10 Adımda Dersinizi Oyunlaştırın

Son yıllarda adından çokça söz ettiren ve birbirinden farklı birçok alana adapte edilen “oyunlaştırma” (gamification) yöntemi ile motivasyon yükseltme ve kullanıcı problemlerinin çözümü gibi sorunlara katkı sağlanıyor. Bu alanlardan biri ise eğitim ve çocuklar…

Örneğin; çocuklara “İş nedir?” diye sorarsanız, okul ve ödev diyeceklerdir. Fakat onlara “Oyun nedir?” diye sorarsanız oyun parklarından, oyuncak arabalara, barbie bebeklerden, Angry Birds gibi akıllı telefon ve tabletlerden oynanan oyunlara kadar birçok nesne, mecra ve hikayeden örnekler duyacaksınızdır.

Okul ve oyun her ne kadar birbirinden farklı  iki kavram olarak görülse de, birleştirildiği takdirde önemli potansiyelleri içerisinde barındırdığı bir gerçek.

Eğitim Oyunlaştırma, eğitim ve öğretim için sıradan bir süreç olarak görülmemenin yanı sıra, öğrencilerin ilgisini çekmek, ilgi alanlarına teşvik etmek, dikkatlerini korumak ve besleyici bir çevrede olumlu bir tutum sağlamak görevlerini içerir.

Bu hedeflerin anahtarı, yalnızca eğitmen ve öğrenciler arasında değil aynı zamanda öğrencilerin kendileri arasında da geri beslemeyi ve takviyeyi teşvik eden zengin bir iletişim ortamı sürdürme çabasıdır. Bu sosyal etkileşimli mekanizmalar, teşvik ve disiplin için uygun kontrol seviyesiyle eğlenceli öğrenme durumları yaratmak için etkili yollarla tasarlanabilir.

Peki oyunlaştırma yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?

1)Öğrencileri oyunlaştırma tasarımına dahil et.

Oluşturacağınız oyunları öğrencilerinizin görüş ve yorumlarını alarak oyunlaştırmaya başlayın.

2)İkinci bir şansa izin ver.

Tasarlanan oyunda öğrencilerinize daima ikinci bir şans verin.Bu hem onların öz güvenini arttırır hem de motivasyon açısından çok iyi olur.

3)Düzenli ve sürekli olarak geri bildirim verin.(İşbirlikçi olursa tadından yenmez)

Oyunlarınızda sürekli geri bildirim vererek öğrencilerinizin oyuna olan ilgilerini arttırabilirsiniz.Bu geri bildirim birde işbirlikçi yani arkadaşları ile toplu bir şekilde katılım sağlayıp geri bildirim verilirse müthiş sonuçlar ortaya çıkacaktır.

4)Seviyelerden yararlan ve ilerleme çubuğu kullanın.

Oyunlarınızda seviye durumuna dikkat edin.Çünkü öğrenci seviyesine göre çoğu zaman oyunlarda ilerleme sağlar ve sürekli aklının bir köşesinde seviye durumunu göz önünde bulundurarak oyunlarını oynar.Bir diğer önemli alan oyunlarınızda ilerleme çubuğu mutlaka olsun.İlerleme çubuğu oyunlarınızı daha etkileşimli hale getirerek oyuna olan ilgiyi arttırır.

5) Engeller ekleyin.

Oyunlarınıza engeller ekleyerek  daha eğlenceli hale getirebilir ve kullanım düzeyini arttırabilirsiniz.

6) Öğrenciye güç veya seçenek verin.

Öğrencilerinize oyun oynarken engel veya seviyeleri geçtiği zaman ekstra güç, can veya hak verin.Böylece oyun içindeki çabası ve oyuna olan isteği artacaktır.

7)Rozet ve ödüllerden yararlanın.

Oyunlarınızda mutlaka her seviye de ödül ve rozet olsun.Karakterlerin kendine özgü rozetleri olsun ve oyun esnasında bu rozetleri öğrencilerin kullanımına sunun.

8)Tüm sınıf odaklı başarılara odaklanın.

Tek bir  grup öğrenciyi temel almadan kapsamlı düşünerek oyunlarınızı tasarlayın.Yani oyunlarınızda belli bir kesimin başarılı olmasının yanı sıra oyunu oynayan her öğrenci için başarıyı temel alın.

9)Teknolojiden mutlaka yararlanın.

Günümüzde teknolojinin içinde olmadığı oyun yok denecek kadar az bu yüzden teknolojiyi mutlaka kullanın.Teknolojini içinde olduğu oyunları çocuklar severek oynuyor.Bu nedenle teknolojiden faydalanın ancak yukarıda belirttiğimiz aşamaları göz önünde bulundurarak.

10)Becerilere odaklanın.(problem çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme, işbirliği)

Oyunlarınızda öğrencilerin her yönden gelişimine katkı sağlayacak şekilde tasarlayın.Öğrencileri sadece oyunu başarılı bir şekilde bitirmelerine odaklanmadan bu oyunun onlara neler katabileceğini düşünerek oyunlarınızı yapın.

10 Adımda Dersinizi Oyunlaştırın” için bir yorum

  • 6 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:04
    Permalink

    Çok önemli ve güncel bir konuya değinmişsiniz hocam. Emeğinize sağlık.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: