Algoritmaların Uygulanması
  6. Desenler
  7. Sonuç ve Değerlendirme

Veri Madenciliğinin Uygulama Alanları:

Pazarlama, Satış Tahmini, Bankacılık, Finans, Savunma Sanayii, Pazar Sepeti Analizi, Müşteri ilişkileri yönetimi vb. birçok alanda kullanılır.

Kafanızda daha iyi canlanabilmesi için bir örnek vereceğim.

Mesela bir markete gelen müşterilerin alışveriş listesi şu şekilde olsun.

Müşteri 1 : Yağ, Makarna, Ekmek
Müşteri 2 : Makarna, Ekmek
Müşteri 3 : Ekmek, Makarna, Peynir
Müşteri 4 : Ekmek

Şimdi bu verileri Weka programında çeşitli veri madenciliği algoritmaları kullanarak analiz ediyoruz ve karşımıza şuna benzer sonuçlar çıkıyor.

Markete her gelen %100 ekmek almış

Markete gelip makarna alan herkes aynı zamanda ekmek almış

Sonuç olarak ekmek ile makarnaları yanyana koymak müşterilere çeşitli satış stratejileri uygulayabilirsiniz.

Yapay zeka

Bir bilgisayarın veya robotun insani özellikleri yerine getirebilme kabiliyetidir.

Mathison Turing’in “makineler düşünebilir mi?” sorusunuz sormasıyla ortaya çıkmış ve şu anda bazı iş alanlarında insanların yerini almaya aday.

Bu arada korkmanıza gerek yok yapay zeka insanları köleleştirmeyecek. Yani en azında önümüzdeki 20 sene için bunu söyleyebiliriz. Sadece taksicilik gibi bazı iş alanlarını yok edecektir. Düşünsenize şoförsüz arabaların trafikte olduğunu bu alanda insan ihtiyacı kalmayacaktır. Ama şu unutulmamalı yapay zeka ile birlikte yeni iş alanları doğacaktır. Ülkemizin maalesef bu konuda çok geri olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu konuda kendimizi geliştirebilmemiz çok kritik.

Uygulama Alanları : Ses tanıma(Siri, Cortana, Now,Sesli yanıt sistemleri), görüntü işleme(Nesne tanıma, Sürücüsüz araç, Güvenlik, Sağlık uygulamaları) vs.

Sizde kendinizi Yapay Zeka alanında geliştirmek isterseniz Prolog, Lisp gibi dilleri öğrenip kodlamaya başlıyabilirsiniz.

Programlama dilleri

Typescript/ JavaScript

JavaScript dünyanın en popüler ve güçlü programlama dillerinden biridir ve sıklıkla, bazı oyunlar, animasyonlar oluşturmak, açılır menüler ve web arayüzü üzerinde büyük bir kontrol elde etmek, sayfalara bazı efektler ekleyerek web sayfası daha etkileşimli hale getirmek için kullanılır.  Kullanıcı arabirimi için temelde harika bir programlama dilidir. JavaScript tüm web sitelerinin% 88 ‘, tarafından kullanılır.

Java 9

Java açık kaynak kodlu bir dildir ve dünya çapında en çok benimsenen programlama dillerinden biri olarak kabul edilir. Bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de okunabilirliği ve basit olmasıdır. Aynı zamanda her cihazda çalıştırılması mümkün olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta akıllı TV’ler için yazılım geliştirme için kullanılabilir. Dilerseniz Android platformuna yerli uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Go

 2017 yılında Go büyük bir büyüme gerçekleştirdi ve daha uzun süreler kullanılacağını düşünüyorum. Go genellikle fonksiyonel programlama dilleri, bazı yönleri ile (C) gibi düşük seviyeli programlama dillerinin güçlü bir karışımı olarak algılanmaktadır. Verimlilik ve sürdürülebilirlik üzerine odaklanmaktadır ve oldukça güçlü bir destek topluluğu vardır.

Kotlin

Kotlin IntelliJ IDEA oluşturulan ve tamamen Android için “birinci sınıf” bir dil olarak Google tarafından desteklenmektedir. Nesne yönelimli ve statik olmaları, aynı sorunları çözebiliyor olmalarından dolayı Java ile birbirlerine çok benzerler. Ama asıl harika olan Kotlin temiz bir syntax yapısının olması, birçok özellik eklenebilen ve fonksiyonel programlama gelen bazı fikirlere sahip olmasıdır.

Swift

Swift Apple tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. Genel amacı iOS, macOS, watchOS, tvOS, ve Linux için uygulamalar geliştirmektir. Swift güvenli programlama kalıplarını benimser ve programlamayı kolay ve esnek hale getiren modern özelliklere sahiptir.

Frameworkler

Angular 4

Bu, JavaScript framework’ü Google tarafından desteklenir ve güçlü web uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Açık kaynaktır ve dolayısıyla tamamen ücretsizdir.

Angular 4 hazırlanan kodun daha küçük ve hızlı olmasını vaadediyor.

React.js

Aslında bir kütüphanedir. Gittikçe daha popüler hale gelmektedir. React Native ile karıştırılmamalıdır. React Native mobil uygulama geliştirmeye yarar React.js ise front end geliştirme yapmamızı sağlıyor.Facebook tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir kütüphanedir. Çok hızlı ve pratiktir. React yapılan değişiklikleri algılıyor ve arayüzü otomatik olarak tekrar render ediyor.

Spring

Spring Java kurumsal uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir standarttır ve aslında en olgun Java web çerçeveler biridir. MVC alt yapısı sağlamaktadır ve yüksek performanslı uygulama geliştirmemizi sağlar.

Bir Cevap Yazın